Felietony

Jak oszczędzić 400 milionów dolarów rocznie? Powie Ci o tym czternastolatek.

Filip Żyro
Jak oszczędzić 400 milionów dolarów rocznie? Powie Ci o tym czternastolatek.
23

Czasami rewolucja wcale nie oznacza podwojenia prędkości układu scalonego przy jednoczesnej miniaturyzacji. Nie zawsze również musi oznaczać wynalezienie przełomowego wynalazku, który odmieni nasze życie. Najlepsza rewolucje to takie, za którymi stoi jedynie idea, a do jej realizacji potrzebna jest...

Czasami rewolucja wcale nie oznacza podwojenia prędkości układu scalonego przy jednoczesnej miniaturyzacji. Nie zawsze również musi oznaczać wynalezienie przełomowego wynalazku, który odmieni nasze życie. Najlepsza rewolucje to takie, za którymi stoi jedynie idea, a do jej realizacji potrzebna jest jedynie trochę dobrej woli.

Czasami przyzwyczajamy się do czegoś tak mocno, że w ogóle nie rozważamy innej drogi wyboru. Po prostu przyjmujemy coś za pewnik. Wszystko jest w porządku do czasu, gdy nie pojawi się czternastolatek, który dzięki odmiennemu spojrzeniu na świat dostrzega rozwiązanie, o którym nikt inny wcześniej nie pomyślał. Suvir Mirchandani, bo o nim mowa, wpadł na genialny sposób w jaki sposób administracja rządowa USA może zaoszczędzić 400 milionów dolarów rocznie. Wystarczy zmienić domyślną czcionkę w edytorze tekstowym z Times New Roman na Garamond, która jest znacznie „lżejszy”. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zaoszczędzić nawet ¼ tonera przy każdym drukowaniu, a jak dobrze wiemy, ten do najtańszych nie należy (podobno w przeliczeniu jest dwukrotnie droższy niż ekskluzywne perfumy). Oczywiście taka zmiana dla zwykłego człowieka, przy normalnej eksploatacji drukarki, nie byłaby specjalnie odczuwalna, jednak jeżeli doświadczenie to przenieść na setki milionów drukowanych dokumentów urzędowych, wówczas różnica okazuje się pokaźna.

Tak prezentują się różnice w czcionkach:

Idea w głowie Suvira narodziła się, gdy sprawdzał zużycie tuszu gdy porównywał wygląd ulotek drukowanych na potrzeby szkoły. Eksperymentował też z różnymi czcionkami, w poszukiwaniu tej, która byłaby najmniejsza objętościowo. Wyniki eksperymentów podniósł do ogólnopaństwowej skali i dzięki temu uzyskał powyższą kwotę.

Piękny przykład tego, jak czasem młody umysł potrafi myśleć poza schematami, dzięki czemu wypracowuje zupełnie nowe rozwiązanie. Zwykła idea, która może przyczynić się do wielomilionowych oszczędności. Mimo, że jeszcze żadne deklaracje nie padły ze strony oficjeli, to bez wątpienia kwoty powinny podziałać na ich wyobraźnie. Tylko co na to firmy produkujące tonery do drukarek?

Źródło: Dailymail.co.uk, Independent.co.uk

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu