Polska

Za ten program TVP należą się gromkie brawa. Jest dostępny na YouTube

Jakub Szczęsny
Za ten program TVP należą się gromkie brawa. Jest dostępny na YouTube
69

Choć istnieje tendencja do bezpardonowego rugania Telewizji Polskiej za swoje działania (słusznie, czy niesłusznie - nie mnie to oceniać, telewizji i tak nie oglądam), to jednak istnieją pewne przedsięwzięcia oraz programy, które warto wskazać, pochwalić je i poprosić: "więcej!". Tak właśnie mam z programem "Jedź Bezpiecznie", który już od ponad 10 lat jest emitowany głównie na antenie TVP Kraków. Co więcej, jest dostępny także na platformie YouTube.

"Jedź Bezpiecznie" to program edukacyjny dla kierowców, gdzie prowadzący - Beata Woroniecka z TVP Kraków oraz Marek Dworak - sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie omawiają niezwykle ważne aspekty dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego - nie tylko w miastach, ale również poza nimi. Program skupia się głównie na tych zachowaniach kierowców, które są godne najbardziej zdecydowanej nagany. W ostatnim czasie sporo uwagi poświęcono podnoszonemu również na Antywebie problemowi wyprzedzania na przejściach dla pieszych - wykroczenia, które przez ekspertów, policjantów oraz świadomych kierowców jest uznawane za najgroźniejsze i jednocześnie zagrożone wysoką karą w taryfikatorze.

Podział ról w programie jest bardzo jasny. Pani Beata Woroniecka zajmuje się "przemycaniem" do programu treści od widzów, podsuwając ekspertowi, Panu Markowi Dworakowi listy oraz e-maile od widzów, w których ci dzielą się swoimi wątpliwościami oraz przemyśleniami na temat szeroko pojętego ruchu drogowego. Sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nie tylko odpowiada na pytania zainteresowanych, ale również pokazuje praktyczne zastosowania, na których widz może lepiej zrozumieć pewne zawiłości. Świetnie wykonano program np. o rondzie turbinowym w Tarnowie, który niestety, ale z powodu niejednoznacznej definicji skrzyżowania o ruchu okrężnym w Polsce zostało nieco opacznie zrozumiane, szczególnie w kwestii sygnalizowania kierunku jazdy. W późniejszych odcinkach, Pan Marek wyjaśnił, iż w Polsce właściwie mamy nawet 4 "typy rond", na których należy się zachowywać zgodnie z tym, co mówią przepisy ogólne. Jednocześnie ubolewał nad tym, iż nie wdrożono jeszcze przepisów szczegółowych, które by jednoznacznie wyjaśniały zasady postępowania w takich miejscach.

Widzowie programu "Jedź Bezpiecznie" uczą się na błędach, które nierzadko są odbiciem ich codzienności na drodze

Choć nie mieszkam w Krakowie, a Rzeszów to o wiele prostsze miasto do jazdy, w niektórych miejscach nie jest trudno o tragiczny w skutkach wypadek. Dzięki temu, że od dłuższego czasu już obserwuję program "Jedź Bezpiecznie", mogłem skorygować sporo takich zachowań, które wynikały przede wszystkim z tego, że kurs na prawo jazdy wcale nie uczy człowieka "prawdziwej" jazdy. Przy okazji, program uczy zupełnie nowych, pożytecznych praktyk na polskich drogach, a także utrwala już te, które dawno powinny wejść do kanonu zachowań kierowców. Cały czas trwa walka o to, by uskutecznić nad Wisłą jazdę na tzw. suwak, który przyczynia się do znacznego zmniejszenia korków.

Program "Jedź Bezpiecznie" obejrzycie również w serwisie YouTube. Ja gorąco polecam!

Naprawdę gorąco polecam Wam ten program, jeżeli jeździcie samochodem i przywiązujecie sporą uwagę do bezpieczeństwa w trakcie tej aktywności. Mało tego, uważam, że "Jedź Bezpiecznie" powinno się pokazywać nie tylko kierowcom, ale także... młodszym widzom, którzy pasjonują się motoryzacją. Prowadzący uczą bowiem, że jazda autem to nie tylko przyjemność, ale i spora odpowiedzialność bazując na bardzo mocnych przykładach. Zdecydowanie warto obejrzeć!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot