Felietony

Android 4.0 na Galaxy Tab 10.1? Już wkrótce, dzięki CyanogenMod

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Android 4.0 na Galaxy Tab 10.1?  Już wkrótce, dzięki CyanogenMod
4

Publikacja kodu źródłowego Androida 4.0, określanego mianem Ice Cream Sandwich, rozruszała trochę środowisko deweloperów oraz entuzjastów dłubania w systemie Google. Pojawiają się już pierwsze, nieoficjalne porty nowego Androida, w tym dla klasycznego już HTC Dream/G1. Nie są to może w pełni funkcjo...

Publikacja kodu źródłowego Androida 4.0, określanego mianem Ice Cream Sandwich, rozruszała trochę środowisko deweloperów oraz entuzjastów dłubania w systemie Google. Pojawiają się już pierwsze, nieoficjalne porty nowego Androida, w tym dla klasycznego już HTC Dream/G1. Nie są to może w pełni funkcjonalne dystrybucje, ale ich pojawienie się oznacza, że Ice Cream Sandwich już wkrótce dostępny będzie (mniej lub bardziej oficjalnie) w wielu, obecnych już na rynku urządzeniach.

Poniższa informacja pochodzi sprzed kilku dni. Uważam jednak, że warto o tym napisać, bo istnieje pewne tło do tej historii.

Twórca CyanogenMod - Steve Kondik, poinformował na swoim profilu w serwisie Google+, że już wkrótce, udostępniona zostanie nowa wersja CM oparta na Androidzie 4.0, przygotowana specjalnie dla tabletu Galaxy Tab 10.1.

Część z Was wie zapewne, że Steve na co dzień pracuje w Samsung Mobile. Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsza wersja nowego CM udostępniona będzie specjalnie dla produktu Samsunga, myślę, iż można bezpiecznie założyć, że współpraca (o której blogi pisały swego czasu) grupy CyanogenMod z Samsungiem układa się całkiem nieźle.

Swego czasu, w dyskusjach na temat CyanogenMod, pojawiały się opinie, że Samsung mógłby oprzeć instalowany w swoich telefonach system właśnie na CM. Szczerze mówiąc wątpię jednak, aby do tego doszło. Spodziewam się raczej zobaczyć pewne rozwiązania z CM w oprogramowaniu Samsunga.

Myślę również, że Samsung może dążyć do ułatwienia instalacji CM na produktach, których wsparcie wygaśnie. CyanogenMod jest bowiem świetną alternatywą dla osób, których telefony nie są już aktualizowane (lub nigdy nie były). Pozwala bowiem przywrócić do życia nawet takie urządzenia jak stary HTC Magic, który, choć nie jest demonem szybkości, to nadal ma w sobie dużo uroku.

Wspierając projekty takie jak CyanogenMod, producenci mogą zrzucić z siebie pewną odpowiedzialność za urządzenia starszej generacji, ale nie zabijać ich tym samym. Posiadacze tabletu Samsunga nie powinni jednak się obawiać. Myślę, iż nowy CM nie oznacza, że Samsung porzuca Galaxy Tab 10.1. To raczej przemyślana, aczkolwiek sympatyczna akcja PR skierowana do tych użytkowników, którzy nie mogą już doczekać się aktualizacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidSamsungCyanogenMod