Wybór karty graficznej to wbrew pozorom nie jest łatwa sprawa. To jeden z najdroższych komponentów każdego komputera, który ma największy wpływ na wydajność w grach. Przy wyborze właściwego modelu warto się zastanowić jaki mamy budżet, w jakiej rozdzielczości chcemy grać i jakie gry nas najbardziej interesują. Nie zawsze warto dopłacać do najwydajniejszych modeli.
[Poradnik] Jak wybrać najlepszą kartę graficzną? Ile trzeba wydać?
Aby nieco wam pomóc przy wyborze i uszeregowaniu wydajnościowym różnych kart na bardzo szybko zmieniającym się rynku, przygotowałem poniższe zestawienie w kilku przedziałach cenowych. Jak już wspominałem 2 tygodnie temu w artykule o polecanych zestawach komputerowych, ceny kart graficznych w ostatnim czasie mocno spadły, na rynku pojawiły się modele GeForce GTX 1660 i 1660 Ti, a AMD nakłada dodatkową presję cenową oferując swoje modele oparte na chipach Radeon RX 570/580 w atrakcyjnych kwotach. To wszystko sprawia, że gracze mają dzisiaj duży wybór i mogą przebierać w ofertach.
Jak wybrać kartę graficzną?
Najpierw ustal budżet i swoje wymagania. W gruncie rzeczy jak już ustalimy kwotę jaką chcemy wydać, to pozostaje wybrać najwydajniejszą kartę w danym przedziale cenowym. Czasami może się jednak zdarzyć tak, że wy albo wasze pociechy gracie tylko w League of Legends, Fortnite albo Apex Legends i nie interesują was gry AAA typu Metro: Exodus, które mają kosmiczne wymagania aby zapewnić płynną rozgrywkę. W takim wypadku nie ma potrzeby kupowania najwydajniejszej karty na rynku i zwyczajnie lepiej jest zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Tym bardziej teraz, gdy NVIDIA przyznała, że ray-tracing można uruchomić również na kartach z serii GTX, to trudno tłumaczyć zakup karty z serii RTX chęcią korzystania z nowinek technologicznych ;-). Pozostaje jeszcze kwestia takich technologii jak FreeSync i G-Sync, które jednak wymagają też odpowiedniego monitora. Ich użycie to jednak indywidualna decyzja każdego gracza, ja w poniższym zestawieniu skupię się bardziej na podpowiedzi co do najlepszej karty graficznej pod względem stosunku wydajności do ceny w danym zakresie.
Karta graficzna od 500 do 1000 PLN
Jeśli chcecie poczuć jakąś większą różnicę po przesiadce z zintegrowanego GPU w waszym procesorze, to niestety trzeba wydać przynajmniej 500 PLN. Owszem można kupić tańsze karty pokroju GeForce GTX 1030 czy nawet GTX 1050, ale wydaje mi się, że to nie ma za bardzo sensu. Postęp będzie zauważalny, ale i tak gra w takie tytuły jak chociażby już niemal czteroletni Wiedźmin 3: Dziki Gon nie będzie przyjemnością. Po co się stresować przycięciami obrazu? Wybierając komputer dla gracza lepiej celować w wydajniejsze modele.
W tym segmencie bezkonkurencyjną kartą jest Radeon RX 570 4 GB, który bez problemu pokonuje GeForce GTX 1050 Ti w wersji 4 GB, a jest od niego tańszy. Warto chociażby rzucić okiem na model MSI Radeon RX 570 Armor OC 4 GB dostępny od około 600 PLN.
Jest to też znacznie lepszy wybór niż GeForce GTX 1060 3 GB, który oferuje zbliżoną wydajność, ale kosztuje przynajmniej o 150 PLN więcej. A jeśli chcecie te 150-200 PLN dopłacić, to w kolejce czeka już np. XFX Radeon RX 580 GTX XXX OC+ 8 GB, którego można kupić za 800 PLN, a który oferuje o kilkanaście procent lepszą wydajność i co najważniejsze posiada aż 8 GB pamięci wideo co pozytywnie wpływa na wydajność w wyższych rozdzielczościach. Porównywalny wydajnościowo GeForce GTX 1060 6 GB kosztuje już około 1000 PLN, ale powoli znika z rynku.
Karta graficzna od 1000 do 1500 PLN
Przedział od 1000 PLN zaczynamy od najnowszego modelu w ofercie NVIDIA - GeForce GTX 1660 6 GB, który dostępny jest za nieco ponad 1000 PLN. Na przykład Gigabyte GeForce GTX 1660 6 GB OC z przyzwoitym systemem chłodzenia, które ceny zaczynają się od 1029 PLN. Oferuje on wydajność o kolejne kilkanaście procent lepszą od Radeona RX 580, a wygrywa wyraźnie z RX 590, który kosztuje bliżej 1100 PLN.
Kolejny krok to GeForce GTX 1660 Ti 6 GB, który kosztuje o dobre 250 PLN więcej niż model bez Ti, a oferuje wydajność tylko o około 10-15% większą. W przypadku wspominanego wcześniej Wiedźmina, oznacza to mniej więcej różnicę między o około 10 klatek na sekundę w rozdzielczości FullHD. GTX 1660 powinien pozwolić osiągnąć około 70 fpsów, co jest w większości przypadków więcej niż wystarczające. W zasadzie do kwoty 1500 PLN nie ma żadnej innej karty, którą mógłbym z czystym sumieniem wam polecić. Wśród ciekawych modeli można wyróżnić MSI GeForce GTX 1660 TI VENTUS XS 6GB OC.
Karta graficzna od 1500 do 2000 PLN
W cenie nieco ponad 1500 PLN można już nabyć pierwsze model z rodziny GeForce RTX, czyli kartę bazującą na modelu RTX 2060. Jedna z ciekawszych propozycji jest Palit GeFroce RTX 2060 GamingPro 6 GB, którą można kupić za niespełna 1600 PLN. GeForce RTX 2060 zapewnia wydajność na poziomie modelu GTX 1070 Ti, co oznacza wydajność o około 30% większą niż GTX 1660, jest to już zatem różnica zauważalna. Ta karta przypadnie szczególnie do gustu osobom, które chciałyby wykorzystać potencjał monitorów 120/144 Hz, gwarantując ponad 100 klatek na sekundę w wielu grach.
W tym przedziale cenowym można jeszcze kupić modele oparte na GPU Radeon Vega 56 wyposażonym w 8 GB pamięci HBM2. Niestety odbiega ona nieco wydajnościowo od GeForce RTX 2060, więc trudno ją polecać jako lepszy wybór.
Karta graficzna od 2000 do 2500 PLN
W kolejnym przedziale cenowym plasuje się już układ GeForce RTX 2070, który za kwotę około 2250 PLN jest w stanie zaoferować wydajność o ponad 50% lepszą niż GTX 1660, do którego dzisiaj się już kilka razy odnosiłem. Niestety cena jest o ponad 100% wyższa, co oznacza, że nie rośnie proporcjonalnie do wydajności. Ciekawy model w dobrej cenie to na przykład Gigabyte GeForce RTX 2070 Windforce 8 GB.
Karta graficzna za więcej niż 2500 PLN?
Wydawanie jeszcze większych pieniędzy na kartę graficzną nie ma moim zdaniem zdroworozsądkowego uzasadnienia. Wydając znacznie więcej pieniędzy, zyskujemy jeszcze kilkanaście klatek na sekundę, ale zazwyczaj nie ma to wielkiego wpływu na komfort gry, chyba, że korzystacie z rozdzielczości 4K. Kolejnym wartym uwagi chipem na rynku jest GeForce RTX 2080, którego ceny zaczynają się mniej więcej od około 3000 PLN. Kolejny krok to już GeForce RTX 2080 Ti, który kosztuje już ponad 4600 PLN i takiego wydatku już nie jestem sobie w żaden sposób uzasadnić.
Wszystko jest oczywiście kwestią osobistych preferencji, dlatego nie potępiam takich zakupów. Pewne jest, że taka karta wystarczy na kilka następnych lat i nie będziecie po roku czy dwóch musieli zmieniać jej na nowszy model z powodu zbyt małej wydajności. W drugiej strony za rok pewnie wyjdzie model o podobnej wydajności, a sprzedawany za połowę dzisiejszej ceny.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu