Poradniki

Kreator darmowych regulaminów dla sklepów internetowych

Legal Geek
Kreator darmowych regulaminów dla sklepów internetowych
37

Być może niektórzy z Was już kojarzą Legal Geeka z prawniczych wpisów na Antywebie, pisaliśmy dla Was m.in. o nowej ustawie o prawach konsumenta. Dzisiejszy wpis będzie niejako nawiązaniem do tych artykułów. Jako, że Antyweb to blog o technologiach, a Legal Geek zajmuje się prawem dzisiejszy wpi...

Być może niektórzy z Was już kojarzą Legal Geeka z prawniczych wpisów na Antywebie, pisaliśmy dla Was m.in. o nowej ustawie o prawach konsumenta. Dzisiejszy wpis będzie niejako nawiązaniem do tych artykułów.

Jako, że Antyweb to blog o technologiach, a Legal Geek zajmuje się prawem dzisiejszy wpis będzie o połączeniu tych dwóch dziedzin w naszym nowym projekcie, którym jest darmowy kreator regulaminów dla sklepów internetowych.

Jakie są nasze założenia dla kreatora?

Kreator ma być przede wszystkim alternatywą dla regulaminów:

  • kopiowanych z innych sklepów – pomijając kwestie moralno prawne nierzadko kopiowane są też niedozwolone klauzule, których posiadanie w regulaminie może być kosztowne dla przedsiębiorcy.
  • pisanych samodzielnie przez przedsiębiorców, którzy nie mają prawniczej wiedzy, a gubią się w gąszczu przepisów.

Oczywiście kreator nie zastąpi regulaminu przygotowanego na Wasze indywidualne zamówienie, ale w wygenerowanym w kreatorze regulaminie jest to co według nas w regulaminie prostego sklepu powinno być. Ponadto regulamin rozróżnia konsumentów oraz przedsiębiorców i część jego postanowień, np. w zakresie prawa odstąpienia od umowy, ma zastosowanie tyko do sprzedaży konsumenckiej.

Kreator jest nieodpłatny, chyba że przeszkadza Wam informacja o kreatorze i Legal Geeku w stopce regulaminu wówczas powinniście kupić od nas licencję na używanie regulaminu w wysokości 150 zł, a informacja ta zniknie.
Korzystanie z naszego rozwiązania ma być proste i pozbawione zbędnych formalności - typu zakładanie konta.

Dla kogo?

Według nas kreator to ciekawe rozwiązanie dla biznesów, które dopiero się rozwijają, ale także dla działających już na rynku sklepów internetowych, które nie potrzebują zindywidualizowanych rozwiązań. Wynika to z zawartości regulaminu, a nie zasad korzystania z kreatora. Jeśli więc od dawna jesteście obecni na rynku, a nasz regulamin wpasowuje się w potrzeby Waszego sklepu możecie z niego korzystać tak długo jak zechcecie. Oczywiście jeśli nie zmienią się przepisy, w wyniku których regulamin się zdezaktualizuje.

Jak to działa?

Proces kreowania regulaminu podzieliliśmy na cztery kroki, a strona z kreatorem ma formę one page – dzięki temu przez cały proces można przejść bardzo sprawnie, także na urządzeniach mobilnych, a wszystko nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

Krok 1

Tutaj podajecie podstawowe informacje o Waszej firmie, dzięki czemu spełnicie część obowiązków informacyjnych, które nakłada na Was nowa ustawa. W zależności od tego w jakiej formie prowadzicie działalność - wprowadzacie odpowiednie dane. Np. numer REGON jeśli sklep prowadzi osoba fizyczna, a działalność jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub numer KRS w przypadku spółek, które figurują w tym rejestrze.

Krok 2

W kroku drugim kontynuujecie wprowadzanie danych dotyczących Waszej firmy wpisując jej adresy (w tym adres e-mail) oraz telefony. Co ważne, adres e-mail podany w tym punkcie nie tylko znajdzie się w regulaminie, ale także na ten adres dostaniecie wykreowany dokument.

Ponadto w tym miejscu wskazujecie jakie metody płatności oferuje Wasz sklep. Dzięki nowej ustawie o prawach konsumenta nie macie już obowiązku umożliwiać konsumentowi płatności przy odbiorze (popularna wysyłka za pobraniem), czyli z prawnego punktu widzenia nie musicie zaznaczać tej opcji.

Jeśli korzystacie z jednego z systemów płatności dostępnych na rynku (tzw. bramki płatniczej), w ramach którego oferowane są przelewy oraz płatności kartą zaznaczacie te opcje, oczywiście zaznaczacie je również wtedy gdy opcje te są oferowane bez odpowiedniego systemu płatności - o ile kupujący może zrobić zwykły przelew ze swojego rachunku bezpośrednio na rachunek Waszego sklepu. Dodatkowo gdy Wasz sklep korzysta z innowacyjnych rozwiązań i umożliwiacie klientom zapłatę za towar w bitcoinach w kreatorze znajdziecie taką opcję.

Na koniec określacie termin zapłaty czyli to ile dni ma Klient na zapłatę.

Krok 3

Tutaj zaznaczacie mające zastosowanie do Waszego sklepu przypadki, w których nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Kreator umożliwia zaznaczenie najpopularniejszych przypadków utraty prawa odstąpienia od umowy.

Krok 4

To już ostatni krok - w nim akceptujecie zasady korzystania z naszego kreatora. Po kliknięciu przycisku „kreuj” w ciągu kilku minut na Waszej skrzynce mailowej powinien znaleźć się regulamin Waszego e-sklepu.

Co dostajesz?

Regulamin z naszego kreatora dostosowany jest do nowej ustawy o prawach konsumenta, zawiera także wzór formularza odstąpienia od umowy.

A co jest w regulaminie? M.in.:

  • dane kontaktowe przedsiębiorcy,
  • sposób wykonania umowy (w tym termin zapłaty, metody płatności dostępne w sklepie, sposób wysyłki towaru),
  • wymagane przez przepisy kompleksowe informacje na temat prawa odstąpienia od umowy,
  • informacje na temat reklamacji i gwarancji,
  • informacje o pozasądowych sposobach rozpatrywania sporów reklamacyjnych i dochodzenia roszczeń,
  • postanowienia dotyczące danych osobowych.

Podsumowanie

Regulamin sklepu internetowego to pierwszy dokument jaki przygotował Legal Geek w ramach swojego kreatora. Dołożyliśmy wszelkich starań aby był jak najlepszy, ale pamiętajcie, że został on przygotowany dla prostego i standardowego sklepu więc zanim umieścicie go w swoim sklepie przeczytajcie go i oceńcie czy spełnia on Wasze potrzeby.

Jeśli taka forma tworzenia dokumentów się sprawdzi, a jak na razie widzimy, że idea się podoba, pomyślimy nad kolejnymi dokumentami. W naszych głowach pojawiają się już nawet pierwsze pomysły, ale może Wy macie jakieś sugestie?

Jesteśmy ciekawi Waszego zdania!

Adres strony z kreatorem - kreator.legalgeek.pl.

Zofia Babicka-Klecor - prawnik z kilkuletnim doświadczeniem w branży IT oraz administracji publicznej.

Założycielka startupu i bloga LegalGeek.pl - którego misją jest dekompilacja języka prawniczego na tekst zrozumiały dla każdego geeka i nie tylko.

Prywatnie mama półtorarocznej córeczki, zapalony fotograf i miłośniczka Italii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

LegalGeek