Mobile

Kolejny Galaxy Tab będzie napędzany układem taktowanym na 2 Ghz?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Kolejny Galaxy Tab będzie napędzany układem taktowanym na 2 Ghz?
Reklama

Półtora roku temu, pisałem na swoim blogu, na temat obietnic Motoroli dotyczących produkcji smartphone'a napędzanego układem pracującym z prędkością 2...

Półtora roku temu, pisałem na swoim blogu, na temat obietnic Motoroli dotyczących produkcji smartphone'a napędzanego układem pracującym z prędkością 2 Ghz. Do dnia dzisiejszego, nic takiego jednak nie nastąpiło. Prezes firmy - Sanjay Jha, wygłupił się wtedy, gdyż jak się później okazało, zapowiadany telefon miał dwurdzeniowy układ, pracujący z prędkością 1 Ghz na rdzeń. Sumowanie prędkości rdzeni procesora to częsty błąd. Wydawałoby się jednak, że prezes takiej firmy powinien być trochę bardziej świadomy technologicznych prawideł. Dzisiaj, 18 miesięcy później, układy ARM pracujące z prędkością 2 Ghz na rdzeń, stają się jednak realne.
Reklama

Jak donosi blog Sammy Hub, Samsung zaprezentował właśnie układ Exynos 5250. Jest to dwurdzeniowa jednostka ARM, oparta na architekturze Cortex-A15, której nominalna prędkość to 2 Ghz na rdzeń.

Według producenta, nowy układ jest dwukrotnie szybszy, w porównaniu z dwurdzeniowym układem Exynos, wykonanym w architekturze Cortex-A9, pracującym z prędkością 1,5 Ghz na rdzeń. Wzrost wydajności dotyczy również układu graficznego. W tym przypadku, wydajność wzrosła 4-krotnie.

Nowy układ wydaje się być naturalnym kandydatem do zasilenia trzeciej generacji produktów z serii Galaxy, a wśród nich szczególnie tabletów, które wydają się najbardziej potrzebować dodatkowej mocy. Według bloga Android and Me, nowy Exynos raczej nie trafi do smartphone'a Galaxy S III. Szybciej zobaczymy w nim 4-rdzeniowy układ wykonany jeszcze w architekturze Cortex-A9.

Według mnie, byłaby to rozsądne posunięcie z strony Samsunga. Nie chcę wdawać się tutaj w nadmiar technicznych szczegółów, ale 4-rdzenie w smartphonie mogą być bardziej energooszczędne, przy zachowaniu wysokiej wydajności. Ale jak to? Układy ARM są bardzo mocno skalowalne. Potrafią nie tylko płynnie zmniejszać taktowanie rdzenia, ale potrafią również wyłączać całe rdzenie lub grupy rdzeni, w celu oszczędzania energii.

Pierwsze produkty oparte na Exynos 5250 powinny trafić do sprzedaży w drugiej połowie 2012 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama