Technologie

Kazimierz Dolny pierwszym prawdziwym Smart City w Polsce

Grzegorz Ułan
Kazimierz Dolny pierwszym prawdziwym Smart City w Polsce
15

Wczoraj mieliśmy przyjemność być na konferencji prasowej zorganizowanej przez T-Mobile w Kazimierzu Dolnym. Miejsce konferencji nie było przypadkowe, to w tym mieście powstanie pierwsze na taką skalę Smart City w Polsce. Na konferencji burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula i prezes T-Mobile Andreas Maierhofer podpisali stosowną umowę, która rozpoczyna inwestycję i wdrażanie wielu inteligentnych rozwiązań w tym mieście.

Na początku konferencji burmistrz Kazimierza Dolnego przedstawił w skrócie historię swojego miasta i to jak wielkie znaczenie turystyczne ma to miejsce. Jednocześnie jak duże wyzwanie dla takiego małego miasta stanowi ogromne zainteresowanie turystów, które wymaga zastosowania nowych rozwiązań technologicznych, ułatwiających osobom odwiedzającym to urokliwe miejsce zwiedzanie miasta, a jednocześnie mieszkańcom dalsze swobodne funkcjonowanie w swoim mieście, nawet podczas oblężenia w szczytowych dniach, kiedy turystów potrafi być kilka razy więcej niż mieszkańców Kazimierza Dolnego.

Burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula:

Kazimierz Dolny to 4000 mieszkańców i ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku. Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarządzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto nie tracąc swojego spójnego historycznego wyglądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce.

Prezes T-Mobile z kolei przybliżył bardziej samą inwestycję, jej główne elementy składowe. Zaznaczył przy tym wyraźnie, że Kazimierz Dolny będzie wzorcowym miastem i przykładem dla innych miastem, jak szybko i sprawnie cały proces wdrożenia można przeprowadzić. Całość inwestycji i pełne wdrożenie planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Prezes T-Mobile Andreas Maierhofer:

Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City. Do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu Smart City, na które złoży się blisko 700 instalacji. Projekt Smart City w Kazimierzu Dolnym to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile. Chcemy w ten sposób wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają w nas partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności.

Co się będzie składać na całą inwestycję? Całość to 12 różnych elementów połączonych ze sobą w mniejszym lub większym stopniu. Mamy tu przede wszystkim monitoring miejski z wideodetekcją, szacuje się, że jego instalacja zwiększy wykrywalność incydentów do ponad 90%, w całym mieście ma zostać zainstalowanych ponad 40 kamer w najbardziej newralgicznych punktach.

Dla osób odwiedzających miasto zainstalowany zostanie system informacji o natężeniu ruch w mieście i możliwych objazdach, który pozwoli kierowcom na szybsze dotarcie na miejsce. To w połączeniu z e-parkingami powinno wyeliminować zakorkowanie miasta w dniach, kiedy Kazimierz Dolny jest tłumnie odwiedzany.

Nietrudno sobie wyobrazić, jak w takim małym mieście tworzą się korki. Wystarczy, że kilku kierowców będzie poszukiwało wolnego miejsca na parkingu, na którym nie ma już miejsca tworząc już zator przy samym wjeździe do niego, a wystarczy taki zator w kilku miejscach w mieście i wszystko stoi. System e-parkingów będzie z wyprzedzeniem informował kierowców, które parkingi są już wypełnione i kierował do tych, gdzie jeszcze znajdą miejsce. Informować o tym będą zainstalowane na parkingach bezprzewodowe czujniki, a rozwiązanie to oparte będzie na technologii NBIoT.

Dodatkowym elementem niwelującym korki w mieście będzie system wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i pojazdów elektrycznych z punktami szybkiego ładowania.

Łącznie ma się pojawić w mieście ponad 60 rowerów i pojazdów gotowych do wypożyczenia, aby z nich skorzystać wystarczyć będzie szybka 60-sekundowa rejestracja w aplikacji z systemem rezerwacji pojazdów, punktami ładowania i z wygodnym systemem płatności.

W mieście zainstalowany zostanie również inteligentny system monitorujący jakość powietrza, pozwalający na wcześniejsze prewencyjne działania niwelujące szkodliwy jego wpływ na mieszkańców.

Nie zabraknie też inteligentnych przystanków, ekranów informacyjnych i ławek z możliwością ładowania urządzeń mobilnych, dostępem do internetu z czujnikami temperatury i system chłodzenia.

Całość będzie spinać system dostępu do miejskiego WiFi, w całym mieście rozlokowanych będzie ponad 40 punktów zlokalizowanych w najlepszych dla mieszkańców i turystów miejscach.

Nocą w Kazimierzu Dolny będzie działać system inteligentnego oświetlenia, który zredukuje zużycie energii elektrycznej. Zastosowane tu zostaną lampy LED-owe, które będą automatycznie się ściemniać czy rozjaśniać w zależności od potrzeb i obecności mieszkańców czy turystów w wybranych punktach miasta.

Jak przekonywał prezes T-Mobile, Kaziemierz Dolny nie jest jedynym miastem, gdzie w ramach Grupy Deutsche Telekom operator współpracował w zakresie podobnych instalacji, ale zwykle były to pojedyncze inwestycje, na przykład związane z inteligentnym oświetleniem czy monitoringiem, jednak Kazimierz Dolny jest pierwszym miastem, gdzie na taką skalę wdrożonych zostanie tyle różnych inteligentnych rozwiązań.

Część z nich będzie zrealizowana jeszcze w 2018 roku, a pełen zakres usług będzie testowany i komercjalizowany od początku 2019 roku, by całość oddać do użytku na wiosnę przyszłego roku. Koszt całej inwestycji pokryje T-Mobile i będzie ją finansował przez kolejne dwa lata.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu