VOD

Showmax ewakuuje się z Polski - to koniec serwisu VOD

Konrad Kozłowski
Showmax ewakuuje się z Polski - to koniec serwisu VOD
49

To już koniec - Showmax będzie dostępny w Polsce tylko do końca stycznia. Serwis zostanie zamknięty i jest to oficjalna informacja, choć chyba nie do końca będąca niespodzianką.

Jest to też dowód na to, jak zapełnionym rynkiem jest ten związany z serwisami VOD w Polsce. Wydarzenia z ostatnich dwóch lat pokazują, że polscy widzowie bardzo chętnie podchodzą do filmów i seriali w Internecie, są gotowi płacić za te treści. Chyba każdy z najważniejszych graczy dokonał istotnych działań na przestrzeni ostatnich miesięcy - decyzje i zmiany były znaczące dla polskich użytkowników. Wśród nich nie dało się nie zauważyć starań Showmaksa, który na wiele sposobów starał się zachęcić do wykupienia subskrypcji, między innymi wchodząc w partnerstwa z operatorem Play oraz Coca-Colą.

Showmax oficjalnie wychodzi z Polski

Poniższe oświadczenie Magdaleny Marzec, Communications Manager w Showmax, nie pozostawia jednak złudzeń - Showmax żegna się z polską widownią:

31 stycznia 2019 Showmax wycofuje się z Polski, a usługa nie będzie już dostępna. Jest to następstwem strategicznej decyzji właściciela Showmax - Naspers Group, o wycofaniu się z działalności w sektorze rozrywki wideo prowadzonej w ramach MultiChoiceGroup (MCG), do której włączony został Showmax.

Naspers wprowadzi MCG na giełdę w Johannesburgu i przestanie być jej właścicielem. Pomimo dobrych wyników i popularności serwisu, dalszy rozwój Showmax Polska, jako jedynej firmy działającej w obszarze wideo poza Afryką, nie mieści się w ramach przyjętej strategii zarówno MCG, która koncentruje się na kontynencie afrykańskim, jak i Naspersa. Showmax Africa będzie nadal działać jako część MultiChoice Group, a zmiany nie dotyczą pozostałych inwestycji Naspersa w Polsce.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim partnerom, klientom i zespołowi Showmax, którzy wspierali Showmax od momentu powstania prawie dwa lata temu i przykro nam, że ta historia się już kończy.

Dla fanów seriali i filmów jest to mimo wszystko smutna wiadomość, bo jak wspomniałem, serwis potrafił nas bardzo pozytywnie zaskoczyć - wybierając oryginalne formaty do realizacji na własną rękę (SNL Polska), przejmując całe zestawy seriali (na podstawie komiksów Marvela) czy sięgając po klasyki, których próżno szukać w ofertach innych serwisów VOD. Doskonale pamiętam, jak dobrą wiadomością było zakupienie praw do Jericho czy serii Stargate, dla których na pewno część widzów zdecydowała się uruchomić abonament.

Oryginalne seriale i programy - co się z nimi stanie po zamknięciu Showmax?

Co więcej, to Showmax wyprzedził Netfliksa w kwestii wyprodukowania pierwszego polskiego serialu. Co więcej, Rojst przyjął się lepiej niż 1983, co potwierdzają między innymi recenzje. W związku z tym pojawia się pytanie, co stanie się z oryginalnymi serialami i programami, które były dostępne na Showmax? Sytuację tłumaczy Magdalena Marzec z Showmax dla Antyweb:

Mamy nadzieję, że znajdą gdzieś swój nowy dom, ale na razie nie mamy informacji na ten temat.

To oznacza, że nawet jeśli trwają rozmowy na ten temat, to serwis nie potwierdzi ich w żaden sposób, co jest zrozumiałe przy ewentualnej finalizacji umów. Zniknięcie Showmaksa z sieci z końcem stycznia oznacza, że wszystkie odcinki Rojst przestaną być w ogóle dostępne dla polskich widzów, a pojawienie się fizycznego wydania na DVD/Blu-Ray jest niezwykle mało prawdopodobne. Czy ktoś zdecyduje się przejąć oryginalny serial Showmax? Może telewizja WP, która emitowała odcinki Ucha prezesa?

Showmax wyprodukował do tej pory seriale Rojst, Ucho prezesa, Egzorcystę oraz był domem produkcji Patryka Vegi oraz Wojciecha Smarzowskiego. Co więcej, na przyszły rok planowano premierę Kleru w Showmax, do czego oczywiście w takich okolicznościach nie dojdzie. Jeszcze w grudniu swoją premierę będzie mieć film "Plagi Breslau", który zamiast do kin trafi na Showmax.

Posiadasz subskrypcję Showmax na dłużej? Co się z nią stanie?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest oczywiście to dotyczące wykupionych subskrypcji Showmax na dłużej, niż do końca stycznia. Ustaliłem, że każdy z przypadków będzie rozpatrywany indywidualnie, dlatego jeżeli posiadacie wykupiony na Showmax.com długoterminowy dostęp do usługi, to musicie skontaktować się z Showmaksem w celu wyjaśnienia sprawy.

Jeśli nabyliście dostęp do Showmax, na przykład, w ramach abonamentu w sieci Play lub przy użyciu vouchera, to każdy z partnerów Showmax będzie w tej sprawie działać na własną rękę.

Aktualizacja -  Rzecznik sieci Play odniósł się do tej sprawy na Twitterze:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu