Apple

Która firma wyprodukowała ekrany Retina do nowych MacBook Pro? Serwis iFixit udzielił odpowiedzi

MS
Maciej Sikorski
31

Przeszło tydzień temu Apple poszerzyło swoją ofertę o nowy sprzęt, co uradowało wielu fanów firmy. Na radości emocje się jednak nie kończą – spora część ekspertów i dziennikarzy do dzisiaj nie może się otrząsnąć z szoku, jaki wywołał na nich nowy MacBook Pro. A zwłaszcza jego ekran (i cena). Od...

Przeszło tydzień temu Apple poszerzyło swoją ofertę o nowy sprzęt, co uradowało wielu fanów firmy. Na radości emocje się jednak nie kończą – spora część ekspertów i dziennikarzy do dzisiaj nie może się otrząsnąć z szoku, jaki wywołał na nich nowy MacBook Pro. A zwłaszcza jego ekran (i cena). Od czasu WWDC spekuluje się na temat producenta tego komponentu – w dyskusji pojawiło się kilka firm, a redaktorzy z iFixit postanowili rozwiać wątpliwości. Z kim korporacja z Cupertino współpracowała tym razem?

Jeszcze przed prezentacją Nowego iPada trwały dyskusje, która firma zostanie wybrana do produkcji wyświetlaczy Retina. Wspominano przede wszystkim o Samsungu, LG oraz korporacji Sharp. Ostatecznie okazało się, że padło na Samsunga. Spór między tą firmą, a amerykańskim gigantem staje się jednak coraz bardziej zażarty i spodziewano się, że Apple może szukać partnera, który zastąpiłby niewygodnego kontrahenta. Należy podkreślić, iż Apple już od jakiegoś czasu próbuje się uniezależnić od koreańskiego producenta i z pewnością nie wychodzi im to tak, jak by sobie tego życzyli. Udało się w przypadku nowych ekranów?

Wyświetlacz nowego MacBooka Pro, który określono już mianem cudownego (na co chyba w pełni zasłużył - Apple dość poważnie wyprzedziło konkurencję w tym wyścigu) postanowili zbadać ludzie z iFixit. Oczywiście nie chodziło im jedynie o ekran – zazwyczaj rozbierają oni sprzęt do ostatniej śrubki i starają się poinformować czytelników o każdym interesujacym szczególe. W przypadku opisywanego elementu zadanie było utrudnione, ponieważ na dobrą sprawę trzeba zniszczyć sprzęt, ale misję wykonano i uzyskano interesujące odpowiedzi.

W trakcie "odklejania ekranu", oczom destruktorów ukazał się numer LP154WT1, a to oznacza, że element ten stworzyło LG Philips. Apple już kiedyś współpracowało z tą firmą przy produkcji wyświetlaczy, więc mamy do czynienia z ciekawym powrotem do korzeni. Tym samym korporacja z Cupertino zagrała na nosie Samsungowi. Niewykluczone jednak, że LG nie jest jedynym dostawcą ekranów Retina – Apple chyba nie zdecydowałoby się na współpracę z jedną firmą i pewnie mają jakieś wyjścia awaryjne. Jeśli tak, to zapewne nadal współpracują z Samsungiem. Ekrany Retina może tez produkować Sharp – wcześniej spekulowano na temat wykorzystania technologii IGZO japońskiej korporacji i nie od dziś wiadomo, że Apple i Foxconn ostatnimi czasy poważnie zainteresowały się korporacją Sharp, a zwłaszcza ich odziałem produkującym wyświetlacze. Plotka głosi, iż to właśnie Japończycy wcielą w życie projekt telewizora Apple.

Myślicie, że ekrany Retina dla MacBook Pro tworzy tylko jedna firma, czy Apple postawiło na dywersyfikację i tym samym zabezpieczyło się przed ewentualnymi problemami z producentem wyświetlaczy?

Foto: 1,2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

macbook proretina