Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Sprzęt

Nadchodzi DDR5. Podwoi przepustowość względem DDR4

JS
Jakub Szczęsny
32

Na przyszły rok zapowiedziano finalizację nowego standardu dla pamięci RAM. JEDEC w trakcie własnej konferencji ogłosiło, że kończy czynności przedprodukcyjne względem DDR5, w którym możemy być pewni przede wszystkim nawet dwukrotnego podwyższenia przepustowości w stosunku do poprzedniego, długo już obecnego na rynku standardu DDR4. Finalizacja standardu w przyszłym roku nie oznacza jednak rychłego wprowadzenia go do produkcji - pamięci DDR5 możemy się spodziewać za około trzy lata.

DDR5 jako standard ma występować w wersjach od 8 Gb do 32 Gb. Na samym początku utrwalania się standardu na rynku mają być wydane nieco mniej wydajne kości - 3,2 Gb/s, a następnie 6,4 Gb/s. JEDEC zapowiada, że jeżeli nie zostaną napotkane żadne trudności w zakończeniu prac nad specyfikacją techniczną nowego standardu, nic nie powinno przeszkodzić w jego wdrożeniu już nawet w 2019 roku. Niestety, nie możemy spodziewać się nowych kości w sklepach wcześniej, niż w roku 2020.

Wśród kolejnych zalet nowego standardu wymienia się również lepsze zarządzanie energią - kości oparte na nowej iteracji DDR mają być jeszcze bardziej energooszczędne. Przeznaczeniem DDR5 mają być różne środowiska - od desktopów, przez laptopy aż po zastosowania serwerowe. Większa przepustowość względem serwerów ma zapewnić zawsze niski czas dostępu do danych, nawet w warunkach sporego obłożenia zasobów. W przypadku zastosowań konsumenckich, duże przepustowości mają być pomocne w trakcie pracy ze złożonymi aplikacjami 3D, również grami.

Jedno niepokoi. Rynek komputerów ewoluuje stanowczo zbyt wolno, by myśleć poważnie o standardzie DDR5 w podanych przez JEDEC datach

To spore utrudnienie dla konsorcjum. Biorąc pod uwagę to, jak wolno zmienia się rynek pecetowy - głównie przez oddziaływanie smartfonów wśród konsumentów, można zaryzykować stwierdzenie, że rok 2020 nie będzie przełomowy i nagle nie zobaczymy w sklepach konstrukcji opartych na DDR5, a takie kości oraz potrzebne do nich komponenty dalej będą trudno dostępne. Dlatego też, DDR5 - jeżeli przebije się do mainstreamu - nie nastąpi to wcześniej, niż w latach 2022-2023. Tyczy się to nie tylko zastosowań konsumenckich, ale również serwerowych. Intel ma swoje układy Optane, które naszym zdaniem lepiej pasują do typowo komercyjnych scenariuszy ich wykorzystania. W przypadku "szarego konsumenta", wykorzystanie standardu DDR5 powinno mieć nieco więcej sensu.

W kontekście takich realiów, dwukrotny wzrost przepustowości wcale nie musi robić na nikim wrażenia. Konsumentom zresztą wystarczają obecnie nawet nieco starsze standardy, a cykl życia zwykłych pecetów cały czas się wydłuża. Zdarza się, że niektóre urządzenia - o ile są bezawaryjne - potrafią działać nawet 5, 6 lat, zanim konsument zdecyduje się na ich wymianę. Takie zachowania klientów nie wpływają dobrze na proces wprowadzania nowych standardów - są one z biznesowego punktu widzenia zwyczajnie niepotrzebne. Co innego zastosowania serwerowe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: