Świat

Koniec MacBooka Pro jest bliski? 15-calowy Air już w przyszłym roku?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Koniec MacBooka Pro jest bliski? 15-calowy Air już w przyszłym roku?
7

Plotki o 15-calowym MacBooku Air krążą w sieci od pewnego czasu. W naturalny sposób, Apple poszukuje nowych dróg rozwoju dla różnych linii swoich produktów. Włączenie do linii ultra-cienkich, lekkich komputerów MacBook Air 15-calowego modelu, zdaje się być oczywistym elementem ewolucji tej serii. Po...

Plotki o 15-calowym MacBooku Air krążą w sieci od pewnego czasu. W naturalny sposób, Apple poszukuje nowych dróg rozwoju dla różnych linii swoich produktów. Włączenie do linii ultra-cienkich, lekkich komputerów MacBook Air 15-calowego modelu, zdaje się być oczywistym elementem ewolucji tej serii. Pojawia się jednak pytanie: jeśli Apple zamierza stworzyć 15-calowego MBA, to z MacBookiem Pro?

MacBook Air jest serią konsumenckich komputerów, skierowanych do masowego odbiorcy. Często zdajemy się o tym jednak zapominać. Częściowo wynika to chyba z faktu, że MBA posiada aluminiową obudowę, która nadal kojarzona jest z serią Pro. Air nie jest jednak pierwszym, aluminiowym, konsumenckim MacBookiem. Apple miało już taki komputer w swojej ofercie. Był on jednak mylony z MacBookiem Pro (wizualnie identyczny) i prawdopodobnie z tego powodu, koncern na pewien czas zostawił w swojej ofercie tylko plastikowego MacBooka.

Powstanie 15-calowego MBA w żaden sposób nie zagraża jednak serii Pro. Możliwe natomiast, że MBP zostanie pozbawiony napędu optycznego i odchudzony, upodabniając się w ten sposób do Aira. Nawet jeśli tak się stanie, obie serie pozostaną zróżnicowane pod względem wydajności.

MacBook Air pozostanie nieco słabszy od serii Pro, będzie bowiem oparty na bardziej energooszczędnych układach, zapewniających długi czas pracy na baterii. Możliwe, że zobaczymy mitycznego Aira opartego na układach AMD.

Natomiast MacBook Pro będzie wydajniejszy. Oparty na szybszych układach oraz z wydajniejszym kontrolerem Thunderbolt, umożliwiającym przekształcenie go w stację roboczą, przy użyciu peryferiów wspierających ten interfejs.

DigiTimes poinformował, że według źródeł wśród producentów wyświetlaczy dla komputerów przenośnych, Apple rozpoczęło już produkcję odświeżonych MacBooków Air, a wśród nich 15-calowego modelu. Nowe komputery powinny trafić na rynek w pierwszym kwartale 2012. W związku z nadchodzącą premierą, możemy spodziewać się trwałej obniżki modeli obecnych już na rynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Applemacbook airmacbook pro