Polska

Jak wygląda polski internet AD 2015? No właśnie... jest polski?

Grzegorz Marczak
Jak wygląda polski internet AD 2015? No właśnie... jest polski?
23

Polski internet to brzmi dumnie, ale sprawdźmy ile w polskim internecie jest faktycznie polskich podmiotów. Weźmy na przykład tabelkę TOP20 wydawców w PL dostarczaną regularnie przez Gemius i PBI, a zwaną megapanelem. Jest nieźle prawda? Na pewno każdy z nas rozpozna przynajmniej z 70% podmio...

Polski internet to brzmi dumnie, ale sprawdźmy ile w polskim internecie jest faktycznie polskich podmiotów. Weźmy na przykład tabelkę TOP20 wydawców w PL dostarczaną regularnie przez Gemius i PBI, a zwaną megapanelem.

Jest nieźle prawda? Na pewno każdy z nas rozpozna przynajmniej z 70% podmiotów na tej liście. To teraz wykreślmy z tej tabelki podmioty zagraniczne, łącznie z tymi, które były polskie i zostały przejęte.

Tak oto wyglądają polscy wydawcy na tle TOP20 wydawców PL (co do cda.pl mam wątpliwości, ale zostawiłem jako nasze)

Można zadać sobie pytanie czy to w ogóle jest ważne i czy to jest problem? W końcu internet to otwarta bestia bez granic. Moim zdaniem problemem jest to, że my nie na mamy na tej liście globalnych liderów, którzy występowaliby w takich zestawieniach w innych krajach. No ale to wszyscy wiemy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu