Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Konsole

Krajobraz po bitwie - w supermarketach walka o konsole nowej generacji, pierwsze wyniki sprzedaży i prognozy

KO
Kamil Ostrowski
21

Jak to przystało na okres po premierze konsol nowej generacji, pora na plotki, spekulacje, pierwsze wyniki sprzedaży, a także kilka przerażających pocztówek z minionych dni. Zacznijmy od tego, jak wyglądała premiera PlayStation 4 w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami konsol nie wystarczyło dla ws...

Jak to przystało na okres po premierze konsol nowej generacji, pora na plotki, spekulacje, pierwsze wyniki sprzedaży, a także kilka przerażających pocztówek z minionych dni.

Zacznijmy od tego, jak wyglądała premiera PlayStation 4 w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami konsol nie wystarczyło dla wszystkich. W związku z tym część osób dopuściła się... dosyć niekulturalnych zachowań. Umiarkowanie niekulturalnych. Konsole rozchodziły się jednak w sekundy po otwarciu bramy. Kolejna dostawa zaplanowana jest na pierwsze dni grudnia, kolejne egzemplarze będę w małych partiach trafiały do sklepów. Nie należy jednak się spodziewać, żeby w najbliższym czasie podaż była wyższa od popytu.

W niektórych miejscach robiono listy, żeby jakoś zapanować nad chaosem. Wszak ci, którzy stali od paru godzin mogli czuć, że zasłużyli sobie na prawo do nabycia konsoli przed tymi, którzy w ciągu paru minut przed otwarciem przychodzili pod sklep. Zdarzali się tacy osobnicy, którzych ten fakt irytował.

Jednakże, te obrazy to nic w porównaniu z tym, co działo się w Niemczech. Spójrzcie na kompilację filmików zza naszej zachodniej granicy. Ludzie się popychają, tratują, wydzierają w niebogłosy.

Jeżeli chodzi o wyniki sprzedaży w Europie, to póki co możemy sugerować się danymi z rynku brytyjskiego. Na Wyspach PlayStation 4 uzyskało status najszybciej sprzedającej się konsoli w historii – w 48 godzin rozeszło się 250 000 sztuk. W tym samym czasie sprzedanych zostało 150 000 Xboksów One. Za oceanem statystyki wyglądają niemalże zupełnie odwrotnie – przynajmniej po wielkich wyprzedażach z okacji Czarnego Piątku.

Co z kolei przyniesie przyszłość? Swoje zdanie wyraził najsłynniejszy bodaj analityk rynku gier wideo na świecie – Michael Pachter. Stwierdził on, że w ciągu najbliższego roku PlayStation 4 sprzeda się wyraźnie, ale nie dramatycznie lepiej niż Xbox One. Jego zdaniem możemy liczyć na to, że konsole osiągną wyniki odpowiednio: dwanaście i dziewięć milionów sprzedanych sztuk. Microsoft natomiast w ciągu najbliższych dwóch lat pokusi się o obniżenie ceny, aby być bardziej konkurencyjnym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu