Świat

Który serwis wybrać Youtube czy Vimeo - krótki test jednego nagrania

Grzegorz Marczak
Który serwis wybrać Youtube czy Vimeo - krótki test jednego nagrania
61

Jako nowo upieczony posiadacz kamerki Flip zacząłem wreszcie odrabiać stary jeśli chodzi o filmiki rodzinne itp. Powstało jednak natychmiast pytanie w którym miejscu w internecie powinienem je składować (backup + udostępnianie rodzince). Dość naturalnym i prostym wyborem jest Youtube, natomiast...

Jako nowo upieczony posiadacz kamerki Flip zacząłem wreszcie odrabiać stary jeśli chodzi o filmiki rodzinne itp. Powstało jednak natychmiast pytanie w którym miejscu w internecie powinienem je składować (backup + udostępnianie rodzince).

Dość naturalnym i prostym wyborem jest Youtube, natomiast jest jeszcze znane i popularne Vimeo oraz jemu podobne. Jedynym istotnym parametrem jaki mnie interesuje to jak najmniejsze straty na jakości wgranych filmów. Nie zależy mi natomiast na mnogości funkcji związanych z społecznością, udostępnianiem czy też edycją filmów.

Skupiając się więc jedynie na jakości wgrałem do obu serwisów ten sam testowy film. Poniżej możecie obejrzeć jak wygląda efekt końcowy w Youtube i Vimeo. Dla mnie wynik był nieco zaskakujący - wprawdzie "wszyscy mówią" o dobrej jakości Vimeo ale nie spodziewałem się aż takich różnic. Youtube dość radykalnie obszedł się z filmem znacznie pogarszając jego jakość (polecam porównać te dwa filmy wyświetlając je na pełnym ekranie) w stosunku do oryginału. Vimeo niezależnie czy było to konto Pro czy zwykłe zaprezentowało nagranie w niemal identycznej jakości jak oryginał.

Youtube: oraz link do nagrania:

Vimeo oraz link do nagrania:

Moim oczywistym wyborem w tej konfrontacji jest więc Vimeo, jeśli jednak macie jakieś inne sugestie co do miejsca gdzie można przechowywać własne filmy w wysokiej jakości to poproszę komentarze - jeszcze nie zacząłem masowo przegrywać filmów :)

[Aktualizacja] W komentarzach pojawił się głosy, że również serwis blip.tv wart jest zainteresowania. Niestety w moich testach wypadł on nawet słabiej niż Youtube (link do testowanego filmu http://www.blip.tv/file/3246654) a ponieważ jest on dedykowany do nieco innych zastosowań dlatego nie umieściłem go w porównaniu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu