Felietony

Przy użyciu tej techniki będzie można sforsować każdy zamek w drzwiach?

Krzysztof Rojek
Przy użyciu tej techniki będzie można sforsować każdy zamek w drzwiach?
Reklama

Ostatnio w sieci pojawił się materiał pokazujący, jak za pomocą małej kamerki sforsować większość zamków i kłódek. Na szczęście, można się przed tym obronić.

Jak zapewne część z was wie, jednym z moich nowych hobby podczas lockdownu zaczął być... lockpicking. Bardziej oczywiście teoria, niż praktyka, ponieważ wciąż posiadanie wytrychu u nas w kraju jest nielegalne. Jednak materiały przesyłane przez hobbystów pozwalają dosyć dobrze zorientować się chociażby w tym, który z zamków, kłódek i innych rodzajów zabezpieczeń faktycznie oferuje reklamowany przez producenta poziom bezpieczeństwa, a gdzie mamy do czynienia z miernym produktem i obietnicami bez pokrycia. I tu trzeba stwierdzić, że dużo częściej na takich kanałach ( z oczywistych wzgledów) pojawiają się produkty tej pierwszej kategorii. Co jakiś czas jednak można jednak spotkać się też z treściami innego typu, a mianowicie - nowościami w świecie lockpickingu. I jedną z takich nowości chciałbym dziś omówić, ponieważ jest ona, przynajmniej dla mnie, dosyć niepokojąca.

Reklama

Mała kamerka Wi-Fi pozwoli otworzyć każdy zamek?

Materiał pochodzi z kanału jednego z moich ulubionych YouTuberów, czyli LockPickingLawyer i przedstawia on urządzenie, które w teorii pozwoli na sforsowanie każdego "klasycznego" zamka w drzwiach.

W dużym uproszczeniu, kamerka wsunięta w zamek pozwala nam zobaczyć, na jakiej wysokości znajdują się piny mechanizmu zabezpieczającego. To z kolei pozwala ocenić, jak głębokie powinno być wycięcie w kluczu, aby ułożyły się one w pozycji, która pozwala na otwarcie zamka. Nie jest to oczywiście najszybsza metoda, ale mój niepokój wynika z czego innego, a mianowicie - z łatwości jej użycia. Nie trzeba mieć bowiem żadnych umiejętności, by zrobić zdjęcie wnętrza zamka oraz na jego podstawie wyciąć z próbniku odpowiedniej wielkości szczeliny. Oznaczałoby to, że w teorii każdy posiadający taką kamerkę (przestępcy na pewno będą się przejmowali tym, że jest ona nielegalna) może z łatwością zmapować zamek w naszych drzwiach, w domu dorobić do niego klucz i wejść do nas jak do siebie. W teorii.

Jest jednak kilka "ale"

Kiedy minęło mi pierwsze zaskoczenie, zacząłem myśleć o jednej rzeczy. Dlaczego takie kamerki nie są stosowane wszędzie, skoro rzekomo są takie dobre. Muszą być więc sposoby, by przed takim atakiem się obronić. Jakie? Miałem kilka pomysłów, ale stwierdziłem, że w tej kwestii lepiej będzie zwrócić się do ekspertów, którzy o zamkach wiedzą dużo więcej ode mnie. Bardzo wyczerpującego komentarza w tym temacie udzielił mi Paweł Bijata, dyrektor pionu marketingu w Gerda.

Oczywiście jest to profesjonalne narzędzie, ale traktowałbym je raczej jako ciekawostkę. Od razu mogę zapewnić, że użytkownik z tym sprzętem nie miałby szansy otworzyć kłódek antywłamaniowych firmy Gerda, takich jak ZIRCON czy HSS. Przy pomocy narzędzia zaprezentowanego na filmie nie ma możliwości otwarcia również profesjonalnych drzwi o klasie antywłamaniowości RC3 czy RC4 (oprócz bocznych zabezpieczeń mają one piny i dodatkowe nacięcia) czy smart locka tedee powered by Gerda.


Oznacza to, że taką kamerką faktycznie możemy zmapować wnętrze zamka, aczkolwiek dotyczy to tylko podstawowych, tanich modeli, które nie są wyposażone w żadne dodatkowe systemy zabezpieczeń.

Na filmie zaprezentowany jest sposób otwierania kłódki Smartkey Kwikset, której koszt zakupu wynosi około 13 dolarów. Kłódki są inaczej skonstruowane niż wkładki, które sterują zamkami w drzwiach. Te drugie są zazwyczaj trudniejsze do sforsowania, mają szereg dodatkowych zabezpieczeń i więcej kombinacji kodu klucza. Jeżeli chodzi o same kłódki, to przed sposobem otwierania zamka, zaprezentowanym na filmie, pozwala się uchronić chociażby kłódka wyposażona w mechanizm dyskowy.

Reklama

Finalnie więc werdykt jest jeden - tak, takim narzędziem da się otworzyć każdą kłódkę (i potencjalnie - zamek w drzwiach) ale pod warunkiem, że jest to najbardziej podstawowy, tani model. Niestety, odnoszę wrażenie, że w kontekście całej populacji takich właśnie jest najwięcej, co pośrednio wynika z faktu, że ludzie nie do końca mają świadomość tego, co to w ogóle znaczy dobry zamek. Technologia idzie naprzód i takie filmiki powinny być ostrzeżeniem oraz motywacją do tego, że jeżeli zamek w naszych drzwiach pamięta jeszcze czasy poprzedniego ustroju, najwyższa pora by wybrać się na zakupy.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama