5

Tak się wydaje muzykę! Fenomenalne winyle i tradycyjne kasety magnetofonowe

Muzyka ze Stranger Things, podobnie jak sam serial, to fantastyczne odwołanie się do klimatów lat '80. Nic więc dziwnego, że ścieżka dźwiękowa została wydana na kasetach magnetofonowych oraz winylach w co najmniej kilkunastu, re-we-la-cyj-nych wersjach!

Klimat Stranger Things to w dużej mierze zasługa użytej muzyki i ścieżki dźwiękowej

Bracia Duffer zgotowali nam nie lada przygodę – obydwa sezony Stranger Things ogląda się znakomicie, ale duża w tym zasługa rozbrzmiewającej w tle muzyki. I choć użyte utwory świetnie wkomponowują się w serial (spożytkowano na nie sporą część budżetu produkcji, o czym możecie usłyszeć w after show Beyond Stranger Things), to za magię serii odpowiada skomponowana przez Kyle’a Dixona i Michaela Steina ścieżka. Utwory z pierwszego sezonu pojawiły się na dwóch woluminach, zaś przy drugiej serii zdecydowano się wydać zbiór ponad 40 utwórów już w ramach jednego albumu.

Ścieżka dźwiękowa z 2. sezonu Stranger Things pojawi się w fizycznej postaci już w przyszłym tygodniu. Zamówienia przedpremierowe możecie złożyć w kilku sklepach, a tym razem oprócz tego wydawnictwa przygotowano także zbiór klasycznych utwórów, po które sięgnięto w serialu – tę płytę możecie kupić od początku listopada. Wszystkie wspomniane albumy od dawna dostępne są w streamingu (Spotify, Tidal, Apple Music) oraz cyfrowej dystrybucji (warto wspomnieć o specjalnym wydaniu w iTunes, gdzie dołączonych jest 15 niedostępnych nigdzie indziej bonusowych tracków).

Dla maniaków serialu oraz kolekcjonerów największą wartość mają wydania nietypowe, wyjątkowe i specjalne. Stranger Things wygenerowało wokół siebie takie zainteresowanie, że ścieżka dźwiękowa z pierwszego sezonu ukazała się w kilkudziesięciu wersjach na winylu. Krążki różnią się barwą i wykonaniem.

Winyle Vol. 1 pojawiły się w następujących wersjach:

Zaś Vol. 2 wydano w następujących edycjach:

To jednak nie koniec, ponieważ niedługo później pojawiły się także zbiorcze wydania obydwu woluminów. Oto one:

Dla oddanych kolekcjonerów przygotowano coś jeszcze. Ścieżka dźwiękowa ze Stranger Things trafiła na inny, popularny w latach ’80 nośnik. Mowa oczywiście o kasecie magnetofonowej.

Co z drugim sezonem? Jak na razie lista wydań nie jest tak obszerna, ale zapowiedzi kilku edycji robią wrażenie, zobaczcie sami:

O ceny i dostępność nawet nie pytajcie – jest nie tanio i dość trudno dostać co najciekawsze edycje. Co prawda na Allegro pojawiają się oferty, ale w większości sprzedawcy chcą wystąpić w roli pośrednika, który zamówi w Waszym imieniu płytę w innym sklepie i dostarczy do Was za 3-4 tygodnie.