Polska

Już wiemy kiedy będzie WiFi w Pendolino i kto je zrobi

Grzegorz Ułan
Już wiemy kiedy będzie WiFi w Pendolino i kto je zrobi
13

Kończy się wieloletnia batalia kto i kiedy zamontuje WiFi w najnowocześniejszych składach jeżdżących po polskich torach, czyli w pociągach Pendolino.

Już za momencik, już za chwileczkę, tak w skrócie można opisać, to co się działo w temacie WiFi w Pendolino od wyjechania tych składów na tory, a w zasadzie to, co się nie działo. Ostatni komunikat, który pojawił się w temacie usłyszeliśmy na początku zeszłego roku, kiedy Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity obiecywał, iż WiFi w Pendolino pojawi się jeszcze w 2017 roku.

Nic takiego się nie stało, za to na osłodę dostaliśmy wiadomość, że w pociągach tych może zostaną zainstalowane reapetery do wzmocnienia sygnału ze stacji bazowych naszych telekomów.

Jaki tak naprawdę był problem z tym WiFi w Pendolino? Cena. Wiadomo od początku było, że wiFi zainstalować może tylko producent Pendolino, czyli Alstrom, a ten z uwagi na warunki gwarancji mógł cenę windować, robił to na tyle skutecznie, że temat ciągnął się tak długo.

W końcu, jak donosi portal Rynek Kolejowy, PKP Intercity udało się porozumieć z Alstomem i opublikował na stronach dziennika urzędowego UE stosowne ogłoszenie.

PKP Intercity, w opublikowanym 2 czerwca w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ogłoszeniu „o dobrowolnej przejrzystości ex ante”, poinformował o wszczęciu postępowania mającego na celu wybór oferty Alstomu w dniu 15 maja. Celem umieszczenia ogłoszenia „ex ante” o zamiarze zawarcia umowy z Alstomem jest umożliwienie potencjalnym innym wykonawcom usługi wifi pozyskania informacji o udzielanym zamówieniu. To umożliwiłoby im ewentualne zakwestionowanie wyboru oferty. Nie należy się tego spodziewać.

Kiedy więc będziemy mogli zacząć korzystać z WiFi w Pendolino? Możemy na to liczyć jeszcze pod koniec tego roku, ewentualnie już na początku 2019 roku.

Photo: BIKER11960/Depositphotos.
Photo: metrampaz/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu