Moje przemyślenia

Kto kupi Gruper.pl ? Living Social a może Intel Capital?

Grzegorz Marczak
Kto kupi Gruper.pl ? Living Social a może Intel Capital?
23

Tym razem nie rozmawiamy o plotkach (no prawie). Gruper czyli drugi po Grouponie serwis zakupów grupowych w Polsce idzie pod młotek. Sytuacja ta nie jest dużym zaskoczeniem (choć myślałem, że jeszcze chwile poczekają) ponieważ można było się domyślać iż serwis ten powstał właśnie w celu sprzedaży....

Tym razem nie rozmawiamy o plotkach (no prawie). Gruper czyli drugi po Grouponie serwis zakupów grupowych w Polsce idzie pod młotek. Sytuacja ta nie jest dużym zaskoczeniem (choć myślałem, że jeszcze chwile poczekają) ponieważ można było się domyślać iż serwis ten powstał właśnie w celu sprzedaży.

Kto mógłby być zainteresowany kupnem? Wykluczmy najpierw tych którzy moim zdaniem nie będą zainteresowani przejęciem.

W tej grupie moim zdaniem jest O2, które nigdy nie inwestowało dużych pieniędzy w tego typu transakcje, wierzą że mogą wykorzystać potencjał własnej grupy do rozkręcenie swoich zakupów grupowych.

Allegro.pl? Zdziwiłbym się gdyby to właśnie ta firma miała zamiar przejąć Grupera. Allegro ma doświadczenie w sprzedaży i handlu a ich Citeam.pl podobno rozkręca się bardzo dobrze. Co więc mieliby kupić? Grupę handlowców i sieć dystrybucji? Oczywiście najważniejsze pytanie to ile Gruper zarabia i na ile się wycenia. Podobno przychody firmy w tym roku mają osiągnąć 60 milionów złotych. Nie wiadomo niestety nic o kosztach poza tym, że serwis jest ponoć od pół roku rentowny.

No to może Groupon? Tutaj też nie widziałbym większego sensu. Tym bardziej, że zakładam iż oba serwisy w znaczącym stopniu pokrywają się jeśli chodzi o użytkowników, oferty itp. Groupon ma też już wykształcone wszystkie elementy biznesu zakupów grupowych. Choć pewnie kilku doświadczonych handlowców z pewnością by się przydało.

Agora? Chyba też nie. Mając regionalną strukturę łącznie ze sprzedawcami nie ma większego sensu inwestować dość dużych pieniędzy w przejęcie marki i sieci dystrybucji. Lepiej wyszkolić własny personel - będzie taniej i efektywniej

Jest jeszcze Onet..ale przecież wszyscy już chyba słyszeli o tym że portal jest na sprzedaż. Właściwie nie tylko portal ale cała grupa. W takiej sytuacji nie myśli się o inwestycjach i wydawaniu kolejnych milionów.

Kto więc zostaje na liści potencjalnych kandydatów?

Zakup Gruper pasowałby do debiutu na polskim rynku nowego gracza. Na przykład Living Social (o ile wejdzie do PL) czyli główny konkurent Groupera. Piałem, już wcześniej że prawdopodobnie serwis ten pojawi się w Polsce. Tutaj jednak jest to już klasyczne gdybanie, bo nie mam wiedzy na temat budżetu jaki będzie dysponować polski kawałek LS, nie mam wiedzy co do ich planów i strategii rozwoju.

W rozmowach kuluarowych pojawia się też nazwa Intel Capital. Podobno Intel chce mocno zaangażować się w kategorie zakupów grupowych (nie tylko w Polsce) i Gruper byłby chyba dobrym początkiem. Wydaje mi się to jednak z bardziej prawdopodobnych opcji. Wprawdzie po inwestycji w Grono Intel jakby nieco przycichł jeśli chodzi o inwestycje w Polsce ale może przyszedł czas na odrobienie zaległości inwestycyjnych?

Napisałem do Intel Capital z prośbą o komentarz, dzwoniłem też do ich Marcina Hejki (odpowiada za nasze region) na razie jednak nie otrzymałem żadnych odpowiedzi. Czekam, może po tym artykule się odezwą? :)

A może macie innych kandydatów, słyszeliście inne plotki?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu