Polska

Koniec noszenia maseczek i limitów w sklepach - ogromne zmiany już w ten weekend

Piotr Kurek
26

Koronawirus daje się nam wszystkim we znaki. Rząd zapowiada kolejne luzowanie obostrzeń. Co się zmieni w najbliższych dniach?

Od kilku tygodni polski rząd luzuje obostrzenia związane z trwającą pandemią koronawirusa. Na początku maja otworzono galerie handlowe, hotele, czy zdecydowano się na częściowe udostępnienie instytucji kultury. W ostatnim czasie przywrócono możliwość działaności restauracjom, a do szkół wróciła część uczniów (bez lekcji). A już za kilka dni przestaną obowiązywać kolejne nakazy i zakazy, które dla wielu osób były uciążliwe.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informację, że już od zbliżającego się weekendu uruchomiony zostaje kolejny etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa i COVID-19. To kolejny krok do tak zwanej nowej normalności, która ma pomóc wyeliminować przypadki zakażeń i zachorowań.

Już 30 maja przestanie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa poprzez np. noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, o ile zachowany zostanie dystans społeczny — minimum dwa metry odległości między ludźmi. Jeśli nie będziemy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos. Rząd przypomina także, że w niektórych sytuacjach obowiązek zasłaniania ust i twarzy, w tym noszenia maseczek nadal jest utrzymany:

  • autobusy i tramwaje
  • sklepy
  • kina i teatry
  • salony masażu i tatuażu
  • kościoły
  • urzędy

Co się zmieni w ten weekend? Rząd zmniejsza obostrzenia związane z epidemią koronawirusa

Zniesiono też limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym, czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki lub inne przedmioty zasłaniające usta i nas. Nie można też zapominać o obowiązkowej dezynfekcji rąk, czy samych stolików. Limit osób uczestniczących w mszach, czy innych nabożeństwach również zostaje zniesiony, choć obowiązek zakrywania ust i nosa w kościele dalej obowiązuje.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych będzie można organizować zgromadzenia, w których będzie mogło wziąć udział maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Zasłanianie twarzy i nosa nie obowiązuje w przypadku wesel, na których też będzie mogło przebywać do 150 gości.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu
  • Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów

Jak informuje rząd, zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż będą podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu