Apple

iOS8 i OSX 10.10 Yosemite zaprezentowane – oto odpowiedź Apple na oczekiwania użytkowników

Konrad Kozłowski
iOS8 i OSX 10.10 Yosemite zaprezentowane – oto odpowiedź Apple na oczekiwania użytkowników
113

Zaczynamy właśnie relację z konferencji Apple podczas której mamy poznać nowe odsłony iOS-a, OSX-a i znacznie więcej. Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia razem z Antyweb. Konferencja rozpoczęła się od wideo opowiadającego o deweloperach i o ludziach, którzy podziękowali im za odwalanie tak św...

Zaczynamy właśnie relację z konferencji Apple podczas której mamy poznać nowe odsłony iOS-a, OSX-a i znacznie więcej. Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia razem z Antyweb.

Konferencja rozpoczęła się od wideo opowiadającego o deweloperach i o ludziach, którzy podziękowali im za odwalanie tak świetnej roboty. Tim Cook jest już na scenie, więc możemy oficjalnie ruszyć z prezentacją.

OS X Mavericks jest już na ponad połowie komputerów Mac - dokładnie 51%. Podczas gdy Windows 8, który premierę miał rok wcześniej, zaledwie 14%.

OS X Yosemite

Zapowiedziano nową odsłonę systemu OS X - Yosemite.

Apple skupiło się na podstawach. Cele były dokładnie te same, które dotyczyły iOS7. Barwy okien dostosowują się do koloru tła oraz zawartości okna. Dock również doczekał się odświeżenia - niemal przezroczyste tło, nowe ikony. Wszystko ma być przejrzyste i czytelne.

Nowością jest ciemny motyw - który zmienia barwy okien, docka i menu bara na znacznie ciemniejsze.

Centrum powiadomień zawiera teraz informacje z kalendarza, pogodę i jest od tego momentu rozszerzalne. Nowy Spotlight to okienko w centrum ekranu działające niemalże tak samo jak wyszukiwarka Google czy ta z iOS-a - podpowiedzi (z różnych źródeł) pozwalają na uzupełnienie wpisywanej frazy. Błyskawicznie można uruchomić aplikację lub odnaleźć informacje z Wikipedii. Możliwe jest dodanie widżetów do Centrum Powiadomień z aplikacji, które je wspierają. Także firm trzecich.

iCloud Drive

Od teraz dostępny będzie folder iCloud, w którym możemy trzymać dane dowolnego typu. Wspierane są oczywiście OS X i iOS, ale także i Windows. Konkurencja dla OneDrive czy Dropboxa? W ekosystemie urządzeń Apple na pewno będzie popularny.

W Safari rozbudowany został pasek adresu - to tam znajdują się ikony najczęściej odwiedzanych stron. Ponadto, w pasek wbudowano funkcjonalność Spotlight, czyli jeszcze bardziej rozbudowanej wyszukiwarki. Dodano nowy widok przełączania się pomiędzy kartami.

W akcji prezentowane są kolejne nowości w aplikacjach w nowym OSX. Pokazano między innymi jak łatwo można udostępnić obrazek ze strony internetowej za pomocą maila - dosłownie w locie, bez otwierania dodatkowych programów, można edytować grafiki, dodać m.in. strzałki, komentarze itp.

Safari od dzisiaj umożliwia otwarcie nowego okna prywatnego - brawo, nareszcie.

Ciągłość

Urządzenia Apple będą teraz w stanie rozpoznać kiedy są niedaleko siebie, co pozwala na błyskawiczną zmianę urządzenia urządzenia na którym pracuje. Otwarcie okienka komponowania na jednym urządzeniu spowoduje wyświetlenie propozycji do kontynuowania pracy na drugim. Wystarzy wykonać odpowiedni gest lub kliknąć na ikonkę. AirDrop także działa na wszystkich urządzeniach.

SMS i rozmowy telefoniczne

Współpraca pomiędzy urządzeniami zacieśnia się tak bardzo, że możemy odbierać SMS-y na komputerach Mac czy iPadzie. Na komputerach możliwe jest także odbieranie połączeń głosowych! Craig właśnie przedzwonił ze sceny do Dr Dre za pomocą Maka :)

iOS8

Sprzedano ponad 100 milionów iPodów touch, 200 milionów iPadów i ponad 500 milionów iPhone'ów. iOS7 działa na 89% urządzeń z tym systemem. W przypadku Androida wygląda to nieco inaczej...

Interaktywne powiadomienia - odpowiadać na wiadomości możemy bezpośrednio w pasku powiadomienia, podobnie wygląda to w przypadku innych powiadomień jak Kalendarz. Ma to działać również na ekranie blokady.

Wywołanie ekranu multizadaniowości pozwoli na szybki dostęp do ostatnich i ulubionych kontaktów. W mailu na iPadzie możliwe jest "zminimalizowanie" okna nowej wiadomości, by powrócić do poprzednich maili. Gestem przeciągnięcia wiadomości w lewo na liście usuwamy ją.

Spotlight działa na iOS w ten sam sposób jak w OS X - przeszukiwane są sklepy: iTunes i App Store, Wikipedia, używane są wyszukiwarki Google czy Bing.

QuickType podpowiada słowa w ten sam sposób co np. BB10. Słowa sugerowane są również na podstawie kontekstu - wiadomość z pytaniem o "kolacja czy kino"? zaprezentuje jedno z tych słów jako odpowiedź. Zabrakło jednak wsparcia dla języka polskiego.

Ciągłość pracy działa pomiędzy iPhonem, iPodem i iPadem - aplikacje, SMSy, rozmowy głosowe.

Sporo nowości w Wiadomościach - rozmowy grupowe mogą być nazywane, wyciszane oraz mogą być dodawane nowe osoby. Apple wprowadza możliwość wygodnego wysyłania wiadomości głosowych oraz filmików wideo.

iCloud Drive na iOS to jedynie synchronizacja wszelkich plików z iCloud, do których dostęp mamy także na komputerach Mac i Windows.

Zdrowie

Healthkit intergruje wiele aplikacji trzecich i zbiera informacje z każdej z nich na temat naszego zdrowia. Dane przesyłane będą także do klinik. W tej kwestii spodziewaliśmy się znacznie więcej od Apple, a Craig bardzo szybko przeszedł do kolejnego tematu.

iOS8 oferuje nowy sposób edycji, poprawiania i przeszukiwania zdjęć. Automatyczna synchronizacja pomiędzy wszystkimi urządzeniami została usprawniona. Ceny dysku iCloud zostały odświeżone - 0,99 dolara za 20GB miesięcznie i 3,99 dolara za 200GB miesięcznie. Darmowe pozostaje 5GB.

App Store

Apple usprawnia sklep App Store - opcja eksplorowania pozwalająca na łatwiejsze przeglądanie zasobów sklepu, ciągłego przewijania po wynikach wyszukiwania, tworzenia tzw. "bundle" z wieloma aplikacjami wewnątrz oraz opcja dodawania wideo promocyjnego.

iOS doczekał się wymiany danych między aplikacjami

iOS8 oferować będzie wymianę danych pomiędzy aplikacjami, więc będzie możliwe zapisywanie dokumentów do dowolnej usługi w chmurze czy edycja grafiki za pomocą dowolnej aplikacji podczas przeglądania zdjęć w domyślnym programie. Rozszerzenia umożliwiają np. tłumaczenie tekstu wewnątrz strony (Bing translator), a w Centrum Powiadomień pojawiły się widżety aplikacji trzecich! Dostępna staje się instalacja zewnętrznych klawiatur. Apple otwiera Touch ID API dla twórców aplikacji.

Nowy język programowania od Apple - Swift

Apple prezentuje także nowy język programowania, którego określili "Objective-C bez C". Ma cechować się prostotą, szybkością, bezpieczeństwem i interaktywnością.

iOS8 na iPhone 4S i nowszych, iPodzie touch 5G oraz iPadzie 2 i nowszych

To tyle na dzisiaj. Tim Cook podziękował wszystkim pracownikom odpowiedzialnym za powstanie zaprezentowanych nowości, a my dziękujęmy że byliście z nami.

Przed nami podsumowanie konferencji - zostańcie na Antyweb :)
Zdjęcia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleosxiOS8hot