Amazon

Poznajcie człowieka stojącego za imperium Amazonu

Konrad Kozłowski
Poznajcie człowieka stojącego za imperium Amazonu
Reklama

Nie każdy zna Jeffa Bezosa, ale każdy zna firmę, za którą stoi. Najbogatszy człowiek świata zbudował prawdziwe imperium - co warto wiedzieć o Jeffie Bezosie?

s

Jeff Bezos urodził się 12 stycznia 1964 roku w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk w USA. W tym okresie jego 17-letnia matka była uczennicą lokalnego liceum, zaś ojciec posiadał sklep rowerowy. Po rozwodzie matka wyszła za mąż za imigranta z Kuby Miguela Bezosa (w 1968 roku). Niedługo po ślubie Mike adoptował Jeffa, który zmienił nazwisko z Jorgensen na Bezos.

Reklama

Od zawsze wykazywał on zainteresowania naukowe i technologiczne. W czasie nauki w liceum przeniósł się z rodziną na Florydę, gdzie w wolnych chwilach pracował w McDonalad's. Uczęszczał na program naukowy na Uniwersytecie na Florydzie, a na zakończeniu edukacji zwierzył się widowni, że marzy o kolonizacji kosmosu. Powiedział wtedy o wyniesieniu wszystkich ludzi poza Ziemię i uczynienie z niej wielkiego parku narodowego - tę wypowiedź zacytowano w lokalnej gazecie. W 1986 roku ukończył studia na uniwersytecie Princeton (kierunek elektrotechnika i informatyka).W 1993 roku ożenił się z MacKenzie Scott, ale ich małżeństwo rozpadło się w 2019 roku, gdy doszło do rozwodu i podziału majątku.

?

Po ukończeniu edukacji zaoferowano mu pracę między innymi w Intelu, Bell Labs oraz Andersen Consulting. Karierę rozpoczął w firmie Fitel (telekomunikacyjny startup), gdzie awansował na szefa rozwoju i dyrektora obsługi klienta. Później pracował jako product manager w Bankers Trust, a następnie w funduszu hedgingowym D. E. Shaw & Co w latach 1990-1994.

e

Pod koniec 1993 postanowił jednak założyć księgarnię przez Internet. Opuścił fundusz i w lipcu 1994 roku założył firmę w swoim garażu. Początkowo nosiła ona nazwę Cadabra, ale później zmieniono ją na Amazon. Nawiązywało to do rzeki w południowej Ameryce, ale nazwa wybrana została także ze względu na literkę "a" na początku. Na rozkręcenie biznesu otrzymał od rodziców około 300 tysięcy dolarów, a każdego z początkowych inwestorów ostrzegał, że istnieje 70% szansa, że firma upadnie. Mimo, że Amazon wystartował jako księgarnia online, to od zawsze Bezos celował w handel przez Internet także innymi towarami. W trzy lata od uruchomienia firmy Amazon trafił na giełdę.

W 1997 stał się milionerem, gdy dzięki IPO udało mu się zebrać 54 miliony dolarów. Po raz pierwszy uwzględniono go na liście miliarderów Forbesa w 1999 roku z majątkiem wycenianym na 10,1 miliarda. W kolejnych latach malał on dość regularnie, ale w okresie 2005-2007 czterokrotnie pomnożył majątek d 8,7 miliarda dolarów.


Pierwsze biuro Amazonu

Seria inwestycji pozwoliła mu na przejmowanie mniejszych konkurentów. W 2002 uruchomił Amazon Web Services, które z początku kompilowały dane z kanałów pogodowych i ruchu online. W 2007 roku zaprezentowano Amazon Kindle - czytnik ebooków oraz ofertę cyfrowych książek kupowanych online i dostarczanych bezpośrednio na urządzenia. Rozwój wszystkich uruchomionych do tej pory usług przynosił zyski, a w 2013 roku Amazon do grona klientów dopisał agencję CIA, która korzystała z AWS. Już wtedy Amazon został uznany za największy sklep online na świecie.

Reklama

W 2016 roku Bezos rozpoczął sprzedaż swoich udziałów w Amazon, co przyniosło mu kolejno 671 milionów dolarów (maj) i 756 milionów dolarów (sierpień). W marcu 2016 roku Forbes podał, że jego majątek wynosi 45,2 miliarda dolarów, a w lipcu 2017 roku na krótko wyprzedził Billa Gates stając się najbogatszym człowiekiem na świecie. W styczniu 2019 roku wartość posiadanych przez niego akcji wyceniono na 109 milardów dolarów. W trakcie pandemii donoszono, że fortuna Bezosa zwiększyła się o 24 miliardy dolarów, na co wpłynęły większe obroty Amazonu, gdzie klienci jeszcze częściej robią zakupy online.


Reklama

e

Właściciel Amazonu - największej firmy online świata, Blue Origin zajmującej się wynoszeniem statków na orbitę i miliarder, do którego należy jedna z najbardziej rozpoznawalnych gazet The Washington Post, niemal od początku kariery wzbudzał kontrowersje. Wprowadzona przez niego kultura w Amazon opierała się na kompletnemu oddaniu pracy, a na przestrzeni lat nagłówki gazet mówiły o niskich płacach, nieustannym nadzorze pracowników, którzy zostawali po godzinach, by utrzymać narzucane im zawrotne tempo. Gdy Amazon zapracował na swoją pozycję, firma niejako zaangażowała się w politykę - lobbowanie kongresu, by ten obniżał podatki korporacji.

Dochodziło także do konfliktów z poszczególnymi stanami, które groziły zamknięciem oddziałów firmy. Wykupienie The Washington Post również postrzegane było jako zagranie taktyczne, mające na celu opanowanie złej prasy na temat firmy. Bezos zasłaniał się miłością do drukowanego słowa. W połowie tego roku Bezos znalazł się w gronie osób przesłuchiwanych przez amerykański Kongres, a głównym tematem rozmów była kwestia informacji wykorzystywanych przez Amazon na temat klientów, ponieważ za pośrednictwem platformy sprzedają także firmy trzecie (tak zwany marketplace).


Amazon przejął nazwę obiektu sportowego w Seattle z certyfikatem neutralności emisji dwutlenku węgla

?

Choć prym wśród nagłówków w mediach wiedzie Bill Gates, to okazuje się że na cele charytatywne sporo oddaje także Jeff Bezos, który nie cieszy się raczej dobrą opinią. Znalazł się on ona pierwszym miejscu rankingu The Philanthropy 50 w 2019 roku, gdyż na przestrzeni poprzednich 12 miesięcy przekazał 2 mld dolarów na edukację oraz walkę z biedą i bezdomnością. Bezos pozostaje jednak jedynym Amerykaninem wśród najbogatszej na świecie piątki osób, który nie podpisał  deklaracji przekazywania minimum połowy swojego majątku (za życia lub w testamencie) na cele charytatywne.

Reklama


W 2019 roku spore kontrowersje wzbudziła kwota, jaką miliarder przekazał Australii na walkę z pożarami - wyniosła ona zaledwie 690 tysięcy dolarów, podczas gdy Nicole Kidman i Kaith Urban deklarowali kwotę 500 tysięcy dolarów, artystka Pink również 500 tysięcy dolarów, zespół Metallica przekazał 750 tysięcy dolarów, Kylie Jenner 1 milion dolarów, a Chris Hemsworth poinformował, że jego rodzina wesprze Australię kwotą 1 miliona dolarów. Jak wyliczył Business Insider, zarobienie takiej kwoty zajęło Bezosowi w 2018 roku od 3 do 5 minut.

W tym roku Bezos zadeklarował przekazanie 10 mld dolarów na walkę o klimat - uruchomił Bezos Earth Fund, na który przekazał w pierwszym kroku 791 milionów dolarów wspierając naukowców, aktywistów i organizacje walczące ze zmianami klimatycznymi.

Na podstawie: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama