Świat

Ankietowa klęska iPada - tylko 10% zdecydowanych na zakup tabletu Apple

Grzegorz Marczak
Ankietowa klęska iPada - tylko 10% zdecydowanych na zakup tabletu Apple
32

iPad był jednym z najbardziej oczekiwanych zaraz po iPhonie produktów Apple (a śmiem twierdzić, że rozgłos związany z tabletem był nawet większy). Premiera była jednak zaskakująca i trzeba to sobie jasno powiedzieć dla wielu również rozczarowująca. Okazało się bowiem, że legendarny iPad jest to tak...

iPad był jednym z najbardziej oczekiwanych zaraz po iPhonie produktów Apple (a śmiem twierdzić, że rozgłos związany z tabletem był nawet większy). Premiera była jednak zaskakująca i trzeba to sobie jasno powiedzieć dla wielu również rozczarowująca. Okazało się bowiem, że legendarny iPad jest to tak naprawdę duży iPod (bez klasycznego systemu operacyjnego) - nie ujmując mu niczego jeśli chodzi o potencjał związany z przeglądaniem internetu, aplikacjami itp. Nie jest to więc technologiczne dzieło sztuki a chyba tego wszyscy spodziewają się po produktach Apple.

Oczywiście technologia, ilość złączy czy pamięci nie jest tak naprawdę najważniejsza w tego typu sprzęcie - nikt jednak oprócz Apple nie zdecydował by się na sprzedaż "telewizora bez pilota" twierdząc, że tak powinno być. Nie jest to też narzekanie Gekków bo chyba już nawet przeciętny użytkownik komputera chciałbym mieć możliwość podłączania do tabletu zewnętrznych urządzeń czy prowadzenia video rozmów przez skype. Nie wspominając już o tym, że sprzęt nadal jest na uwięzi w postaci kabelka do synchronizacji.

No ale dosyć krytyki - tablet jako urządzenie ma moim zdaniem duży potencjał, który w większości nie został jeszcze odkryty i przedstawiony szerszej publice. iPad z pewnością jest dobrym sprzętem i osobiście kupię to urządzenie jeśli będę miał okazje zapłacić za niego oryginalną cenę w dolarach.

Czas przejść do wyników ankiety, które moim zdaniem są trochę zaskakujące. Oglądając je trzeba przede wszystkim pamiętać o profilu czytelnika Antyweb czyli osobie bardziej otwartej na technologiczne nowości i jednocześnie bardziej świadomej jeśli chodzi o same technologie i internet.Okazało się jednak, że nawet takiej grupy docelowej Apple nie przekonało do swojego produktu. Z 1,800 osób które głosowały zaledwie 10% jest zdecydowanych na zakup iPada. Ponad 16% będzie czekać na pierwsze recenzję.

Natomiast zdecydowanie nie kupi tabletu Apple aż 73% głosujących! W czym 23% planuje zakup tabletu innej firmy a blisko 50% w ogóle nie jest zainteresowane tego typu narzędziem.

Zaskakujący jest dla mnie informacja o tym, że aż 50% głosujących nie planuje zakupu jakiegokolwiek tabletu (bo nie chodzi tutaj tylko o iPada). Nie wiem czy jest to spowodowane porównywaniem tabletów do netbooków czy też ceną, która jest na poziomie klasycznego laptopa? Może ograniczenia jakie narzucają tablety nie są dobrze postrzegane przez osoby, które preferują bardziej elastyczny sprzęt zarówno do pracy jak i do multimediów. Szczerze mówiąc myślałem, że wśród geeków idea tabletu i jego potencjalnych możliwości zyska więcej fanów.

Dlaczego ja jestem za kupnem iPada czy też podobnego urządzenia? Sporo czasu przy komputerze spędzam na czytaniu różnego rodzaju informacji, oglądaniu filmów itp. Do tych czynności nie jest mi potrzeba ani klawiatura ani też myszka. Wygodniej mi więc będzie położyć się wygodnie na kanapie i korzystać z tabletu niż trzymać na kolanach gorącego macbooka i męczyć kark w niewygodnej pozycji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleTabletiPad