Ciekawostki technologiczne

Kto, czym i kiedy najczęściej podróżuje autostradą A1? Wiemy to dzięki automatycznym płatnościom

Grzegorz Ułan
Kto, czym i kiedy najczęściej podróżuje autostradą A1? Wiemy to dzięki automatycznym płatnościom
19

Tak, jest taki odcinek na jednej z autostrad w Polsce, gdzie kierowcy nie muszę się zatrzymywać i stawać w kolejce po zakup biletu na przejazd wybranym odcinkiem. Mowa o autostradzie A1 i odcinku Rusocin – Nowa Wieś w obu kierunkach, gdzie dzięki systemowi opłat AmberGO, płatności za przejazd pobierane są automatycznie.

Więcej informacji o tej opcji znajdziecie na dedykowanej stronie AmberGO. W dużym skrócie powiem tylko, że wystarczy się zarejestrować w aplikacji mobilnej dostępnej na Androida i iOS, podpiąć w niej kartę do płatności i przy każdym przejeździe tym odcinkiem podjechać powoli do bramki oznaczonej AmberGO. Zainstalowana na bramce kamera odczyta naszą rejestrację, sprawdzi w bazie i automatycznie podniesie nam szlaban. Podobnie postępujemy na wyjeździe, po czym system pobierze z naszego konta odpowiednią opłatę.

Zobacz też: AmberGo zacznie działać na wszystkich bramkach

Testy automatycznych płatności trwają już od 9 miesięcy, ich operator - Blue Media, podzielił się przy tej okazji ciekawymi statystykami korzystania przez kierowców z tego odcinka - na podstawie 25 tys. przejazdów na trasie Rusocin - Nowa Wieś w dwóch kierunkach. Okazuje się, że najczęściej są to mieszkańcy województw: pomorskiego (36%), mazowieckiego (25%) i łódzkiego (10%). Z kolei w podziale na konkretne miasta czołówka wyglądała następująco - Gdańsk (16%), Gdynia (11%), Łódź (6%), Warszawa-Mokotów (5%) i Warszawa-Śródmieście (3%).

Jeśli chodzi o dni tygodnia, najczęściej wybierali się w podróż w niedzielę, która odpowiadała za 21% wszystkich przejazdów, w sobotę - 16% i w piątek - 18%, czyli połowa wszystkich przejazdów miała miejsce w weekendy, najczęściej pomiędzy 17:00 a 18:00, 15:00 a 16:00 oraz 18:00 a 19:00.

Czym podróżujemy? Najpopularniejszym samochodem okazał się Volkswagen - 10%, Skoda - 9%, Audi, BMW, Ford (po 7%), Toyota, Opel (6%), Volvo (5%), Mercedes i Renault (4%). Z automatycznych płatności na A1 skorzystało również 139 kierowców Porsche, 18 - Tesla i 6 - Bentley. Najbardziej popularne konkretne modele samochodów (spośród 900 wszystkich modeli zarejestrowanych w systemie) to - VW Passat (4%), Skoda Octavia (3,4%) i Skoda Superb (2,8%). Na dalszych miejscach znalazły się kolejno Ford Mondeo, Ford Focus, Toyota Avensis, Opel Insignia, Volvo XC60, Audi A6 i Toyota Auris.

Źródło: Blue Media.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu