Płatności i bankowość

Tim Cook potwierdza - Apple Pay w Polsce jeszcze w tym roku

Grzegorz Ułan
Tim Cook potwierdza - Apple Pay w Polsce jeszcze w tym roku
15

Potwierdzają się informacje z końca zeszłego roku o pojawieniu się chyba najbardziej wyczekiwanych teraz płatności zbliżeniowych w Polsce, czyli Apple Pay. Było już wiele takich doniesień, ale po raz pierwszy padły z ust CEO Apple, czyli Tima Cooka.

Tim Cook potwierdził, że w najbliższym czasie Apple Pay pojawi się w Norwegii, Polsce i na Ukrainie, nie zdradził wprawdzie konkretnych dat, ale tym samym potwierdziły się doniesienia serwisu serwis Cashless o trwających negocjacjach 5 banków w Polsce z Apple na temat wprowadzenia usługi Apple Pay w Polsce. Ma to nastąpić w II kwartale 2018 roku.

Na czym polegają negocjacje? Przed wszystkim sprawa rozbija się o prowizję, którą banki miałyby odprowadzać do Apple za transakcje dokonane przez polskich klientów za pomocą Apple Pay. Apple w odróżnieniu od Google, każe sobie za płacić za korzystanie z tej formy zbliżeniowych płatności.

Jakie to będą banki? Wśród tych 5 banków wymienia się te, które od razu w dniu debiutu Google Pay zaoferowały klientom tę usługę, czyli Alior Bank i Bank Zachodni WBK, ale liście tej pojawia się też mBank, który z lekkim poślizgiem wystartował z płatnościami zbliżeniowymi od Google.

Aktualizacja

W reakcji na tę wypowiedź Tima Cooka, dostaliśmy komentarz od Jakuba Kiwiora, dyrektora generalnego na Polskę i Węgry, Visa:

Większość Polaków korzystała już z płatności cyfrowych, w tym płatności mobilnych - stają się one coraz bardziej powszechne. Smartfon mamy przy sobie niemal bez przerwy, a dokonywanie nim płatności jest proste, wygodne i bezpieczne. Dzięki pojawieniu się w Polsce Apple Pay, konsumenci zyskają kolejne narzędzie do płacenia smartfonem zbliżeniowo w terminalach POS lub online. Cieszymy się, że tokenizacja Visa pozwala polskim bankom na szybkie i bezproblemowe udostępnienie Apple Pay użytkownikom kart Visa.

Źródło: MacRumors.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu