Felietony

Joomla królem polskiego internetu, ale Wordpress goni

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Joomla królem polskiego internetu, ale Wordpress goni
58

Kto z Was pamięta jeszcze CMS o nazwie Mambo? Ja stosunkowo słabo, szczególnie, że w okolicach 2004 roku, współpracujący ze mną programiści, uważali że ich świętym obowiązkiem jest napisanie własnego systemu zarządzania treścią jeszcze przed 21 rokiem życia;) Częściowo było to spowodowane dużymi amb...

Kto z Was pamięta jeszcze CMS o nazwie Mambo? Ja stosunkowo słabo, szczególnie, że w okolicach 2004 roku, współpracujący ze mną programiści, uważali że ich świętym obowiązkiem jest napisanie własnego systemu zarządzania treścią jeszcze przed 21 rokiem życia;) Częściowo było to spowodowane dużymi ambicjami. Myślę jednak, że główną motywacją (w tamtym okresie) była jakość dostępnych, gotowych CMS.

Home.pl udostępnił dzisiaj bardzo ciekawy raport, który pokazuje strukturę popularności CMS wykorzystywanych przez klientów tej firmy. Jak przekonacie się na dostępnej wewnątrz wpisu infografice, najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym na serwerach Home.pl jest Joomla - następca wspomnianego na początku Mambo.

Według mnie, przedstawione przez Home.pl dane mogą być zbliżone do liczb jakie otrzymalibyśmy, gdyby dane dotyczyły wszystkich, polskich firm zajmujących się hostingiem. Popularność Joomli niewątpliwie ma swoje źródło w dobrej znajomości wśród deweloperów oraz przyzwyczajeniu. Osoby, które w okolicach 2005 roku rozpoczęły swoją przygodę z tym CMS, o ile rozwijały swoją wiedzę, dzisiaj znają te rozwiązanie tak dobrze, że nie odczuwają potrzeby zmian.

Wordpress jednak goni Jommlę. Z rozwiązania dedykowanego dla blogów, wyrósł dojrzały i zaawansowany CMS, którego prywatnie jestem wielkim fanem. Od jakiegoś czasu, w ofertach pracy dla programistów stron www zauważyć można, że wśród wymagań pojawia się znajomość Wordpress tuż obok znajomości Joomli, a czasem nawet ją zastępuje. Popularność WP będzie więc rosła. Nie spodziewam się jednak zmian na podium, gdyż wymagałaby ona migracji wielu istniejących serwisów do nowego CMS. W większości przypadków nie ma to jednak żadnego, praktycznego uzasadnienia.

A z jakiego CMS Wy korzystacie na co dzień?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu