Autorem tekstu jest Kamil Brzeziński Konferencja LeWeb, na której byłem na początku grudnia to również konkurs startupów. Chciałbym przybliżyć...
Autorem tekstu jest Kamil Brzeziński
Konferencja LeWeb, na której byłem na początku grudnia to również konkurs startupów. Chciałbym przybliżyć Wam jeden z nich o nazwie Qunb, który był jednym z 16 prezentujących firm podczas finału.
Żyjemy w ciekawych czasach, w czasach dużych danych, które pojawiają się wszędzie. Cały internet to nic innego jak przesyłane między urządzeniami duże ilości informacji w postaci binarnych danych. Problemem, z którym próbują poradzić sobie firmy to dobre źródło danych. Jean Baptise Theard i Cyrille Vincey, których miałem okazję poznać na LeWeb opowiedzieli mi o swoim starupie, który służy do wyszukiwania wartościowych danych.
Qunb to supermarket z danymi - tak o nim mówi jeden z założycieli. Za to Mathieu Goudot zajmujący się marketingiem, którego poznałem w ich siedzibie często opowiada o projekcie jak o YouTube dla liczb. Śmieje się, że w końcu kiedy chcemy obejrzeć jakiś film czy teledysk to zaglądamy właśnie do tego serwisu Google’a. Kiedy szukamy danych powinniśmy kojarzyć to z Qunb.
Pewnie zastanawiacie się skąd Qunb ma dane. Mają zespół, który kontaktuje się z różnymi firmami pozyskując od nich cenne informacje. Osoby, które przygotowują raporty lub szykują się z wejściem jakiegoś produktu na rynek wiedzą, że pozyskanie wiedzy z innych firm nie należy do najprostszych rzeczy. Samo wyciągnięcie informacji to jeszcze nic. Dane trzeba odpowiednio oczyścić i obrobić.
Pewnie zastanawiacie się czym różnią się np. od Wolfram Alfa. W przeciwieństwie do „konkurencji” nie mają zamkniętej bazy danych tylko udostępniają sprawdzone informacje z różnych źródeł w przystępnej dla użytkownika formie. W rozmowie przyznają się, że prawdziwą konkurencją jest Data Market z Islandii, którzy zaczęli biznes prawie 12 miesięcy wcześniej.
Dzięki Qunb podczas prezentacji dowiedziałem się, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w długości procesów sądowych. Może być to cenna informacja dla osób chcących rozpocząć biznes nad Wisłą.
LeCamping dofinansował startup kwotą 500 tys. Euro oraz udostępnił im biuro, które miałem okazję zwiedzić już po konferencji. W niedalekiej przyszłości startup planuje udostępnianie części informacji za opłatą czyli tak jak zapowiadają stworzenie supermarketu z danymi.
Finalnie okazało się, że Qunb wygrało konkurencję startupów podczas LeWeb. Pokazali przemyślany i potrzebny produkt z dobrym modelem biznesowym.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu