Felietony

Kinect dla Windows w wersji 1.5 już w maju. Co nowego?

Marcin Kamiński
Kinect dla Windows w wersji 1.5 już w maju. Co nowego?
8

Firma Microsoft zapowiedziała wydanie nowej wersji oprogramowania do obsługi technologii Kinect dla Windows. Wydane po raz pierwszy w styczniu bieżącego roku oprogramowanie pozwoliło programistom tworzyć aplikacje na komputery klasy PC obsługujące rozpoznawanie ruchów. W nowej, nadchodzącej wersji 1...

Firma Microsoft zapowiedziała wydanie nowej wersji oprogramowania do obsługi technologii Kinect dla Windows. Wydane po raz pierwszy w styczniu bieżącego roku oprogramowanie pozwoliło programistom tworzyć aplikacje na komputery klasy PC obsługujące rozpoznawanie ruchów. W nowej, nadchodzącej wersji 1.5 technologii Kinect dla Windows doczekamy się nowych opcji, w tym rozpoznawania ruchów twarzy i ramion, dzięki czemu możliwe będzie sterowanie komputerem i programami za pomocą prostych gestów głowy.

Plany wydania nowej wersji oprogramowania Kinect dla Windows ujawnił kierownik produktu - Craig Eisler. Już w drugiej połowie maja wydana ma zostać upubliczniona wersja 1.5, dodająca kilka ciekawych opcji i możliwości. Komputerowy Kinect będzie w stanie rozpoznać już nie tylko ruchy naszych rąk czy nóg, lecz także głowy i ramion. Opcja ta została stworzona specjalnie z myślą o użytkowników komputerów, a w szczególności laptopów. Pracując na komputerze przenośnym zazwyczaj siedzimy bardzo blisko jego ekranu. Dlatego też nowy Kincect dla Windows ma radzić sobie z rozpoznawaniem ruchów obiektów znajdujących się już zaledwie 50 centymetrów od kamery.

Aktualizacja 1.5 Kinect dla Windows wprowadzi również obsługę nowych języków. Oprócz rozpoznawania angielskiego w wersji amerykańskiej czy brytyjskiej, od teraz możliwe będzie również wydawanie komend po francusku, hiszpańsku, włosku oraz japońsku.

Twórcy oprogramowania do wyboru mają dwie licencje na Kinect dla Windows – komercyjną oraz hobbistyczną. Technologia współpracuje w pełni z systemem operacyjnym Windows 7, działać będzie także pod mającymi ukazać się w drugiej połowie bieżącego roku „okienkami” w wersji ósmej.

Co de facto da nam, czyli użytkownikom, opracowanie Kinecta dla systemów Windows? Całkowicie nowe możliwości – sterowanie systemem oraz aplikacjami za pomocą gestów ręki, głowy czy komend głosowych. Wiele zależy od wyobraźni twórców, gdy jednak na rynku zaczną pojawiać się laptopy z wbudowanym Kinect jak kamerą internetową, spodziewam się szybkiej popularyzacji tej technologii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windowskinect