Komputery i laptopy

Typ klawiatury dla gracza. Mechaniczna czy membranowa - wady i zalety

Paweł Winiarski
Typ klawiatury dla gracza. Mechaniczna czy membranowa - wady i zalety
Reklama

Powiedzmy sobie szczerze - większość użytkowników komputera nie zwraca uwagi na to, jaką posiada klawiaturę. Ważne żeby działała i nie rozpadła się po kilku miesiącach. Wielokrotnie widziałem też jak ludzie kupują najtańsze sprzęty w marketach, wyciągając je po prostu z koszy bez chwili zastanowienia. Kiedy jednak grasz w coś więcej niż Candy Crush Saga na smartfonie, nagle zaczynasz zwracać uwagę na peryferia. Wiedzą o tym też producenci sprzętu, dlatego mają w swojej ofercie klawiatury dla graczy. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupów?

Mechaniczna czy membranowa?

Rodzajów klawiatur jest kilka, o te w laptopach nie będę nawet zahaczał. Są dwa rodzaje konstrukcji, na które uwagę zwracają gracze. Zanim jednak w ogóle przejdziemy do wybierania, zatrzymajmy się przy określeniu czym w ogóle jest klawiatura membranowa, a czym mechaniczna.

Reklama

Klawiatura membranowa

To najpopularniejsza na rynku konstrukcja. Zasada działania jest prosta - pod przyciskami umieszczone są długie membrany. Wciśnięcie klawisza powoduje jednoczesne wciśnięcie gumowej membrany z przełącznikiem, czego efektem jest zetknięcie się z płytką drukowaną oraz wysłanie impulsu elektrycznego. Koniec końców dostajemy znak na ekranie komputera. Choć utarło się twierdzenie, że klawiatury membranowe są gorsze od mechanicznych, to nie sposób nie zauważyć kilku cech, które decydują o ich wyborze. Nie bez znaczenia jest cena - klawiatury membranowe są tanie w produkcji, co nawet przy markowych konstrukcjach oznacza, że portfel nie będzie płakał. Dodatkowo - klawiatury membranowe są ciche, co na pewno docenią domownicy, szczególnie jeśli dzielicie z nimi pokój. Istotna jest też łatwość zakupu, czyli tak zwana dostępność. Klawiatury membranowe znajdziecie w praktycznie każdym markecie, niekoniecznie tym nastawionym tylko na elektronikę i AGD. Oczywiście najprawdopodobniej popsują się szybciej niż mechaniczne konstrukcje, natomiast z uwagi na cenę taka strata, a co za tym idzie konieczność zakupu nowego urządzenia boli mniej. Czy są dobre do grania? Do rekreacyjnego na pewno wystarczą, trzeba jednak pamiętać, że przy wciśnięciu kilku klawiszy jednocześnie system zacznie wydawać dziwne dźwięki, a postać nie zareaguje na nasze komendy. Czas reakcji klawisza jest też dłuższy niż w przypadku klawiatur mechanicznych.

Klawiatura mechaniczna

To już wyższa szkoła jazdy i w świecie gamingu jeden z podstawowych sprzętów na biurku. Tego typu urządzenia produkowane są dokładniej, wyglądają lepiej, to praktycznie zawsze solidne konstrukcje. Każdy z klawiszy posiada niezależny przełącznik rejestrujący jego naciśnięcie. Takich przełączników jest kilka rodzajów – Topre, Cherry MX, Kailh – to najpopularniejsze z nich. Klawiatury mechaniczne szczególnie upodobali sobie gracze, bo choć sporo ważą, są dużo droższe od klawiatur membranowych, to charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Mamy więc sytuację zupełnie inną niż przy klawiaturach membranowych - trzeba na nią wydać więcej, ale najprawdopodobniej starczy na lata. Takie konstrukcje charakteryzuje wysoki komfort pisania, bezproblemowe wciskanie kilku klawiszy i wysoka - często 5-6 krotnie wyższa niż przy klawiaturze membranowej - żywotność. Są też oczywiście minusy i chyba największym jest cena (choć oczywiście zdarzają się niedrogie, za to całkiem dobre klawiatury mechaniczne). Klik jest wyraźny, ale to naprawdę delikatne określenie - klawiatury mechaniczne są po prostu głośne i uwierzcie mi, ale sam znam osoby, które nie potrafią ich znieść. To również bardzo często dość ciężkie konstrukcje o dużych rozmiarach.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Niedawno przesiadłem się z bardzo dobrej gamingowej klawiatury Razer BlackWidow Chroma V2 na mniejszą konstrukcję bezprzewodową firmy Corsair - dokładnie K63 Wireless. Mam małe biurko, dlatego “ucięcie” bloku numerycznego dało mi na nim naprawdę dużo dodatkowego miejsca. Ponadto łączę się nią z komputerem bezprzewodowo (BT), dzięki czemu zwolniłem w laptopie jeden z trzech portów USB, pozbyłem się też grubego, niezgrabnego kabla, co wpłynęło pozytywnie na wygląd mojego stanowiska.

Mówi się, że jeśli ktoś chce grać na komputerze, powinien unikać jak ognia konstrukcji bezprzewodowych. Przewodowa klawiatura to mniejsze opóźnienie, co przekłada się na czas reakcji postaci w grze. I jeśli spojrzycie na tabelki porównawcze, tak właśnie będzie. A teraz zastanówcie się czy jeśli nie jesteście profesjonalistami, nie startujecie w turniejach i Wasze granie ogranicza się do sieciowych spotkań ze znajomymi, podczas których strzelacie do tak zwanych “randomów” przewodowość lub bezprzewodowość kontrolera faktycznie ma tak duży wpływ na Waszą? Ja w to nie wierzę, nie widzę bym grał bez kabla gorzej niż na kablu, nie czuję też by postać reagowała z jakimkolwiek opóźnieniem. Rozumiem natomiast, że nie każdy chce płacić więcej za bezprzewodowość. Prosty przykład - przewodowa klawiatura Corsair K63 to wydatek około 300 złotych, bezprzewodowa - ponad 500.

Za klawiaturą bezprzewodową przemawia jeszcze jedna rzecz, którą na pewno docenią osoby chcące upodobnić swojego PC-ta do konsoli. No bo co jest najfajniejsze w takim urządzeniu? (oczywiście poza tytułami na wyłączność). Granie na dużym telewizorze siedząc wygodnie na kanapie. Klawiatura bezprzewodowa jest do tego idealna, przydałaby się jednak oczywiście zarówno bezprzewodowa myszka, jak i jakaś wygodna podkładka na kolana. Z drugiej strony widziałem ludzi z przedłużaczami, którzy zabierali swoje mechaniczne klawiatury na kanapę - no cóż, można i tak, warto jednak mieć też odłożone pieniądze na dentystę, bowiem wybicie sobie zębów o kabel leżący na środku pokoju jest więcej niż pewne.

Reklama

A jakich klawiatur do grania Wy używacie? Weszliście w drogie mechaniki, czy wolicie membranówki i wymieniacie je co jakiś czas? No i czy przekonaliście się do bezprzewodowych konstrukcji przeznaczony dla graczy? W końcu te robią się coraz popularniejsze.

Artykuł jest częścią naszej akcji Back to Gaming, w ramach której promujemy wakacyjne granie i zachęcamy Was do interesowania się sprzętem, grami oraz możliwościami ulepszania Waszych komputerów. Serdecznie zapraszamy do katalogu, w którym zebraliśmy dla Was polecany, najlepszy sprzęt do grania!

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama