Google

Jak wykorzystać niewykorzystane karty w nowym Gmailu

Grzegorz Ułan
Jak wykorzystać niewykorzystane karty w nowym Gmailu
12

Nowe "inteligentne" karty spotkały się z mieszanym odbiorem w sieci. Jedni użytkownicy przyjęli je ciepło, twierdząc, że ułatwi im to organizację pracy i zaprowadzi porządek w skrzynce Gmail, inni z kolei szybko wrócili do starego wyglądu i swoich etykiet czy filtrów. Niemniej jednak musimy zdawać s...

Nowe "inteligentne" karty spotkały się z mieszanym odbiorem w sieci. Jedni użytkownicy przyjęli je ciepło, twierdząc, że ułatwi im to organizację pracy i zaprowadzi porządek w skrzynce Gmail, inni z kolei szybko wrócili do starego wyglądu i swoich etykiet czy filtrów. Niemniej jednak musimy zdawać sobie sprawę, że prawdopodobnie tak jak pozostałe "udogodnienia" z czasem zostaną na stałe dodane wszystkim użytkownikom.

Pozostanie więc dostosowanie tych kart do swojego wygodnego korzystania z nich. Osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nie zostanie dodana opcja konfigurowania ich przez użytkowników, a w szczególności dodawania nowych kart lub edycji istniejących. W tej chwili nie mamy wpływu, co tak naprawdę się w nich pojawia, działa to według sztywnych reguł Google, których nie można zmienić.

Co do "nauki" poprzez przenoszenie wiadomości do odpowiednich kart, też nie zdaje to egzaminu. Od tygodnia próbuję tej "sztuczki" z jednym z rodzajów emaili - bezskutecznie. Jest jednak jedna z kart, do której Google nie znalazło w mojej korespondencji odpowiadającej mu kategorii wiadomości. Postanowiłem ją spożytkować na często wykorzystywaną przeze mnie opcję w czytniku RSS.

Mianowicie chodzi o zapisywanie na później wybranych artykułów. Próbowałem już wielu opcji, jak odkładanie newsów do przeczytania w Pocket czy Readability, jednak zwykle po jakimś czasie konta te zapełniały mi się nieprzeczytanymi wiadomościami. To zawsze dodatkowe serwisy i aplikacje do zainstalowania, na które często brakło po prostu czasu. Systematycznie jednak korzystam z Gmaila i z czytnika RSS i dzięki połączeniu ich poprzez automat w postaci serwisu IFTTT udało mi się stworzyć regułę, z której korzystam regularnie już od ponad roku.

Wszystkie wiadomości, które odznaczę jako ulubione (Czytnik Google) czy "Saved For Later" (Feedly) przesyłane są automatycznie na moją skrzynkę Gmail. Do tej pory do gromadzenia ich w w jednym miejscu wykorzystywałem etykietę, jednak mam ich już sporo, gdzieś mi tam zawsze ginęła w tym natłoku, nowe karty świetnie nadają się do tego typu wiadomości.

Aby zmusić (nauczyć się nie da, próbowałem) kartę do przyjmowania konkretnych wiadomości, wystarczy kliknąć w pustej karcie "Edytuj filtry - Utwórz nowy filtr".

Wprowadzamy parametry wiadomości, które przychodzą na naszą skrzynkę od IFTTT i zaznaczamy opcję utworzenia filtru na podstawie tych kryteriów.

Teraz wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę, zapisać i od tej chwili wszystkie "ogwiazdkowane" wiadomości w czytniku RSS, będą trafiać do wybranej karty na Gmailu. W moim przypadku wykorzystałem do tego pustą do tej pory kartę Fora. Pozostałe są mocno eksploatowane, podejrzewam, że tak jak u większości z Was. Dla tych z Was, zainteresowanych podobnym jej wykorzystaniem, odsyłam do udostępnionej dziś przeze mnie w IFTTT reguły. Oczywiście, jeśli intensywnie korzystacie w inny sposób z jakieś jednej etykiety w Gmailu, możecie podobnie wykorzystać do tego omawianą kartę, jeśli macie ją również pustą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

nowy gmail