Polska

Jeden przelew do ZUS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o zmianach od 1 stycznia 2018 roku

Redakcja Antyweb
Jeden przelew do ZUS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o zmianach od 1 stycznia 2018 roku
Reklama

Wraz z rozpoczęciem nowego roku osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą pamiętać o ważnej zmianie w ZUS-ie, a mianowicie e-Składce. Dla każdego przedsiębiorcy wygenerowany został indywidualny numer rachunku, a wszystkie zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia i fundusze uregulujemy od tej pory jednym przelewem.

Materiał został przygotowany specjalnie dla Antyweb Karolinę Szopę, doradcę ds. księgowości w InFakt.

Reklama

Jeden przelew zamiast kilku

Dotychczas osoby prowadzące działalność gospodarczą w celu rozliczenia się z ZUS-em co miesiąc musiały wykonać kilka przelewów. Teraz zamiast trzech lub czterech różnych numerów kont będziemy używać tylko jednego. Poprzednie rachunki bankowe zostały dezaktywowane.

W przypadku opłacania składek należnych za grudzień 2017 roku już w styczniu 2018 roku należy wykorzystać nowy numer konta.

Indywidualny numer rachunku dla każdego przedsiębiorcy

Przelewy należy wykonywać na indywidualny numer rachunku składowego (NRS), który każdy przedsiębiorca powinien do tej pory otrzymać.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do przedsiębiorców listy polecone z NRS, a osoby posiadające profil w systemie teleinformatycznym ZUS-u mają w nim udostępniony nowy numer konta.

W razie nie otrzymania lub zgubienia odpowiedniego numeru rachunku bankowego trzeba niezwłocznie skontaktować się z ZUS-em. Indywidualny numer rachunku możemy sprawdzić w każdej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00.

Przypominamy, że termin płatności składek za grudzień mija:

  • 5 stycznia dla jednostek i zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych
  • 10 stycznia dla przedsiębiorców opłacających składki wyłącznie za siebie
  • 15 stycznia dla pozostałych osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dlaczego wprowadzone zostały zmiany?

Do końca grudnia 2017 roku wszyscy płatnicy przelewali pieniądze na te same numery kont, oddzielne dla składek na:

Reklama
  • ubezpieczenia społeczne
  • ubezpieczenie zdrowotne
  • Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jeżeli płatnik przy dokonywaniu przelewu użył błędnego identyfikatora to w celu ustalenia jego tożsamości ZUS musiał wszczynać postępowanie wyjaśniające. Indywidualny numer rachunku przyporządkowany każdemu przedsiębiorcy usprawni zatem pracę urzędnikom.

Z drugiej strony po wprowadzonych zmianach również przedsiębiorcy zaoszczędzą swój czas i pieniądze związane z prowizjami bankowymi, gdyż zamiast kilku przelewów co miesiąc wykonywać będą tylko jeden zbiorczy. Przy dokonywaniu płatności nie trzeba będzie też podawać wielu dodatkowych informacji takich jak dane identyfikacyjne, okres rozliczeniowy czy numer decyzji / umowy / tytułu wykonawczego.

Reklama

Skutki zaległości w płatnościach do ZUS - utrata prawa do zasiłku

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze, że nie będą już samodzielnie decydować o tym, które zobowiązania wobec ZUS-u regulują. Od stycznia 2018 roku to Zakład rozdzieli wpłacone środki na poczet poszczególnych składek na ubezpieczenia i fundusze, a następnie zaksięguje je na koncie płatnika składek.

W pierwszej kolejności księgowane będą najstarsze zobowiązania i ewentualne odsetki za zwłokę. Dla osób posiadających zaległości konsekwencją takiego rozdysponowania pieniędzy może być utrata prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.

Takie prawo przysługuje bowiem przedsiębiorcom objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Zgodnie z przepisami dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki chorobowej lub za który ta składka została opłacona w zbyt niskiej wysokości. Jeżeli zatem przelejemy pieniądze na bieżące składki społeczne (w tym dobrowolną składkę chorobową), a posiadamy zaległości np. z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub fundusz pracy, to nasza dobrowolna składka chorobowa nie zostanie uregulowana w terminie (lub zostanie uregulowana w zbyt niskiej wysokości), a co za tym idzie stracimy prawo do świadczenia. Warto zatem przed dokonaniem płatności składek w nowym roku sprawdzić stan swojego konta w ZUS i upewnić się, że nie posiadamy żadnych zaległości, gdyż konsekwencje dla osób pobierających zasiłek chorobowy lub macierzyński mogą być dotkliwe.

Więcej informacji o E-składce znajdziecie na stronie InFakt.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama