Startups

Kano – złóż swój komputer za 99 dolarów

Tomasz Krela
Kano – złóż swój komputer za 99 dolarów
25

Serwisy crowdfundingowe takie jak Kickstarter, to nie tylko wylęgarnia kolejnych klonów inteligentnych zegarków, czy opasek monitorujących funkcjonowanie organizmu. W serwisie pojawiają się również projekty, którym prześwięcają trochę wyższe ambicje. Takim pomysłem jest właśnie Kano, projekt zestawu...

Serwisy crowdfundingowe takie jak Kickstarter, to nie tylko wylęgarnia kolejnych klonów inteligentnych zegarków, czy opasek monitorujących funkcjonowanie organizmu. W serwisie pojawiają się również projekty, którym prześwięcają trochę wyższe ambicje. Takim pomysłem jest właśnie Kano, projekt zestawu komputerowego w przystępnej cenie, który zmontować może dosłownie każdy.

Kano to projekt z wyraźnie postawionymi celami edukacyjnymi. Jego głównym zadaniem jest zachęcenie do programowania i nauka jego podstaw. Plan jest bardzo prosty - stworzyć tani komputer, który można zmontować w ciągu dosłownie paru minut i oprogramowanie, które będzie służyć nie tylko do tak prozaicznych czynności jak przeglądanie zasobów internetu, ale także do wspomnianej nauki programowania.

Niemalże oczywistym wyborem przy konstruowaniu Kano był  Raspberry Pi model B jako serca całego projektu. Co jeszcze nabywca znajdzie w pakiecie Kano? Przede wszystkim kartę pamięci SD, na której znajdziemy KANO OS, czyli zmodyfikowanego Debiana wraz z oprogramowaniem edukacyjnym, służącym do nauki programowania. W skład zestawu wchodzi również niewielkich rozmiarów głośnik, klawiatura, obudowa, okablowanie konieczne do używania komputera, zasilacz, moduł Wi-Fi i dodatki pozwalające użytkownikowi spersonalizować wygląd swojego mini komputera. Całość zestawu dopełnia również przygotowana instrukcja montażu komputera, a także mini podręcznik do odbycia kursu programowania. Cały zestaw można złożyć nawet w ciągu 107 sekund!

Kurs, przygotowany przez twórców Kano, składa się obecnie z 6 etapów, w skład których wchodzi m.in. montaż komputera, czy też nauki programowania z wykorzystaniem popularnych gier wideo jak wąż, czy Minecraft. Całemu projektowi przeświecał jak widać jeden prosty cel – stworzyć maksymalnie prosty i przejrzysty program nauki programowania, pokazując dzieciom i młodzieży, że komputer to coś więcej, niż punkt dostępowy do Facebooka.

Kano wykorzystuje potencjał Raspbery Pi, dodając od siebie wszystko to, co jest konieczne, by w kilka minut przemienić urządzenie w pełnoprawny komputer, z którego można bez problemu korzystać. Oczywiście zestawów akcesoriów do Raspbery Pi jest bardzo wiele, jednak tutaj celem nadrzędnym są funkcje edukacyjne tego produktu.

Obecnie Kano można otrzymać za wsparcie projektu kwotą 119 dolarów. Cena niższa o 20 dolarów, okazała się na tyle atrakcyjna, że wszystkie zestawy szybko znalazły swoich nabywców. Obecnie na 28 dni przed końcem zbiórki w serwisie finansowania społecznościowego twórcy zgromadzili niespełna 250 tysięcy dolarów, a projekt wsparło ponad 2 tysiące osób. Biorąc pod uwagę fakt, że Kano to projekt prototypu urządzenia, a urządzenie ma trafić do pierwszych odbiorców w połowie przyszłego roku, to twórcy projektu mają powód, aby świętować. Internauci zdecydowanie kupili ten pomysł. To bardzo dobrze.

Patrząc na projekt z polskiej perspektywy, obawiam się, że jeszcze długo niewiele będzie osób, które chciałyby wprowadzić tego typu urządzenia, czy programy nauki podstaw programowania do szkoły. Szkoda, że w pewien sposób marnujemy potencjał młodych Polaków, którzy mają zakuwać do sprawdzianu, a nie uczymy nabywania umiejętności i ciekawości np. przez programowanie. Jeśli sytuacja się nie zmieni, wciąż będziemy jedynie tanią siłą roboczą, a nie twórcami nowych rozwiązań technologicznych. Niestety.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu