E-czytniki

Kindle — porady, które pozwolą wycisnąć więcej z czytnika

Kamil Świtalski
Kindle — porady, które pozwolą wycisnąć więcej z czytnika

Korzystacie na co dzień z czytnika Amazon Kindle i chcielibyście wycisnąć z niego jeszcze więcej? Oto kilka porad i prostych sztuczek, które mogą wam się przydać!

Jak przesłać artykuły i dokumenty na Kindle

Przesyłanie artykułów na Kindle od lat pozostaje pytaniem otwartym. Jak wiadomo — czytniki nie mają wbudowanego Androida, co sprawia, że jest to kwestia nieco bardziej uciążliwa niż w przypadku np. Kobo. Ale nie oznacza to wcale, że jest niemożliwa!

Przesyłanie dowolnego artykułu na Kindle

Jedną z najprostszych opcji jest skorzystanie z Send to Kindle, która działa w kilku wariantach. Można skorzystać z wtyczek dla przeglądarek (Chrome, Firefox); dedykowanych aplikacji (Windows, MacOS), albo wysłać pliki które chcemy mieć na czytniku za pomocą maila. Pamiętajcie tylko, aby w ustawieniach dodać adresy mailowe z których zostaną wysłane wiadomości do listy zaufanych.

Istnieją też rozwiązania firm trzecich, ot, jak na przykład Tinderizer. Na stronie usługi znajdziecie zestaw szczegółów związanych z ustawieniami, a następnie dowolne artykuły można wysyłać do czytników za pośrednictwem prostego skrótu w naszych zakładkach, dzięki temu nie jesteśmy ograniczani ani w kwestii platformy, ani też przeglądarki.

Przesyłanie artykułów z Pocketa na Kindle

Pocket to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych usług do czytania na później. Mimo wszystko nie doczekała się ona oficjalnego wsparcia, ale są usługi firm trzecich, które pozwolą sporo w tej kwestii ułatwić. Sam od lat korzystam z Crofflr, który nie posiada szeregu rozbudowanych opcji, ale za jednorazową opłatę wynoszącą 5$ możemy liczyć na solidne paczki artykułów, które posłane zostaną na czytniki prosto z naszego pocketowego konta. Jedną z ciekawszych alternatyw dla Crofflr jest Pocket 2 Kindle (P2K) oferujący trzy plany taryfowe (darmowy, płatny 3$ miesięcznie, płatny 5$ miesięcznie), które różnią się pakietem opcji i możliwości. Więcej o nich poczytacie w poniższej tabelce:

Ciekawym rozwiązaniem na wysyłanie artykułów z Pocket na Kindle jest także En2Kindle. Usługa pozwala na wysyłanie także na wysyłanie treści z Evernote. Całość kosztuje 6$ rocznie — a każdy nowy użytkownik może liczyć na tygodniowy okres próbny.

Wysyłanie z Instapaper na Kindle

Jeżeli jednak nie jesteście specjalnie przywiązani do Pocketa, a chcielibyście wygodnie korzystać z usługi do czytania na później na co dzień — może warto pomyśleć o przesiadce na Instapaper. Ta posiada wbudowaną funkcję automatycznego przesyłania artykułów na Kindle.

Resetowanie czasu, pozostałego do końca czytania

Pewnie zauważyliście już, że nasze czytniki automatycznie obliczają czas pozostały do końca książki ucząc się naszego tempa na przestrzeni miesięcy. Jeżeli ten stał się mało precyzyjny i chcielibyście, aby urządzenie rozpoczęło naukę od początku, w pasku wyszukiwania wpiszcie komendę ;ResetReadingTime. Teraz opuśćcie lekturę, wróćcie do niej i od teraz Kindle od nowa przeliczy czas pozostały do końca czytania.

Komiksy na Kindle

Nie da się ukryć, że do czytania komiksów znacznie lepiej nadają się tablety. Kolorowe, wysokiej rozdzielczości, a do tego często też z większymi ekranami, niż standardowe 6" na Kindle. Najlepiej już sprawdzą się publikacje w skali odcieni szarości, a optymalnie by też było, aby te nie były specjalnie dużego formatu. Tak sprawy mają się na przykład z mangami. Na japońskim czy amerykańskim Amazonie można znaleźć w katalogu naprawdę obszerny ich wybór... tutaj nie jest w tej kwestii równie kolorowo. Na potrzeby pełnych grafik publikacji firma przedstawiła nawet specjalny format. Jeżeli jednak macie skany i chcielibyście sprawnie przystosować je do czytania na Kindle, możecie skorzystać z aplikacji Kindle Comic Converter. Dostępna jest ona zarówno na Windowsa, MacOS jak i Linuxa i pozwoli w kilka minut przygotować pliki *.mobi pełne grafik. W tym celu importujemy je w aplikacji, wybieramy model czytnika i format w którym chcielibyśmy je zapisać i po chwili — gotowe.


Standardowo po ich otwarciu przełączając strony będziemy korzystać z przybliżenia. Dlatego też pamiętajcie o wyjściu z opcji Panel View (możecie to zrobić za pomocą strzałki wstecz, albo też otwierając menu i wybierając polecenie Exit Panel View).

Łatwe wysyłanie książek na Kindle za pomocą Dropboxa

Jeżeli wysyłanie za pomocą wiadomości e-mail, albo bezpośredni transfer z księgarni nie do końca was satysfakcjonują, to może chcielibyście móc przesyłać dokumenty po prostu zamieszczając je w dedykowanym folderze, który macie na waszym koncie w Dropboxie? Na takie udogodnienia pozwala usługa BookDrop!

Jak zrobić zrzut ekranu na Kindle z dotykowym ekranem?

Chcieliście zrobić screenshot ale nie wiedzieliście jak? Na czytnikach Kindle z dotykowym ekranem to dziecinnie proste, wystarczy tylko w tym samym momencie stuknąć dwie przeciwległe części ekranu (np. lewą dolną i prawą górną), a grafika zostanie automatycznie zapisana w naszym folderze z dokumentami.

Format formatu *.ePub na Kindle

Czytnik Amazonu standardowo nie wspiera jednego z najpopularniejszych formatów dla eBooków, czyli *.ePub. Jeżeli nabyliście publikację w tym formacie i nie wiecie co zrobić, by móc cieszyć się nią na Kindle, to spokojnie. Jest na to rada, aplikacja Calibre.

Calibre to potężne narzędzie, które pozwoli nie tylko zarządzać naszą biblioteką, ale również w mgnieniu oka właśnie zmienić format książki.

Po zainstalowaniu programu i imporcie książki w formacie ePub, korzystamy z opcji Konwertuj Książki. Teraz w prawym górnym rogu zmieniamy format wyjściowy na MOBI i czekamy, aż program upora się z powierzonym mu zadaniem. Teraz na liście książek wybieramy przekonwertowany plik, klikamy nań prawym przyciskiem myszy, po czym wybieramy polecenie Zapisz na dysku->Zapisz na dysku wyłącznie pliki w formacie MOBI. Po chwili we wskazanym przez nas folderze będzie gotowa przekonwertowana na MOBI wersja książki.

Co zrobić, gdy czytnik Kindle działa wolno?

To bardzo prozaiczna sprawa, ale... czasami naprawdę wystarczy reset urządzenia. Nie jest to specjalne skomplikowane, ale ze względu na specyfikę czytników, nie zaglądamy tam specjalnie często. Gdzie szukać odpowiedniego polecenia?


  • Rozwijamy menu i wybieramy Settings;
  • Kiedy przejdziemy do ustawień, jeszcze raz korzystamy z przycisku menu (w zależności od tego czy robimy to na modelach z dotykowym ekranem czy klasycznych, z przyciskami, wskazujemy ikonkę w prawym górnym rogu, bądź przycisk tuż obok Home)
  • Z otwartego właśnie menu wybieramy polecenie Restart.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu