Felietony

Konferencja Google na temat Androida - Pozostają znaki zapytania

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Konferencja Google na temat Androida - Pozostają znaki zapytania
9

O godzinie 19:00 (naszego czasu), w sieci rozpoczęła się transmisja z konferencji prasowej Google, która dotyczyć miała przyszłości Androida. Jestem już po seansie i muszę stwierdzić, że ekipa Andrew Rubina nie pokazała zbyt wiele. Większość najbardziej interesujących mnie pytań pozostaje bez odpowi...

O godzinie 19:00 (naszego czasu), w sieci rozpoczęła się transmisja z konferencji prasowej Google, która dotyczyć miała przyszłości Androida. Jestem już po seansie i muszę stwierdzić, że ekipa Andrew Rubina nie pokazała zbyt wiele. Większość najbardziej interesujących mnie pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Google nie zdecydowało się na zorganizowanie sesji pytań i odpowiedzi dla przedstawicieli mediów obecnych podczas konferencji, dlatego też nie wiemy nic ponad to, co firma chciała ujawnić opinii publicznej. Co w takim razie wiemy? Poniżej, kilka najciekawszych według mnie zapowiedzi, dotyczących Androida.

Android Market

Pasterze Androida (jak Rubin określił swój zespół), postanowili rozszerzyć funkcjonalności sklepu Android Market o możliwość przeglądania i zakupu aplikacji bezpośrednio w przeglądarce internetowej, na ekranie naszego komputera. W tym celu, powstał serwis market.android.com, na stronach którego znaleźć możemy kompletną ofertę aplikacji dla mobilnego systemu Google.

Każda aplikacja zakupiona przy użyciu wspomnianego serwisu, zostanie automatycznie pobrana przez smartphone lub tablet (synchronizacja przy użyciu konta Google). To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie że na ekranie komputera, zdecydowanie łatwiej zapoznać się z ofertą. Podobny, niezależny projekt dostępny był już kilka miesięcy temu i nazywał się AppBrain.

Sprzedaż wewnątrz aplikacji

Google poinformowało, że udostępni kompletne rozwiązanie, które umożliwi sprzedaż produktów i usług wewnątrz aplikacji. Według mnie to świetna wiadomość, szczególnie dla mobilnego e-commerce. O ile nie mam przekonania do wartościowych zakupów, przy użyciu komórki, o tyle uważam, że drobne produkty mogłyby być nabywane w ten właśnie sposób.

Wyobraźcie sobie, że właśnie skończył się Wam atrament lub toner w drukarce. Zawsze kupujecie ten sam, w tym samym sklepie. Nie macie jednak czasu przysiąść do komputera, bo właśnie wychodzicie z domu, a po powrocie zapewne nie będziecie pamiętali o zamówieniu. Jeśli sklep będzie posiadał aplikację na Androida, dokonacie zakupu bezpośrednio z komórki, stojąc na przystanku.

Akceleracja sprzętowa dla aplikacji

Chciałoby się powiedzieć - wreszcie. Jest to jednak cecha, o której dowiedzieliśmy już podczas targów CES. Nie mniej, wprowadzenie akceleracji do platformy to świetna informacja. Możliwe, że wreszcie w Android Market zaczną pojawiać się aplikacje równie zaawansowane co te znane z App Store.

--
Podczas konferencji, Google nie zdradziło nam jednak jak będzie wyglądała przyszłość Androida. Nadal nie wiemy jak system w wersji 2.3 (smartphone) ma się do systemu w wersji 3.0. Nie wiemy jak będzie wyglądał rozwój wersji telefonicznej. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że w ogóle mało wiemy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu