Amazon

Amazon.pl już dostępny. Ruszyła polska wersja sklepu - a co w niej?

Kamil Świtalski
Amazon.pl już dostępny. Ruszyła polska wersja sklepu - a co w niej?
90

Na ten dzień czekało wielu internautów. Polski Amazon nareszcie dostępny - bez przekierowań, bez polskiej nakładki na niemiecką wersję giganta e-commerce. Platforma sprzedażowa oficjalnie wkroczyła nad Wisłę.

O polskiej wersji sklepu Amazon plotkowało się od wielu lat. Korporacja działa na tutejszym rynku od dawna, jednak dotychczas próżno było szukać rodzimej wersji sklepu. Dzisiaj oficjalnie już działa adres amazon.pl — i nie przekierowuje nas do niemieckiego wariantu sklepu z polskim tłumaczeniem. Jest polskie logo i... uwielbiane przez Polaków metody płatności.

Polska wersja sklepu Amazon nareszcie dostępna!

Pierwsze odwiedziny amazon.pl przeniosły mnie automatycznie do niemieckiej wersji serwisu, ale kolejnym razem znalazłem się już w pachnącym świeżością, polskim, wydaniu serwisu. Wszystkie zamówienia realizowane przez Amazon, których wartość przekracza 100 zł mają darmową wysyłkę, a strona główna informuje o ponad stu milionach produktów w niskich cenach. Przeglądałem katalogi, korzystałem z wyszukiwarki i... wygląda na to, że wszystko śmiga jak należy. Na górnej belce szybko znajdziemy dział z okazjami i bestsellerami, zaś na sprzedawców czekać tam będzie odnośnik, który w mig przekieruje ich do przygotowanej specjalnie dla nich sekcji serwisu.

Po zalogowaniu się moim kontem Amazon, zgodnie z oczekiwaniem, dostępne były wszystkie dane... z których korzystałem w innych wariantach sklepu (m.in. niemieckim, amerykańskim, brytyjskim czy japońskim). Czekały adresy czy informacje o płatnościach. Nie ukrywam jednak że byłem zawiedziony brakiem usługi Amazon Prime i... dość biedną, na ten moment, ofertą związaną z czytnikami Kindle. W wyszukiwarce odnaleziono wyłącznie jeden model, Paperwhite, i to w wariancie bez reklam.

Kapkę lepiej wypadła kwestia głośników — tutaj do wyboru mamy dwa modele: Echo Dot 4. generacji oraz Nowe Echo 4. generacji  — w obu przypadkach już w tytule oferty znalazła się informacja, że język polski nie jest obsługiwany.

Warto pamiętać, że to dopiero pierwsze godziny działania serwisu — i prawdopodobnie sukcesywnie oferta będzie się powiększać, a funkcji przybywać.

Amazon.pl - w serwisie zapłacisz nie tylko kartą, ale także BLIKiem i Przelewy24

Jednymi z pierwszych elementów które sprawdziłem jak wyglądają w polskiej wersji Amazon były... płatności. Dotychczas, robiąc zakupy w zagranicznej wersji sklepu, przywykłem do płacenia kartami-zdrapkami lub podpiętą do usługi kartą płatniczą. W polskiej wersji serwisu znalazły się uwielbiane przez rodaków BLIK oraz Przelewy24. Doskonale, bo jak powszechnie wiadomo — Polacy niechętnie podają swoje numery kart. Bardzo fajna sprawa, która - wierzę - nie odepchnie użytkowników na dzień dobry.

Pierwsze wrażenie jest... umiarkowane, ale to przecież dopiero początek

Znając ofertę innych wersji sklepów Amazon polski wariant wydaje się takim ubogim rodzeństwem. Ale tak jak wspomniałem wyżej — piszę to w chwili, gdy ten dopiero zadebiutował. Prawdopodobnie opcji będzie sukcesywnie przybywać, podobnie jak autorskich produktów firmy. Nie wyobrażam sobie, by na zawsze jedynym dostępnym modelem Kindle'a pozostał Paperwhite, a zabrakło alternatyw - zarówno tych budżetowych, jak i z wyższej półki. Ciekawi mnie jak będzie wyglądał jesienny Prime Day, skoro u nas można liczyć wyłącznie na Prime Video - przynajmniej póki co ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu