Technologie

Kia szykuje rywala dla Taycana, 3 sekundy do 100 km/h w crossoverze

Kamil Pieczonka
Kia szykuje rywala dla Taycana, 3 sekundy do 100 km/h w crossoverze
27

Koreańczycy nie przestają nas zaskakiwać. Najpierw Hyundai z powodzeniem rozwija swoją linię sportowych samochodów, które godnie rywalizują z Fordem czy Volkswagenem, a teraz Kia zamierza rzucić wyzwanie Porsche, i wcale nie chodzi o nową wersję Stingera.

Kia Imagine na nowej elektrycznej platformie

W zeszłym roku Kia zaprezentowała koncepcyjny samochód przyszłości - Imagine. Jest to bardzo futurystyczny (szczególnie wnętrze) mariaż auta elektrycznego z nieco podniesionym nadwoziem typu crossover. Okazuje się, że model ten może trafić do sprzedaży już w przyszłym roku, a jeden z szefów Kia Europe zdradził kilka bardzo ciekawych szczegółów dotyczących tego auta. Najważniejszy z nich to fakt, że powstanie na całkowicie nowej platformie dla samochodów elektrycznych - E-GMP, która otwiera przed koreańskim koncernem całkowicie nowe możliwości.

Po pierwsze platforma E-GMP będzie wyposażona w instalację 800V, a nie 400V jak to ma miejsce w obecnych samochodach elektrycznych tego producenta. Zatem podobnie jak w Porsche Taycan, baterie będzie można ładować znacznie szybciej, docelowo nawet z mocą 350 kW, co powinno pozwolić uzupełnić 80% pojemności w czasie poniżej 20 minut. Przy deklarowanym zasięgu na poziomie około 450 km, to bardzo dobry wynik. To jednak nie wszystko, przy tworzeniu napędu Kia współpracuje z dobrze znaną miłośnikom elektryków firmą Rimac. Chorwacki producent znany jest ze swoich bardzo wydajnych silników napędzających sportowe auta. Okazuje się, że nowa Kia też będzie dostępna w wersji, która będzie mogła zawstydzić Taycana.

COO Kia Europe - Emilio Herrera, powiedział w wywiadzie dla magazynu Auto Express, że ich nowy model będzie w stanie rozpędzić się do 100 km/h w czasie około 3 sekund, czyli na poziomie sportowych samochodów z górnej półki. To wartości dotąd niespotykane w popularnych markach, jaką niewątpliwie jest Kia, ale patrząc na Stingera, trudno odmówić Koreańczykom ambicji. Koncept Imagine ma to udowodnić, bo podobno trafi na rynek z niewielkimi zmianami. Powyżej widzicie render stworzony na bazie przypuszczeń brytyjskiego magazynu.

Niestety na dodatkowe informacje na temat platformy E-GMP będziemy musieli poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. W ciągu najbliższych 5 lat Kia planuje wprowadzić na rynek 9 kolejnych modeli aut elektrycznych (obecnie oferuje dwa - modele e-Niro i e-Soul) i wygląda na to, że większość z nich będzie bazowała właśnie na tym rozwiązaniu. I wygląda na to, że będą zdecydowanie warte uwagi.

źródło: Auto Express

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu