Komputery i laptopy

Jak szybko i prosto udostępnić swój ekran? Przez Facebooka

Grzegorz Ułan
Jak szybko i prosto udostępnić swój ekran? Przez Facebooka
13

Zapewne wielu z Was proszono już o szybką pomoc online przy rozwiązywaniu problemów przy komputerze, instalacji sterowników czy zwykłym podłączeniu drukarki. Często prośby te płynęły od osób mało obeznanych z obsługą komputera, wtedy najlepszym i najszybszym sposobem pomocy było udostępnienie ekranu...

Zapewne wielu z Was proszono już o szybką pomoc online przy rozwiązywaniu problemów przy komputerze, instalacji sterowników czy zwykłym podłączeniu drukarki. Często prośby te płynęły od osób mało obeznanych z obsługą komputera, wtedy najlepszym i najszybszym sposobem pomocy było udostępnienie ekranu.

Pół biedy, jeśli ta osoba miała już zainstalowane odpowiednie oprogramowanie, chociaż jak wiemy i udostępnianie ekranu przez Skype sprawia niektórym osobom problem nie do przeskoczenia. A gdy nie ma jeszcze nawet tego Skype, pomoc w takim przypadku wydawała się zwykle niewykonalna. Jednak ostatnio trafiłem na aplikację na Facebooka, z obsługą której takie osoby nie powinny mieć żadnego problemu. Deskhop, stworzone przy wykorzystaniu znanego Wam zapewne oprogramowania do zdalnego dostępu RealVNC.

Po dodaniu tej aplikacji do naszego konta FB, wystarczy wybrać taką osobę z listy znajomych i odpowiednią opcję udzielenia przez nią dostępu do swojego ekranu.

Wszystko działa na zasadzie wysyłania zaproszeń do gier, nie przestraszy to więc danej osoby i bez problemu będzie mogła je zaakceptować i udzielić wymaganego dostępu.

Na koncie FB pojawi się zwykłe powiadomienie, które wystarczy kliknąć i zaakceptować.

Automatycznie też pojawi się tymczasowy plik (po zakończeniu sesji połączenia usuwany jest z pulpitu), a po jego uruchomieniu uzyskamy już dostęp do komputera naszego znajomego.

Po uzyskaniu tego połączenia, okno z ekranem możemy wyświetlić na pełnym ekranie lub w wielkości dostosowanej do naszego ekranu w panelu wysuwanym, w górnej części. W każdej chwili możemy przerwać połączenie, a aktualną kontrolę nad komputerem widzimy w dolnym panelu.

Wszystko odbywa się w dosłownie kilkanaście sekund. Osoba udostępniająca ekran nie musi instalować żadnego oprogramowania, zakładać żadnych kont (prócz oczywiście FB, ale zakładamy, że już ma) jedynie przy wykorzystaniu dosłownie trzech kliknięć może udostępnić swój komputer znajomemu, który sam już będzie mógł jej pomóc w rozwiązaniu rzeczonego problemu. Naprawdę nie znalazłem wcześniej żadnej prostszej metody w takich przypadkach, oczywiście dla tej drugiej strony. Wielokrotnie udzielałem już tak na odległość pomocy znajomym, ale wcześniej musiałem osobiście instalować i ustawiać odpowiednie oprogramowanie (TeamViewer). Deskhop wydaje się idealną opcją w nagłych przypadkach, bez konieczności tłumaczenia i wcześniejszej instalacji bardziej zaawansowanych narzędzi.

Strona domowa Deskhop.
Aplikacja na Facebooka.

Aktualizacja

Jeszcze prostszym rozwiązaniem okazuje się jednak TeamViewer QuickSupport.

Dla spontanicznych klientów: TeamViewer QuickSupport
TeamViewer QuickSupport to kompaktowy moduł kliencki, nie wymagający instalacji i uprawnień administratora na komputerze docelowym - idealny do spontanicznej pomocy technicznej

Dziękuję za zwrócenie uwagi i przypomnienie jeszcze prostszej opcji przez oburzonego i etanola.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu