Amazon

Po latach doczekaliśmy się nowej funkcji w Kindle. Szkoda, ze u mnie raczej słabo działa

Kamil Świtalski
Po latach doczekaliśmy się nowej funkcji w Kindle. Szkoda, ze u mnie raczej słabo działa
Reklama

Kiedyś dla takich funkcji trzeba było "złamać" Kindle. Po najnowszej aktualizacji już nie trzeba, ale nie z każdą książką działa tak dobrze, jak można by tego oczekiwać.

Kindle to urządzenia idealne w swojej prostocie. Niezbyt drogie, oferujące wiele godzin pracy na jednym ładowaniu, wyjątkowo "analogowe" w swojej cyfrowości. Korzystam na co dzień — i tak naprawdę to nie trzeba mi w nich więcej. Świadomie nawet "utrudniam" sobie życie przerzucając wszystkie książki kablem — robię to hurtowo raz na kilka tygodni, gdy trochę nowości mi się uzbiera, a na czytniku wszystko przeczytane. Nigdy nie ciągnęło mnie do "łamania" Kindle'a by dodać mu nowych sztuczek. Ale kiedy Amazon wraz z aktualizacją oprogramowania dodał nową fajną funkcję, a ze względu na specyfikę zakupów e-booków w Polsce nie działa ona poprawnie, zrobiło mi się zwyczajnie przykro.

Reklama


Okładka książki na zablokowanym, wygaszonym ekranie

Zobacz też: Książki na Kindle

Okładka czytanej książki zamiast wygaszacza ekranu. Nowa funkcja Kindle już dostępna, ale...

O takiej funkcji w oficjalnym oprogramowaniu czytnika użytkownicy marzyli od dawna. Gdy blokujemy urządzenie, zamiast nieśmiertelnych ołówków i spółki, wygaszaczem jest okładka czytanej przez nas książki. Drobiazg który nijak nie wpływa na sposób korzystania z urządzenia, ale miły - nareszcie miałbym szansę zobaczyć okładki pozycji których czytam, bo choć każdy z *.mobi ma te grafiki, to nigdy do nich nie zaglądam - przechodzę prosto do treści. Okazuje się jednak, że dla ludzi kupujących elektroniczne wydania książek może on nie być aż tak atrakcyjny. Przetestowałem od wczoraj kilkadziesiąt książek, które kupowałem w polskich księgarniach — i... może mam największego pecha na świecie, ale żadna z nich nie oferowała mi okładki przy blokadzie ekranu. Czy to oznacza że funkcja nie działa? Nic z tych rzeczy — bez problemu śmiga w publikacjach które zakupiłem na Amazonie, a także kilku innych wybranych. Nie brakuje też użytkowników robiących zakupy w polskich księgarniach i mówiących, że u nich wszystko jest jak należy — ale zaznaczających że synchronizację Kindle'a prowadzą za pośrednictwem popularnej aplikacji Calibre.


Okładka książki na zablokowanym, wygaszonym ekranie

Specyfika polskich księgarni? Innego wytłumaczenia niż problemy z "bezpośrednim" przerzuceniem *.mobi wygenerowanego przez sprzedawcę do pamięci urządzenia nie widzę. Nie zachęciło mnie to do przerobienia całej biblioteki i przeniesienia wszystkiego na nowo — właściwie w przypadku przeczytanych już książek to bez znaczenia. Przy nowościach jednak rozważę skorzystanie z Calibre i zadbanie o to, bym mógł się nimi cieszyć.

Reklama


Jak skonfigurować Kindle, by wyświetlał okładkę książki na zablokowanym ekranie?

Istnieje też szansa, że będziecie mieć więcej szczęścia w temacie — dlatego warto wiedzieć jak aktywować funkcję. Przede wszystkim niezbędna będzie najnowsza wersja oprogramowania - 5.13.5. Wśród urządzeń wspierających tę funkcję znalazły się najpopularniejsze czytniki z ostatnich lat: Kindle 8, 9 oraz 10 generacji, Paperwhite 3 i 4 generacji, wszystkie modele Oasis oraz Voyage. Po instalacji najnowszego oprogramowania należy przejść do Device Option, a tam aktywować Display Cover. I jeżeli wybrana przez Was książka (czy jakakolwiek inna publikacja: to może być równie dobrze komiks albo magazyn) będzie odpowiednio przygotowany - po zablokowaniu urządzenia, zamiast domyślnego ekranu blokady będzie czekała okładka uruchomionej treści.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama