Muzyka

Nie tylko winyle - coraz częściej kupujemy też kasety magnetofonowe

Konrad Kozłowski
Nie tylko winyle - coraz częściej kupujemy też kasety magnetofonowe
14

Czy naprawdę ktokolwiek byłby tym faktem zaskoczony? Powrót winyli do łask i ich rosnąca popularność nie jest dla nikogo niespodzianką - przyjęliśmy tę informację do wiadomości już jakiś czas temu. Teraz okazuje się, że kasety magnetofonowe również zaczynają przeżywać drugą młodość.

Tak wynika z danych Nielsen Media Research, które opublikowano na łamach raportu Music Year-End dla 2017 roku. Oprócz wzrostu popularności kaset, zanotowano coraz częstsze korzystanie z usług streamingowych. Choć generalnie maleje sprzedaż nośników fizycznych, to niektóre z nich kupujemy częściej niż w latach poprzednich. I tak kasety magnetofonowe cieszą się największą sprzedażą od 2012 roku - wzrost wynosi 74%.

Strażnicy Galaktyki i Stranger Things - oto powody wzrostu

Do takiej sytuacji z całą pewnością doprowadzają wydania specjalne - jak ścieżki dźwiękowe z filmów Strażnicy Galaktyki czy serialu Stranger Things. Pierwsza z produkcji opiera się na idei mixtape'u - po określenie to sięga się dziś w odniesieniu do składanek muzycznych, ale przecież wywodzi się od tworzenia dosłownych miksów muzycznych z różnych kaset. Cieszę się, że miałem szczęście choć przez pewien czas być w centrum tego zjawiska, gdy wymieniałem się ze znajomymi kasetami z ulubionymi utworami, z użyciem których oni tworzyli własne składanki. Soundtrack ze Stranger Things wydano wykorzystując ogromne zainteresowanie serialem oraz napompowany sentyment do lat '80 i '90. Jestem pewien, że po wydania na kasetach sięgnęli nie tylko fani mający w pamięci tamte lata, ale również ci zafrapowanych tego typu wynalazkiem.

Nie zdziwiłbym się też, gdyby w okresie pojawienia się ich na rynku wzrosła sprzedaż walkmanów na rynku wtórnym. Przy okazji przypomnę też inny serial Netflixa pt. 13 powodów, w którym główny bohater odsłuchuje wiadomości pozostawione przez koleżankę właśnie na kasetach magnetofonowych. To mogło skłonić co po niektórych do (ponownego) zainteresowania się tym reliktem.

Według statystyk udostępnionych przez Billboard, w rankingach sprzedaży w 2017 roku przodował album Strażnicy Galaktyki. Na drugim miejscu była muzyka ze Stranger Things (Vol. 1). Co ciekawe, wśród tytułów pojawiły się też album Eminema z 2002 roku pt. "The Eminem Show" i "Nevermind" z 1991 autorstwa Nirvany. Jak wspomniałem, winyle wciąż sprzedają się bardzo dobrze, o czym świadczy dwunasty rok wzrostów i stanowią obecnie 14% sprzedaży wersji fizycznych albumów. Najlepiej sprzedającym się albumem był Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band zespołu The Beatles.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu