Poradniki

Jak przywrócić ustawienia fabryczne na różnych urządzeniach?

Błażej Wojciechowski
Jak przywrócić ustawienia fabryczne na różnych urządzeniach?
0

Chcesz sprzedać swój komputer lub telefon, jednak nie wiesz jak się za to zabrać? W pierwszej kolejności przywróć jego ustawienia fabryczne. Wyczyszczenie pamięci i dysków sprawi, że nie będą zapisane na nich żadne dane. Podpowiadamy jak to zrobić.

Przywracanie ustawień fabrycznych to ostatnia deska ratunku w wielu sytuacjach. Sięgamy po nią, gdy system przestaje działać jak powinien i żadne dostępne solucje nie zdają egzaminu. Tak zwany hard reset usuwający wszystkie aplikacje i przywracający system do stanu, w którym został zakupiony nie tylko działa w ostateczności. Przydaje się też w sytuacji, gdy chcesz sprzedać komputer lub smartfon. Urządzenie musi też być zresetowane zanim pojawi się w serwisie do naprawy (o ile jest to możliwe). Zerowanie ustawień daje gwarancję, że w systemie nie zachowały się ważne pliki. W tym poradniku dowiesz się jak przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Jeśli szukasz sposobów na resetowanie telefonu Samsung, lub chcesz dowiedzieć się jak zresetować telefon Huawei lub jak zresetować telefon Xiaomi trafiłeś w dobre miejsce. Jak więc zresetować telefon?

Jak przywrócić ustawienia fabryczne na telefonach z systemem Android?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że przywrócenie do ustawień fabrycznych powoduje wykasowanie wszystkich danych z telefonu. Na większości telefonów możesz zresetować telefon przechodząc do sekcji Ustawienia. Jeśli nie możesz otworzyć tej aplikacji na telefonie, możesz spróbować przywrócić ustawienia fabryczne telefonu za pomocą przycisków zasilania i głośności. Przed formatowaniem przeczytaj informacje o przywróceniu ustawień na stronach pomocy technicznej poszczególnych producentów. Tu kroki mogą się nieznacznie różnić, choć najczęściej jest ta sama procedura , w której możemy zresetować telefon. Jeśli szukasz odpowiedzi jak przywrócić ustawienia fabryczne Samsung czy resetowanie telefonu Samsung, lub chcesz dowiedzieć się jak zrestartować telefon, odpowiedzi znajdziesz właśnie tam. Te same kroki podejmiesz gdy, chcesz dowiedzieć się jak przywrócić ustawienia fabryczne Huawei czy jak zresetować tablet Samsung. Proces przywracania ustawień fabrycznych na Androidzie działa w ten sam sposób na smartfonie i tablecie.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne na telefonie od Apple?

Jak przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych? Podobnie jak w przypadku smartfonów z Androidem, przywrócenie do ustawień fabrycznych telefonu iPhone powoduje wykasowanie wszystkich danych. Chcąc wykonać format telefonu Apple w pierwszej kolejności warto zrobić jego kopię zapasową - w chmurze lub na komputerze. Resetowanie ustawień znajdziesz w Ustawieniach w zakładce Ogólne > Przenieś zawartość lub wyzeruj iPhone’a > Wyzeruj. Tak zresetowany iPhone traci swoje wcześniej zdefiniowane zabezpieczenia w tym kod PIN, odcisk palca, skan twarzy oraz wszystkie dane. Dobrze mieć naładowaną baterię. W czasie resetowania ustawień wyłączenie telefonu może doprowadzić do sytuacji, w której smartfon się zawiesza. Ustawienia fabryczne iPhone przywracają stabilny system i pozwalają na rozpoczęcie ponownej jego konfiguracji.

Przywrócenie ustawień fabrycznych na komputerze z systemem Windows

Resetowanie powoduje ponowne zainstalowanie Windows 11, ale pozwala wybrać, czy chcesz zachować pliki, czy je usunąć, a następnie ponownie zainstalować Windows. Możesz zresetować ustawienia do stanu początkowego w sekcji Ustawienia, na ekranie logowania lub przy użyciu dysku odzyskiwania albo nośnika instalacyjnego. Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli masz zaszyfrowane urządzenie, to aby resetować jego ustawienia do stanu początkowego, musisz mieć klucz funkcji BitLocker. Resetowanie powoduje ponowne zainstalowanie Windows 11, ale pozwala wybrać, czy chcesz zachować pliki, czy je usunąć, a następnie ponownie zainstalować Windows. Zresetuj ustawienia do stanu początkowego w sekcji Ustawienia, na ekranie logowania lub przy użyciu dysku odzyskiwania albo nośnika instalacyjnego.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne na komputerze z systemem MacOS?

Wymazywanie danych na komputerze Mac zależy od jego rodzaju i zainstalowanego systemu. Wymazywanie danych na komputerze Mac za pomocą Narzędzia dyskowego wymaga uruchomienia komputera w trybie odzyskiwania systemu macOS przytrzymując klawisze przytrzymaj klawisze Command (⌘) i R. W oknie Narzędzia wybierz dysk na którym zainstalowany jest system i wskaż opcję Wymaż.

Na komputerach z systemem MacOS Monterey skorzystasz z funkcji Wymaż zawartość i ustawienia. Znajdziesz ją w aplikacji "Preferencje systemowe' wybierając zakładkę Preferencje systemowe > Wymaż zawartość i ustawienia z paska menu. Zostanie otwarty Asystent wymazywania z prośbą o zalogowanie się przy użyciu danych uwierzytelniania administratora. Wprowadź hasło używane do logowania się na komputerze Mac, a następnie kliknij przycisk OK lub klawisz Enter. Jeśli nie masz kopii zapasowej, to jest to dobry moment by uruchomić proces jej tworzenia.

Czy przywrócenie ustawień fabrycznych powoduje usunięcie danych z urządzenia?

To zależy od urządzenia, na którym przeprowadzać będziesz przywracanie ustawień. W przypadku komputerów z Windows 10 i 11 możesz wybrać czy chcesz ponownie zainstalować system Windows i zachować pliki osobiste. Musisz jednak pamiętać, że wybranie tej opcji wiąże się z tym, że odinstalowane z dysku zostaną aplikacje i sterowniki, zmiany wprowadzone w ustawieniach oraz informacje na temat kont systemowych. Sprzęt będzie zachowywał się tak, jakby został uruchomiony pierwszy raz. Przeprowadzi aktualizacje

A jak to wygląda to w przypadku urządzeń mobilnych? Czy reset telefonu usuwa wszystko? Tu odpowiedź jest krótka. Tak. Przywrócenie domyślne ustawień smartfona wyczyści wszystkie pliki z pamięci. Procedura ta jest nieodwracalna i bez kopii zapasowych może sprawić problemy. Na tyle duże, że często pojawiają się później pytania typu "jak odzyskać zdjęcia po zresetowaniu telefonu". Backup przed resetem to podstawa - jeśli chcesz zachować dane aplikacji, zakładki w przeglądarce, dokumenty, podłączone urządzenia bluetooth itp. Jak odzyskać zdjęcia po zresetowaniu telefonu? Jeśli nie miałeś kopii zapasowej, może być to niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe. Nieumiejętne czyszczenie systemu korzystając z funkcji "zresetuj sprzęt do ustawień producenta".

Z tego rozwiązania korzystaj w ostateczności lub w uzasadnionych przypadkach. By nie narobić sobie dodatkowych problemów sprawdź wcześniej czy nie da się się ich rozwiązań w inny sposób. Skorzystaj z aktualizacji, lub porad, które znajdziesz na stronie producenta. Opcję resetowania wybierz po zakończeniu innych czynności.

Sprawdź też: Jak wyłączyć iPhone

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu