Felietony

Jeszcze łatwiejszy start z Google Sketchup, czyli grafika 3D dla każdego oraz sugerowane godziny w Kalendarzu Google

Jan Rybczyński
Jeszcze łatwiejszy start z Google Sketchup, czyli grafika 3D dla każdego oraz sugerowane godziny w Kalendarzu Google
6

Prawie trzy miesiące temu opisałem bardzo intuicyjny, darmowy w swojej podstawowej wersji program do grafiki 3D, który za razem pozwala osiągnąć bardzo interesujące efekty - Google Sketchup. Ponieważ wspomniany artykuł był dosyć popularny i wiele osób deklarowało, że chce spróbować swoich sił w kreo...

Prawie trzy miesiące temu opisałem bardzo intuicyjny, darmowy w swojej podstawowej wersji program do grafiki 3D, który za razem pozwala osiągnąć bardzo interesujące efekty - Google Sketchup. Ponieważ wspomniany artykuł był dosyć popularny i wiele osób deklarowało, że chce spróbować swoich sił w kreowaniu świata 3D, pomyślałem, że warto poinformować czytelników, że pojawiły się nowe filmy instruktażowe, bazujące na najnowszej wersji programu. Przy okazji, żeby nie rozmieniać wiadomości na temat Google na drobne, opiszę nową funkcję w kalendarzu Google - sugerowane godziny, która pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Początek z nowym programem jest bardzo ważny. Dostępne materiały wprowadzające i omawiające podstawowe koncepcje decydują o tym czy pokonamy trudności i zaczniemy doskonalić swoje umiejętności, czy zniechęcimy się porzucając wyzwanie na dobre i usuwając program z naszego dysku.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku programów do grafiki 3D. Bez poznania podstawowych pojęć takich jak: płaszczyzna, krawędź, wierzchołek, bez zapoznania się ze sposobem nawigacji w 3 wymiarach na płaskim, dwuwymiarowym ekranie ani rusz. Wiem o tym, bo sam wielokrotnie podchodziłem do tematu, zanim przełamałem barierę pierwszych trudności.

W przypadku Google Sketchup świetne na początek są filmy instruktażowe, które omawiają wszystkie podstawowe pojęcia i tworzą fundament pod dalsze poszerzanie wiedzy i umiejętności.

Jak informuje Google na swoim blogu, stare filmy zostały obejrzane w sumie ponad 7 milionów razy, co daje w sumie około 40 lat ciągłego oglądania. Problem polegał na tym, że stare filmy powstały na bazie szóstej wersji programu, a obecna nosi numer osiem. Sporo od tego czasu uległo zmianie. Przyszedł czas na stworzenie nowego materiału.

Tak też się stało. Powstały 4 nowe filmy, które w sumie trwają niecałą godzinę. Gorąco polecam je wszystkim osobom zaczynającym przygodę z trzecim wymiarem i genialnym w swojej prostocie Sketchupem. Ta godzina poświęcona na obejrzenie całego materiału zaoszczędzi wam dziesiątki, jeśli nie setki godzin błądzenia w poszukiwaniu rozwiązania podstawowych problemów.

Odświeżony został również kanał Sketchupa na YouTube, który zawiera znacznie więcej ciekawych nagrań ponad 4 wspomniane powyżej. Jeśli dopiero zaczynacie ze Sketchupem, świetnie się składa, jeśli chcecie dać sobie jeszcze jedną szansę, warto podjąć wyzwanie na nowo.

Miniatura w nagłówku artykułu to dzieło ixlrlxi - mistrza Sketchup, wspomnianego w poprzednim artykule na temat tego programu.

Google poinformował również o małej, aczkolwiek mogącej znacznie uprościć życie zmianie w kalendarzu. Jak słusznie zwraca uwagę na swoim blogu, często znalezienie czasu na spotkanie kilku osób w jednym terminie jest kłopotliwe i czasochłonne. Z myślą o takim właśnie zastosowaniu powstały "Sugerowane godziny".

Kiedy tworzymy nowe wydarzenie, w którym biorą udział inne osoby, kalendarz sam zasugeruje godziny, w których wszystkie osoby mające się spotkać mają czas wolny. Oczywiście może się zdarzyć, że danego dnia nie uda się znaleźć wspólnej wolnej godziny, wtedy wyświetli się stosowny komunikat, sugerujący wybranie innej daty.

Nowa funkcja powinna zaoszczędzić wiele rozmów telefonicznych i przełączania się pomiędzy kilkoma kalendarzami znajomych i współpracowników. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Pod warunkiem, że osoby z którymi chcemy się spotkać również korzystają z kalendarza Google oczywiście.

Więcej informacji na stronie pomocy kalendarza, oraz na blogu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglekalendarzSketchup