Tak to już jest, że radykalnym zmianom w dużych serwisach często towarzyszy jęk niezadowolenia i tęsknota za starymi, sprawdzonymi rozwiązaniami. Main...
Tak to już jest, że radykalnym zmianom w dużych serwisach często towarzyszy jęk niezadowolenia i tęsknota za starymi, sprawdzonymi rozwiązaniami. Mainstream nie lubi zmian i daje to wyraźnie do zrozumienia administratorom. Czasem jednak daje też do zrozumienia, że jest bardzo podatny na różnego rodzaju scamy i manipulacje. Tak było i tym razem, kiedy internet ogarnęła akcja wyłączania Timeline (lub Osi czasu - jak kto woli).
Popularność hasła "jak wyłączyć timeline" została skutecznie wykorzystana przez twórców różnego rodzaju scamów, którzy wykorzystują naiwność użytkowników do własnych celów. Jak podaje Inside Facebook, pomysłów było sporo - począwszy od klikania lubię to, poprzez oglądanie filmów na YouTube, a na pobieraniu plików skończywszy. Łącznie znaleziono 16 stron, które zostały specjalnie przygotowane pod kątem rzekomego usunięcia osi czasu. Co najbardziej zaskakujące, zgromadziły one ponad 71 tys. kliknięć "lubię to" (największa miała ich ok. 19 tys.). Ile czasu potrzebowali na to ich twórcy? Zaledwie dwa tygodnie, wspinając się przy tym na szczyt sugerowanych w wyszukiwarce serwisu stron przy wpisywaniu hasła "timeline".
Rzecznik prasowy serwisu w wypowiedzi dla Inside Facebook zapewnia, że pracownicy dopełniają wszelkich starań, żeby odpowiednio edukować użytkowników pod kątem omijania szerokim łukiem takich oszustw. W tym celu utworzony został fanpage Facebook Security, który ma obecnie ponad 5 mln fanów i jest na bieżąco aktualizowany o informacje na temat nowych zagrożeń (jak na ironię informacji o fałszywych sposobach na wyłączenie Timeline tam nie znajdziemy).
Warto się dwa razy zastanowić zanim klikniemy w kolejny "super-mega-hiper" szybki i skuteczny sposób na wyłączenie Osi czasu. Pół biedy, jeśli metoda ta wymaga od nas tylko polubienia jakiejś strony. Wówczas co najwyżej zwiększymy liczbę spamu na tablicy, który szybko można cofnąć, anulując subskrypcję. Ale oszuści posuwają się znacznie dalej i zalecają pobieranie specjalnych rozszerzeń do przeglądarki czy odwiedzanie stron, na których mogą nas spotkać różne, o wiele mniej przyjemne niespodzianki.
A jak naprawdę usunąć Timeline? Skutecznej metody na całkowite pozbycie się tej nowinki nie ma, choć możemy wykorzystać brak wsparcia dla IE7 ze strony Facebooka. Gdy serwis wykryje posiadanie przez nas tej wersji programu, automatycznie wyłączy oś czasu na wszystkich profilach. Co więcej nie musimy w tym celu zmieniać przeglądarki. Wystarczy zmienić nagłówek User Agent, co natywnie jest obsługiwane m.in. w Safari i Operze (instrukcję dla Chrome znajdziecie tutaj, a umożliwiającą to wtyczkę dla Firefoksa tutaj). W efekcie profil wyświetlany jest w starszej wersji, lecz z dość dużym, białym polem na początku. Jednak i na to jest lek - wystarczy skorzystać ze sposobu podanego na fbpurity.com.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu