Komputery i laptopy

Jeszcze mocniejsze Chromeboxy od Acera ze wsparciem 4K

Konrad Kozłowski
Jeszcze mocniejsze Chromeboxy od Acera ze wsparciem 4K
6

Pod koniec zeszłych wakacji Acer zaskoczył wszystkich swoją propozycją Chromeboxa. Choć od tamtego czasu upłynęło sporo czasu, tajwański producent postanowił kontynuować tę serię komputerów wyposażając nowe modele w znacznie lepsze komponenty. A są nimi większa liczba pamięci RAM i nowy procesor....

Pod koniec zeszłych wakacji Acer zaskoczył wszystkich swoją propozycją Chromeboxa. Choć od tamtego czasu upłynęło sporo czasu, tajwański producent postanowił kontynuować tę serię komputerów wyposażając nowe modele w znacznie lepsze komponenty.

A są nimi większa liczba pamięci RAM i nowy procesor. Użytkownicy będą mogli teraz wybrać wersję z aż 8GB pamięci RAM i dwurdzeniowym procesorem Intel Core i3 4030U czwartej generacji oferujacym taktowanie na poziomie 1,9GHz. Dzięki takiemu zestawowi komputer z Chrome OS będzie teraz obsługiwał rozdzielczości 2K i 4K. To spory krok naprzód względem modeli z procesorem Celeron. Dla tych, którzy nie widzą potrzeby w posiadaniu aż tak dobrej maszyny dostepny jest także model CXI-i34GKM z dwukrotnie mniejszą ilością pamięci RAM.

Różnica w cenie między CXI-i34GKM i CXI-i38GKM to dokładnie 50 dolarów - słabszy model wyceniono na 349,99 dolara, zaś silniejszy na 399,99 dolara. W środku obydwu wersji dostępna jest też pamięć SSD o pojemności 16GB (przy zakupie komputera otrzymamy 100GB na Dysku Google), obsługują sieci Wi-Fi 802.11a/b/g/n, łączność Bluetooth 4.0. Chromeboxy wyposażono także w porty Gigabit Ethernet i USB 3.0. Monitory podłączyć można korzystająć ze złączy HDMI i DisplayPort.

Aktualna cena obydwu modeli daleka jest od tego, o czym mówiliśmy opisując pierwsze Chromeboxy od Acera, których ceny zaczynały się od 179 dolarów. Czy to właściwa droga? Trudno mi tak naprawdę zrozumieć podejście Acera, jak i innych producentów, ponieważ to właśnie cena powinna być jednym z głównych atutów komputerów z Chrome OS - czy to Chromebooków czy Chromeboxów. Jeśli różnica pomiędzy kwotą za komputer z systemem Google, a typowym PC z Windowsem nie będzie dostatecznie odczuwalna, to niewielu użytkowników zdecyduje się na zakup tego pierwszego. Firmy powinny także popracować nad dostępnością, ponieważ do tej pory zdobycie wielu z tych ciekawych urządzeń graniczy z cudem - import z innego państwa staje się niezwykle nieopłacalny.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ChromeChrome OSAcerChromebox