Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Windows

Jeśli korzystasz z Windows Vista, 7 lub 8.1, jesteś zagrożony - instaluj aktualizację!

JS
Jakub Szczęsny
78

Skala problewmu jest poważna - właściwie wszystkie wersje Windows począwszy od Windows Server 2003 są obecnie zagrożone atakiem, który Microsoft ujawnił w źródłach własnych, a następnie został podchwycony przez inne media. Napomnę jeszcze tutaj - jeżeli posiadacie którąkolwiek wymienioną wersję Wind...

Skala problewmu jest poważna - właściwie wszystkie wersje Windows począwszy od Windows Server 2003 są obecnie zagrożone atakiem, który Microsoft ujawnił w źródłach własnych, a następnie został podchwycony przez inne media. Napomnę jeszcze tutaj - jeżeli posiadacie którąkolwiek wymienioną wersję Windows w tytule - szukajcie uaktualnień. Warto to zrobić jak najszybciej, bo problem jest naprawdę poważny. Zwłaszcza, że bez poprawki nie możemy zrobić nic, by zabezpieczyć naszą maszynę.

Winowajcą w tym przypadku jest Schannel (Microsoft Secure Channel) - luka w tej usłudze pozwala na przygotowanie odpowiednio spreparowanego pakietu, który następnie umożliwi wykonanie dowolnego kodu na podatnym komputerze. Microsoft ominął jednak Windows XP, który także jest podatny na ten atak. Wszyscy skupieni nad tym problemem doszli jednak szybko do wniosku, iż taka poprawka pojawi się także i dla tego systemu - zwłaszcza, że skala problemu jest naprawdę ogromna.

Użytkownikom powyższych wersji systemu Windows radzimy - nie odrzucajcie tej aktualizacji i nie odwlekajcie jej w nieskończoność. Nie ma pewności, czy obecnie nie odbywa się wyścig z czasem cyberprzestępców, którzy zamierzają wykorzystać daną podatność. Istotnie, jest czego się bać, bowiem Niebezpiecznik.pl podaje, iż w Sieci już teraz są wyszukiwane komputery, które nie są zdolne obronić się przed tym atakiem. Zwłaszcza, że atak może być z powodzeniem użyty do wykradzenia naszych danych lub podmiany stron internetowych banków, z których korzystamy - w każdym razie przestępcy czyhają na nasze dane oraz pieniądze. A informacji potrzebnych do ich wykradzenia przechowujemy w komputerach całe mnóstwo.

Grafika: 1, 2

Źródło: Niebezpiecznik.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu