Mobile

Kto jest rootem na twoim Androidzie?

Gniewomir Świechowski
Kto jest rootem na twoim Androidzie?
13

System uprawnień na Androidzie, choć wadliwy ze względu na głupotę użytkowników, stanowił całkiem solidną barierę. To już przeszłość. Przez ostatni rok często pisałem w PC World o bezpieczeństwie telefonów komórkowych, jednak nie było powodów do paniki. Teraz już są i powinniście podziękowac za to o...

System uprawnień na Androidzie, choć wadliwy ze względu na głupotę użytkowników, stanowił całkiem solidną barierę. To już przeszłość. Przez ostatni rok często pisałem w PC World o bezpieczeństwie telefonów komórkowych, jednak nie było powodów do paniki. Teraz już są i powinniście podziękowac za to operatorom sieci komórkowych.

Na "rynku" mobilnego malware pojawił się właśnie trojan zHash, który potrafi po cichu zrootować telefon z Androidem umożliwiając pracę innym złośliwym aplikacjom, a na początku marca objawił się obdarzony podobnymi możliwościami DroidDream. Oba konie trojańskie były dystrybuowane za pośrednictwem Android Market i niezależnych źródeł. Oba wykorzystują dziury załatane dopiero w Androidzie 2.3 Gingerbread.

Jak widać schemat działania przestępców jest bardzo podobny do tego, który obserwujemy na PCtach. Złamać zabezpieczenia, zakopać się w systemie i uruchomić wbudowany payload lub dociągnąć sobie z sieci złośliwe oprogramowanie. To że do tego dojdzie było raczej oczywiste. Jednak wydawało się, że Android ze świadomym użytkownikiem zadającym sobie pytanie do czego gra potrzebuje np. danych o lokalizacji i uprawnień do instalowania aplikacji jest stosunkowo bezpieczny.

Jednak wraz z pojawianiem się kolejnych aplikacji potrafiących uzyskać uprawnienia administratora w systemie i polityce operatorów, która na kolejne aktualizacje systemu każe czekać miesiącami - jeśli w ogóle są wypuszczane dla danych modeli, doprowadzamy do analogicznej sytuacji jak w wypadku PCtów. Przestarzałe i dziurawe oprogramowanie działa jak otwarta rana wpuszczając zarazki.

Tylko że świadomy user jest w stanie tego uniknąć na własnym komputerze, aplikując wodę utlenioną w postaci aktualizacji. Użytkownicy Androidów bez roota nie mają tej możliwość i muszą czekać, aż malware zrootuje im smartphone umożliwiając aktualizację systemu bez pomocy operatora. ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidBezpieczeństwo