Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Polska

Jak to jest z tą legalną sprzedażą gier na konsole w Polsce?

GM
Grzegorz Marczak
62

Wzruszyłem się kiedy zobaczyłem, że akcję Microsoftu nieprzerabiam-niekradne.pl wspiera również mój ulubiony sklep czyli Empik! Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego w końcu to licząca się marka jeśli chodzi o handel i e-commerce. Empik jest jednak wybitny z różnych względów, potrafi na przykład za g...

Wzruszyłem się kiedy zobaczyłem, że akcję Microsoftu nieprzerabiam-niekradne.pl wspiera również mój ulubiony sklep czyli Empik! Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego w końcu to licząca się marka jeśli chodzi o handel i e-commerce. Empik jest jednak wybitny z różnych względów, potrafi na przykład za grę konsolową zaproponować cenę o 50- 100 PLN wyższą niż cena rynkowa. Po czym stwierdzi, że to właśnie jest cena rynkowa i odwołując się do niej zaproponuje nam 10 PLN mniej w swoim sklepie internetowym, jak promocję nowoczesnego kanału sprzedaży.

Microsoft twierdzi, na łamach serwisu nieprzerabiam-niekradne.pl, że ceny gier na konsole w Xbox360 w Polsce są takie same jak na świecie. Dodatkowo słyszymy, że to przez wielkość rynku polskiego MS nie jest zainteresowany poszerzaniem usług w naszym kraju.

Zobaczymy więc, krótkie porównanie pomiędzy światem i moim ulubionym sklepem. Na początku ustalmy przeliczniki - według obecnego kursu średniego dolar kosztuje 2,83 PLN (no ale nikt się chyba nie łudzi, że jakakolwiek firma robiąca biznes za granicą korzysta z takiego kursu).

LEGO Indiana Jones 2: The Adventure Continues

Empik.com 216 PLN
Gamestop.com : 49.99 USD = 141 PLN

Pro Evolution Soccer 2010

Empik.com : 244,49 PLN
bestbuy.com :59,99 USD =177 PLN

Prototype:
Empik.com: 225,99 PLN
bestbuy.com: 39,99 USD = 113 PLN

Ponieważ mój prawie 9 letni synek jest zagożałym fanem piłki nożnej dlatego pod choinkę poprosił właśnie o grę PES2010. Grę mieli zakupić dziadkowie więc dla nich oczywistym pierwszym krokiem był Empik. Całe szczęście, że tuż przed zakupem zadzwonili do mnie aby upewnić się, że to właśnie o tę pozycję chodzi bo przy okazji powiedzieli mi, że gra kosztuje ok 250 PLN. Grę ostatecznie zakupiłem przez Allegro za ok 170 PLN. Gra była oryginalna, nowa, zapakowana w folie.

Oczywiście, pewnie usłyszymy że Polski rynek jest mały i trudny i dlatego ceny w dużych sklepach są wysokie (logistyka, koszty, marketing itp) i że porównuję coś nieporównywalnego. Poza tym to przecież sami dystrybutorzy sugerują takie ceny (i to też jest prawda).

Ciekawy natomiast jestem na jakiej podstawie liczona jest wielkość rynku gier w Polsce? Czy przypadkiem znaczna jego część nie jest pomijana ponieważ sprzedawcy sprowadzają gry z za granicy? Pytam tym razem bez złośliwości i zupełnie na poważnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftXbox 360