Bezpieczeństwo w sieci

Jaki kierunek studiów wybrać? Ministerstwo Cyfryzacji ma dla Ciebie ciekawą propozycję

Grzegorz Ułan
Jaki kierunek studiów wybrać? Ministerstwo Cyfryzacji ma dla Ciebie ciekawą propozycję
12

Temat wyboru właściwego kierunku studiów, to jeden z najtrudniejszych wyborów młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Z tego też powodu trudno czasem się zdecydować na właściwy zwłaszcza, jeśli zastanawiamy się nad kilkoma kierunkami. Dla tych niezdecydowanych mam jeszcze jedną propozycję, a w zasadzie ma ją Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało nas dzisiaj o uruchomieniu nowego kierunku studiów na Politechnice Warszawskiej, mowa o studiach inżynierskich (I stopnia) na kierunku cyberbezpieczeństwo. Kierunek został opracowany wspólnie przez MC oraz Naukową i Akademicka Siecią Komputerową (NASK).

Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa:

Zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego ma obecnie krytyczne znaczenie dla funkcjonowania państwa i różnych gałęzi gospodarki. Dlatego zachęcamy inne uczelnie do zakładania dedykowanych kierunków związanych z kształceniem specjalistów ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Tym bardziej, że na rynku od lat obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju profesjonalistów.

Co Wam da ukończenie takiego kierunku? Cytując za Ministerstwem Cyfryzacji - Wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, analizy i utrzymania rozwiązań przeznaczonych do ochrony systemów i sieci przed cyberatakami.

Po ukończeniu I stopnia studiów na absolwentów będą czekały studia II stopnia, które zostaną uruchomione na Politechnice Warszawskiej w lutym 2023 roku.

Jakie wymagania? Przy rekrutacji będą brane pod uwagę następujące egzaminy maturalne:

  • matematyka (z wagą 1)
  • język obcy (z wagą 0,25)

oraz do wyboru:

  • fizyka (z wagą 1)
  • chemia (z wagą 0,75)
  • informatyka (z wagą 1)
  • biologia (z wagą 0,5)

Nowy kierunek uruchamia Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, czas na złożenie papierów macie do 7 lipca. Więcej szczegółów znajdziecie na stronach Politechniki - tu i tutaj.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu