Apple

Która firma wyprodukowała ekrany Retina do nowych MacBook Pro? Serwis iFixit udzielił odpowiedzi

Maciej Sikorski
Która firma wyprodukowała ekrany Retina do nowych MacBook Pro? Serwis iFixit udzielił odpowiedzi
31

Przeszło tydzień temu Apple poszerzyło swoją ofertę o nowy sprzęt, co uradowało wielu fanów firmy. Na radości emocje się jednak nie kończą – spora część ekspertów i dziennikarzy do dzisiaj nie może się otrząsnąć z szoku, jaki wywołał na nich nowy MacBook Pro. A zwłaszcza jego ekran (i cena). Od...

Przeszło tydzień temu Apple poszerzyło swoją ofertę o nowy sprzęt, co uradowało wielu fanów firmy. Na radości emocje się jednak nie kończą – spora część ekspertów i dziennikarzy do dzisiaj nie może się otrząsnąć z szoku, jaki wywołał na nich nowy MacBook Pro. A zwłaszcza jego ekran (i cena). Od czasu WWDC spekuluje się na temat producenta tego komponentu – w dyskusji pojawiło się kilka firm, a redaktorzy z iFixit postanowili rozwiać wątpliwości. Z kim korporacja z Cupertino współpracowała tym razem?

Jeszcze przed prezentacją Nowego iPada trwały dyskusje, która firma zostanie wybrana do produkcji wyświetlaczy Retina. Wspominano przede wszystkim o Samsungu, LG oraz korporacji Sharp. Ostatecznie okazało się, że padło na Samsunga. Spór między tą firmą, a amerykańskim gigantem staje się jednak coraz bardziej zażarty i spodziewano się, że Apple może szukać partnera, który zastąpiłby niewygodnego kontrahenta. Należy podkreślić, iż Apple już od jakiegoś czasu próbuje się uniezależnić od koreańskiego producenta i z pewnością nie wychodzi im to tak, jak by sobie tego życzyli. Udało się w przypadku nowych ekranów?

Wyświetlacz nowego MacBooka Pro, który określono już mianem cudownego (na co chyba w pełni zasłużył - Apple dość poważnie wyprzedziło konkurencję w tym wyścigu) postanowili zbadać ludzie z iFixit. Oczywiście nie chodziło im jedynie o ekran – zazwyczaj rozbierają oni sprzęt do ostatniej śrubki i starają się poinformować czytelników o każdym interesujacym szczególe. W przypadku opisywanego elementu zadanie było utrudnione, ponieważ na dobrą sprawę trzeba zniszczyć sprzęt, ale misję wykonano i uzyskano interesujące odpowiedzi.

W trakcie "odklejania ekranu", oczom destruktorów ukazał się numer LP154WT1, a to oznacza, że element ten stworzyło LG Philips. Apple już kiedyś współpracowało z tą firmą przy produkcji wyświetlaczy, więc mamy do czynienia z ciekawym powrotem do korzeni. Tym samym korporacja z Cupertino zagrała na nosie Samsungowi. Niewykluczone jednak, że LG nie jest jedynym dostawcą ekranów Retina – Apple chyba nie zdecydowałoby się na współpracę z jedną firmą i pewnie mają jakieś wyjścia awaryjne. Jeśli tak, to zapewne nadal współpracują z Samsungiem. Ekrany Retina może tez produkować Sharp – wcześniej spekulowano na temat wykorzystania technologii IGZO japońskiej korporacji i nie od dziś wiadomo, że Apple i Foxconn ostatnimi czasy poważnie zainteresowały się korporacją Sharp, a zwłaszcza ich odziałem produkującym wyświetlacze. Plotka głosi, iż to właśnie Japończycy wcielą w życie projekt telewizora Apple.

Myślicie, że ekrany Retina dla MacBook Pro tworzy tylko jedna firma, czy Apple postawiło na dywersyfikację i tym samym zabezpieczyło się przed ewentualnymi problemami z producentem wyświetlaczy?

Foto: 1,2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

macbook proretina