Technologie

Kombajn Brothera dla wymagających

Grzegorz Marczak
Kombajn Brothera dla wymagających
12

O czasach bez druku już kiedyś pisałem przy okazji testowania innej drukarki. Niestety jeszcze długa droga zanim osiągniemy nirwanę w postaci elektronicznych dokumentów zastępujących papier. Póki jednak tak się nie stało w wielu firmach sprzęt drukujących to podstawa. Dziś chciałbym wam zaprezent...

O czasach bez druku już kiedyś pisałem przy okazji testowania innej drukarki. Niestety jeszcze długa droga zanim osiągniemy nirwanę w postaci elektronicznych dokumentów zastępujących papier. Póki jednak tak się nie stało w wielu firmach sprzęt drukujących to podstawa.

Dziś chciałbym wam zaprezentować nasze wrażenia z testów drukarki Brother MFC 8950DW. Ten mini kombajn przeznaczony jest do małych i średnich firm, które mają znaczne zapotrzebowanie na druk jak również na te funkcje, które w pakiecie oferuje ta drukarka. Mowa tutaj między innymi o kopiowaniu dokumentów, skanerze czy też faksie. Swoją drogą zastawiające jest to, że nawet w nowych modelach drukarek dla firm cały czas funkcja faxu jest dostępna.

Przyjrzyjmy się, co nam oferuje drukarka biurowa za ponad 2700 PLN.

Wygląd i obudowa

Drukarka wykonana jest z dość solidnego plastiku, który dostępny jest w naszym urządzeniu w dwóch kolorach, czyli szarym i czarnym. W tym aspekcie, jeśli chodzi o drukarki dla firm, niewiele się zmieniło. Widać, te urządzenia nie podążają za trendem i niekoniecznie muszą się użytkownikom podobać.

Charakterystycznymi rzeczami, jeśli chodzi o wygląd i funkcjonalność Brothera MFC 8950DW, są dla mnie natomiast: dotykowy 5 calowy ekran, który bardzo ułatwia pracę z drukarką jej konfigurację czy też diagnozowanie błędów oraz fakt, że drukarka świetnie pracuje poprzez WiFi. Miałem do czynienia z kilkoma drukarkami sieciowymi działającymi przez WiFi i wiem, że nie zawsze sprawdzały się one w pracy biurowej. Tym razem nie można narzekać ani na połączenie ani na czas reakcji czy nawet znajdowanie drukarki w naszej sieci.

Brother na video:

Podstawowe funkcje i możliwości

MFC 8950DW to drukarka łącząca ze sobą funkcje skanera, kopiarki, faxu oraz oczywiście maszyny drukującej (pełna specyfikacja dostępna jest na stronie producenta). Tak jak wspomniałem jest to sprzęt dla firm z konkretnymi potrzebami jeśli chodzi o druk, nie tylko jeśli chodzi o ilość czy jakość, ale również prędkość drukowania. Brother drukuje 40 strony na minutę, więc jest to naprawdę dobry wyniki. Oczywiście mówimy tutaj o laserowym druku czarno-białym.

Całością drukarki można zarządzać też przez www i tutaj mamy prawdziwe pole do popisu dla administratora naszej sieci, który może zdefiniować miejsca docelowe, gdzie będą wysyłane skanowane dokumenty, skonfigurować potrzebne interfejsy, uprawnienia, raporty, powiadomienia i wszystko, co tylko związane jest z drukiem sieciowym. Lista protokołów jest naprawdę imponująca.

To, co jednak zwróciło moją uwagę to możliwość integracji naszej drukarki z serwisami w chmurze. Możemy więc nasz skanowany dokument przesłać do takich serwisów jak Dropbox, Google Doc czy Evernote. Jest to ciekawe rozwiązanie pozwalające nam zaoszczędzić sporo czasu, szczególnie kiedy firma aktywnie korzysta z tego typu narzędzi. Oczywiście poza tymi usługami mamy możliwość przesyłania dokumentów pocztą, na wskazany serwer FTP czy do wskazanej lokalizacji na serwerach. Niestety jedyną bolączką jest tutaj konieczność z skorzystania z zewnętrznego serwisu do konfiguracji naszej drukarki pod tego typu usługi.

Nasz czas zostanie też zaoszczędzony dzięki dwustronnemu drukowi oraz dwustronnemu skanowaniu jakie oferuje ta drukarka. Każdy, kto kiedykolwiek skanował umowy z pewnością doceni to, że można ją teraz załadować do drukarki do odpowiedniej treja i następnie drukarka przeskanuje dwustronnie cały dokument. Działa to naprawdę dobrze, choć skanowanie dwustronne trwa odpowiednio dłużej niż skanowanie pojedynczej strony.

Konfiguracja drukarki przez www :

W usługach sieciowych MFC 8950DW znajdziemy również możliwość podpięcia drukarki na przykład przez takie usługi jak Google Cloud Print, AirPrint czy Wifi Direct. Dzięki temu nasza drukarka będzie gotowa również na drukowanie na przykład z naszych urządzeń mobilnych.

Jeśli chodzi o dostęp do drukarki przez niepowołane osoby to mamy tutaj możliwość filtrowania po adresach IP czy też przez ochronę dostępu poprzez wygenerowanie lub import certyfikatu.

Instalacja i podłączanie

Z instalacją drukarki pod OS X miałem drobne problemy wynikające głównie z domyślnych sterowników jakie były w systemie. Pomimo bezproblemowej instalacji okazało się bowiem, że drukarka nie drukuje. Jakkolwiek kuriozalnie by to nie brzmiało problem był dość poważny. Dane o wydrukach były przyjmowane po czym następowała cisza. Dopiero instalacja najnowszego pakietu z sterownikami rozwiązała natychmiast wszystkie problemy.

Podłączanie drukarki do naszego lokalnego internetu nie jest w przypadku tej drukarki wyzwaniem. Możemy użyć klasycznego kabla sieciowego lub podpiąć się pod WiFi. Do komunikacji mam też wystawione WiFi Direct, ale tego w moich testach osobiście nie sprawdzałem. Podłączanie drukarki do sieci bezprzewodowej odbywa się z poziomu ekranu dotykowego, gdzie wybieramy kreator połączeń, a następnie postępujemy tak samo jak z każdym nowym urządzeniem sieciowym.

Drukowanie

MFC 8950DW w odróżnieniu od wielu drukarek radzi sobie z komunikacją poprzez WiFi bardzo dobrze. Podczas kilkudziesięciu wydruków jakie zrobiłem przez ok 3 tygodnie ani razy nie miałem problemu z połączeniem czy też ze znalezieniem urządzenia drukującego. W tym aspekcie drukarka ta wydaje się być niezawodna. Jest to istotny element tego typu urządzenia, bo nic nie irytuje bardziej niż rozwiązywania problemów z drukarką w momencie kiedy potrzebujemy pilnie coś wydrukować.

Prędkość wydruku oceniam bardzo dobrze w chwili kiedy maszyna jest w trybie czuwania. W przypadku natomiast kiedy drukarka przeszła w stan uśpienia musimy chwilę poczekać zanim się "obudzi". Jest to jednak nadal czas akceptowalny.

Dla przykładu. Wydrukowanie dokumentu gdzie powyżej 50% stanowiły elementy graficzne w trybie jakości ustawionej na grafikę 600 dpi oraz budząc drukarkę z uśpienia zajęło ponad 20 sekund. Wydrukowanie tej samej strony 20 razy (te same ustawienia odnośnie jakości wydruku) w momencie kiedy drukarka była już w gotowości zajęło nieco powyżej 40 sekund. Warto zauważyć, że moje testy były przeprowadzone w nieco innych warunkach niż wskazuje metodologia Brothera, gdzie drukowana kartka jest "dużo lżejsza" jeśli chodzi o zawartość od tego co ja drukowałem. Dodam, że moje testy przeprowadzałem na Macbook Air i drukarce podłączonej do sieci WiFi.

Jeśli chodzi o jakość wydruków to jest ona na przyzwoitym poziomie jak na drukarkę laserową monochromatyczną. Zarówno jeśli chodzi o drukowanie tekstu jak i grafiki (wykresy, grafiki z stron www itp) wydruki był czytelne i ostre bez żadnych niechcianych efektów ubocznych. Warto oczywiście pamiętać o tym do czego przeznaczona jest ta drukarka, kiedy ktoś będzie miał pomysł na bawienie się w domową poligrafię to raczej to urządzanie nie będzie spełniać jego wymogów.

Elementem, który zwrócił podczas moich testów uwagę jest też głośność urządzenia. Jest to zdecydowanie drukarka, która powinna stanąć w tak zwanym copy roomie lub na korytarzu. Urządzenie pracuje relatywnie głośno i w przypadku dużej ilości wydruków może nam nieco uprzykrzyć pracę jeśli będzie stało w naszym pokoju.

Podsumowując

Brother MFC 8950DW nie jest drukarką dla każdego. Biorąc pod uwagę koszt tego urządzenia trzeba dobrze przemyśleć swoje potrzeby. Według producenta urządzenie to przeznaczone jest do obsługi 5-10 osobowego zespołu (który oczywiście sporo drukuje).

Drukarka posiada kilka ciekawych rozwiązań na które warto zwrócić uwagę. Posiada ona możliwość integracji z usługami w chmurze, obsługę standardów umożliwiających drukowanie z urządzeń mobilnych oraz bardzo duże możliwości konfiguracji związane z pracą w biurze i obsługą wielu różnego rodzaju wydruków.

Drukarka sprawuje się bardzo dobrze przy podłączeniu jej poprzez sieć bezprzewodową, znacznego skoku wydajności możemy się jednak spodziewać przy podłączeniu jej kablem do złącza ethernteowego (Gigabitowe). Szybkość druku oraz jakość jest na naprawdę zadowalającym poziomie.


Powyższy tekst to test komercyjny. Tekst ten przedstawia niezależną opinię redakcji. Klient nie miał wpływu na kształt i wnioski przedstawione w tym tekście.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu