Moje przemyślenia

Kluczyki samochodowe to przeżytek - niedługo auto uruchamiać będziemy smartfonem

MK
Marcin Kamiński
20

Smartfon z powodzeniem zastępuje coraz więcej przedmiotów - za jego pomocą korzystamy w sieci, robimy zdjęcia, słuchamy muzyki, a nawet dokonujemy płatności. Dlaczego zatem nie wykorzystać telefonu do otwierania, zamykania i uruchamiania samochodu? Hyundai wpadł na ten pomysł i wykorzystując technol...

Smartfon z powodzeniem zastępuje coraz więcej przedmiotów - za jego pomocą korzystamy w sieci, robimy zdjęcia, słuchamy muzyki, a nawet dokonujemy płatności. Dlaczego zatem nie wykorzystać telefonu do otwierania, zamykania i uruchamiania samochodu? Hyundai wpadł na ten pomysł i wykorzystując technologię NFC stworzył system "Connectivity Concept", dzięki któremu już w roku 2015 mamy wykorzystywać smartfona zamiast tradycyjnych kluczyków do samochodu!

Hyundai i30 ma być pierwszym samochodem koreańskiej marki, wykorzystującym stworzony właśnie system "Connectivity Concept", pozwalający wykorzystywać telefon komórkowy w roli kluczyków samochodowych. Zasada działania jest bardzo prosta - aby otworzyć zamki w drzwiach pojazdu, wystarczy wcześniej skonfigurowany telefon zbliżyć do miejsca przy lusterku wstecznym. Gdy już zasiądziemy na miejscu kierowcy, wystarczy ustawić smartfona w uchwycie na desce rozdzielczej - wówczas możliwe będzie uruchomienie silnika i rozpoczęcie jazdy. Przy okazji bateria naszego telefonu będzie automatycznie ładowana, a sam telefon zsynchronizuje się z komputerem pokładowym.

Zapowiedziane otwieranie, zamykanie oraz uruchamianie samochodu to tylko początkowa faza projektu rozpoczętego przez markę Hyundai. Kolejnymi elementami w systemie ma być identyfikowanie konkretnego egzemplarza smartfona, a tym samym jego właściciela. Od tego już jedynie mały krok do automatycznego dopasowania ustawień fotela czy lusterek - auto samo rozpozna bowiem, kto będzie chciał zająć miejsce za kierownicą.

Czy nowe rozwiązanie marki Hyundai ma szanse na powodzenie? Moim zdaniem tak i to bardzo duże - telefony komórkowe spełniają coraz więcej funkcji, a użycie ich w roli kluczyków samochodowych powinno okazać się po prostu wygodne. Czy bezpieczne? Okaże się z czasem, na krytyczne głosy o możliwości zgubienia lub kradzieży smarftona łatwo jednak odpoiwedzieć - takie samo ryzyko dotyczy współczesnych kluczy. Dlatego na nowe technologie w motoryzacji patrzę z zaciekawieniem, szczególnie, gdy chodzi o deskę rozdzielczą pojazdu i wszelkie rozwiązania wewnątrz kabiny:

Źródło: Wired

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NFCHyundai