Nie chcesz, aby każda osoba, do której dzwonisz, mogła poznać Twój numer? Jest na to sposób. Po prostu ustaw numer prywatny. W tym artykule podpowiemy, jak zastrzec numer w telefonie.
Jak ustawić numer prywatny? Podpowiadamy co zrobić, by rozmówca nie wiedział, kto dzwoni
Jak ustawić numer prywatny? Zastrzeganie numeru w telefonie
W dzisiejszym świecie, gdzie ochrona prywatności ma ogromne znaczenie, wiele osób szuka skutecznych sposobów zabezpieczania swojej tożsamość, w tym również numeru telefonu. Chcesz zminimalizować ryzyko trafienia na listy kontaktów firm lub osób, które będą później bombardować Cię połączeniami? Nie chcesz, aby każda osoba, do której dzwonisz, mogła poznać Twój numer? Jest na to sposób. Po prostu ustaw numer prywatny. W tym artykule podpowiemy, jak zastrzec numer w telefonie.
W idealnym świecie mielibyśmy pełną kontrolę nad naszymi danymi. Niestety, w erze cyfrowej, trudno jest zachować informacje takie jak np. numer telefonu tylko dla siebie. Myślę, że nie ma już szans na to, aby w 100% wyeliminować z naszego życia telemarketerów, ale można zrobić coś, co choćby odrobinę zwiększy poczucie kontroli nad tym, kto może do nas zadzwonić. Ustawienie numeru prywatnego to jedna z najprostszych metod ochrony tożsamości podczas wykonywania połączeń telefonicznych. Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć tę opcję. Po pierwsze, zapewnia to większe bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko wykorzystania Twojego numeru przez osoby trzecie. Po drugie, zastrzeganie numeru chroni Cię przed niepożądanymi połączeniami od spamerów i telemarketerów. Ponadto, jeśli chcesz utrzymać swoją prywatności w tajemnicy, ustawienie numeru prywatnego pozwala Ci kontrolować, komu wyświetlą się Twoje dane kontaktowe.
Numer zastrzeżony: o co chodzi z ukrywaniem numeru telefonu
Ukrywanie numeru telefonu, zwane również zastrzeganiem numeru, to praktyka polegająca na nieujawnianiu swojego numeru innym użytkownikom telefonów komórkowych. Innymi słowy: numer zastrzeżony jest aktywny wtedy, gdy podczas połączenia przychodzącego, na ekranie, zamiast numeru telefonu lub nazwy kontaktu, wyświetla się informacja „połączenie prywatne”, „numer prywatny”, „brak ID dzwoniącego”, „numer zastrzeżony” etc. Co ciekawe, zastrzeganie numeru nie wpływa na widoczność numeru podczas wysyłania wiadomości SMS i MMS.
Jak jednorazowo zastrzec numer telefonu?
Kiedy chcesz zastrzec numer jednorazowo i tym samym ukryć go przed konkretnym odbiorcą podczas wykonywania określonego połączenia (nie na stałe), istnieje prosty sposób:
- Otwórz aplikację "Telefon" umożliwiającą wprowadzenie numeru odbiorcy połączenia.
- Wprowadź kod #31# za pomocą klawiatury.
- Następnie, zaraz za kodem, wpisz numer telefonu osoby, do której chcesz zadzwonić.
- Kliknij zieloną słuchawkę, aby rozpocząć połączenie.
Gdy wybierzesz połączenie w opisany sposób, na ekranie odbiorcy połączenia nie wyświetli się Twój numer. Pamiętaj, że ta metoda działa jednorazowo. Po każdym ponownym kontakcie z tą samą osobą konieczne będzie powtórzenie procedury zastrzegania numeru z wykorzystaniem kodu.
Jak na stałe ukryć numer telefonu?
Zachowanie prywatności poprzez zastrzeganie numeru jest możliwe także z poziomu ustawień smartfona. Metoda ta może się nieco różnić w zależności od modelu urządzenia, jakie posiadasz. W większości przypadków, poniższe poradniki powinny pokierować Cię do właściwej sekcji ustawień.
Zastrzeganie numeru na Androidzie
- Otwórz aplikację "Ustawienia”.
- Przejdź do zakładki "Ustawienia połączeń" lub znajdź sekcję "Ustawienia dodatkowe" / "Ustawienia zaawansowane".
- Znajdź zakładkę o nazwie "ID rozmówcy" / „Nazwą rozmówcy" / "Ukryciem numeru".
- Zaznacz odpowiednie pole, które pozwoli zastrzec numer.
Zastrzeganie numeru iOS
- Otwórz aplikację "Ustawienia" na swoim iPhonie.
- Przejdź do sekcji "Telefon".
- Odszukaj opcję "Pokaż moje ID wywołującego".
- Wyłącz funkcję przełącznikiem widocznym na ekranie.
Zastrzeganie numeru telefonu u operatora sieci
Oprócz zastrzegania numeru w ustawieniach telefonu, istnieje również możliwość wykonania tej operacji bezpośrednio u operatora sieci, z którego usług korzystasz. W tym przypadku warto skonsultować się z działem obsługi lub sprawdzić dostępne opcje w panelu użytkownika (w przeglądarce lub w aplikacji). Zastrzeganie numeru u operatora odbywa się również poprzez kontakt z ich infolinią lub wizytę w salonie. Podczas zgłoszenia należy poinformować, że chcemy zatrzeć swój numer, a konsultant lub pracownik obsługi pomoże nam w tym procesie. To jednak najmniej wygodne rozwiązanie. W przypadku zmiany zdania, konieczny będzie najprawdopodobniej ponowny kontakt z operatorem.
Numer prywatny – pamiętaj, że to nie zawsze dobry pomysł
Nie wszyscy odbiorcy zareagują na połączenia z numerów zastrzeżonych. Istnieje grupa osób, która ma ustawione preferencje blokowania lub ignorowania takich połączeń. Dlatego, choć zastrzeganie numeru może być użyteczne dla ochrony prywatności, warto być świadomym, że istnieje ryzyko utrudnienia komunikacji z niektórymi odbiorcami. W takich przypadkach, jeśli chcesz mieć pewność, że połączenie zostanie odebrane, a pragniesz zachować anonimowość, warto rozważyć inne metody komunikacji. Pamiętajmy, że zastrzeganie numeru to jedno z narzędzi do ochrony prywatności, ale nie zawsze jest uniwersalne i może wymagać elastycznego podejścia w zależności od sytuacji i preferencji rozmówcy. Czy Ty zawsze odbierasz połączenia „z zastrzeżonego”? No właśnie…
Odpowiedzialne korzystanie z funkcji zastrzegania numeru
Choć możliwość posiadania numeru prywatnego wydaje się być atrakcyjna i przydatna, ważne jest, aby korzystać z niej w sposób odpowiedzialny i moralny. Zastrzeganie numeru powinno być używane z poszanowaniem prywatności innych osób. W końcu, tak jak my pragniemy chronić swoją prywatność, inni również mają prawo do tego samego. Nie jest to narzędzie, które powinno być wykorzystywane w celach nieetycznych, takich jak nękanie, oszustwa czy wyłudzanie informacji. Warto pamiętać, że technologia, choć dostarcza nam narzędzi do ochrony prywatności, wymaga od nas odpowiedzialności i szacunku dla innych.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu