Amazon

Kindle Oasis już oficjalnie. To najlżejszy i najbardziej nowoczesny Kindle w historii

Tomasz Popielarczyk
Kindle Oasis już oficjalnie. To najlżejszy i najbardziej nowoczesny Kindle w historii
50

O KIndle Oasis mówi się już od dobrych kilku dni. Informacje na temat urządzenia wyciekły na stronie jednego z chińskich sklepów. Teraz Amazon zapowiada nowy czytnik oficjalnie.

Kindle Oasis jest o 30 proc. cieńszy i o 20 proc. lżejszy od dowolnego innego czytnika Kindle. W najcieńszym miejscu ma on zaledwie 3,4 mm grubości, a jego waga wynosi 136 gramów (238 z okładką). Ma to być zasługą zastosowania polimerowej ramy pokrytej metalem. Dzięki niej czytnik ma być też wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Inżynierowie Amazon zaprojektowali urządzenie w taki sposób, aby było ergonomiczne i wręcz niewyczuwalne w dłoniach. Kindle Oasis został stworzony z myślą o długotrwałym czytaniu – dzięki całkowicie zmienionemu kształtowi, środek ciężkości Kindle Oasis zostaje przeniesiony na dłoń czytającego. W efekcie nowy Kindle spoczywa w dłoni niczym grzbiet książki i utrzymuje się w równowadze, gdy użytkownik korzysta z niego, używając do tego jednej ręki. Przewracanie stron odbywa się natomiast za pomocą fizycznych przycisków lub dotykowego ekranu. Czytnik posiada również wbudowany akcelerometr, dzięki czemu dostosowuje swoje działanie do tego, w jaki sposób i  w której dłoni go trzymamy.

Zastosowanie znalazł tutaj również nowy, podwójny system baterii. Jedno ogniwo zastosowano w samym czytniku, a drugie w zewnętrznej okładce (obudowie). Idzie w to w parze z nowym trybem uśpienia, który ma jeszcze bardziej efektywnie minimalizować zużycie energii po uśpieniu. W rezultacie nasz Kindle będzie mógł wytrzymać długie miesiące bez ładowarki. Amazon przebija samego siebie. Co bardzo istotne - oba akumulatory ładujemy za pomocą jednego złącza - wystarczy, że obudowa i czytnik będą ze sobą połączone.

W czytniku zastosowanie znalazł wyświetlacz Paperwhite nowej generacji. Cechuje go przekątna 6" i zagęszczenie pikseli na poziomie 300 PPI. Zwiększono jednak o 60 proc. liczbę diod LED podświetlających ekran (W Voyage było ich sześć, a tu jest aż dziesięć), dzięki czemu jest on jaśniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nowy wyświetlacz Oasis Paperwhite to pierwszy wyświetlacz w czytniku Kindle zaprojektowany przy wykorzystaniu 200-mikronowej tylnej płyty wyświetlacza. Ma ona grubość folii aluminiowej i ma być wyjątkowo odporna na uszkodzenia i zarysowania.

Pod pozostałymi względami Kindle Oasis nie różni się od poprzednika. Mamy tutaj w dalszym ciągu 4 GB pamięci wewnętrznej. Nie zmieniono również oprogramowania - czytnik działa pod kontrolą tego samego systemu bez jakichkolwiek zauważalnych nowości.

Nowy Kindle Oasis w wersji WiFi kosztuje 289,99 euro natomiast wersję wzbogaconą o modem 3G można będzie nabyć za  349,99 euro. Jest dostępny w przedsprzedaży na całym świecie a użytkownicy z Polski będą mogli zamówić nowe urządzenie wraz z darmową wysyłką ze strony amazon.de. Nie jest tanio - za podstawowy model płacimy 1250 złotych, a więc właściwie tyle ile za dwa Paperwhite III. Jest to zatem nie tylko najbardziej nowoczesny, ale również najdroższy Kindle w historii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu